Casio představilo na CeBITu "nejtenčí" digitální fotoaparát - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Reportáže

Casio představilo na CeBITu "nejtenčí" digitální fotoaparát

15. března 2002, 00.00 | Na včerejší tiskové konferenci Casio představilo konstrukčně velmi zajímavý digitální fotoaparát, o kterém tvrdí, že jde o nejtenčí model tohoto typu na světě.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Pokud je CeBIT na něco bohatý, tak jsou to rozhodně novinky v oblasti low-endových digitálních fotoaparátů. Desítky tchajwanských výrobců nabízí "levné" modely s rozlišením od 0,3 do 2,0 mil. bodů. Nicméně ani renomovaní výrobci nezahálejí a například Casio si připravilo technologicky poměrně zajímavý kousek. Exilim je nový ultra-tenký digitální fotoaparát s integrovaným MP3 přehrávačem.

Integrace a miniaturizace
Aby se konstruktérům podařilo fotoaparát dostatečně miniaturizovat, využili do maximální míry možnost integrace jednotlivých komponent. Vše začalo už u snímače. Casio použilo speciální CCD snímač s rozlišením 1,3 mil. bodů, na kterém je přímo integrovaný miniaturní objektiv včetně asférických čoček. Navíc jde o snímač s extrémně malými buňkami s hranou pohých 4,1 mikrometru. Bohužel Casio neuvádí jeho citlivost a v praxi jsme neměli zatím šanci ověřit hladinu šumu, při takto extrémně malé fotocitlivé ploše.
Dalším krokem integrace se stalo zjednodušení elektroniky. Do jediného "multi-čipu" byly zakomponovány procesor, ASIC, vyrovnávací paměť a ovladač SD slotu. Tato integrace kromě zmenšení velikosti zřejmě bude znamenat i úsporu energie.
A v neposlední řadě Casio použilo nový plochý 1,6" TFT LCD displej.


čelní pohled - Exilim v kolébce

Technické parametry
Jak již bylo řečeno, fotoaparát je vybaven CCD snímačem s rozlišením 1,3 mil. bodů. Objektiv má fixní ohniskovou vzdálenost 37 mm při světelnosti F2.5. Objektiv je typu fix fokus a fotoaparát je vybaven pouze digitálním (4x) zoomem. Expozice je plně automatická s fixní clonou.
Snímky se ukládají ve formátu JPEG a to buď do interní 14MB paměti či na SD kartu. Jako datové rozhraní slouží USB 1.1 s tím, že je možné použít buď datový kabel přímo, nebo synchronizační kolébku. Integrován je MP3 přehrávač a ve výbavě nechybí nezbytná sluchátka s displejem a dálkovým ovládáním.
Celý přístroj má rozměry 88 x 55 x 11.3 mm a hmotnost 86 gramů vč. integrovaného Li-Ion akumulátoru.


Zezadu

Závěr
Casio Exilim bude zřejmě nabízen ve dvou verzích. Jednodušší bude bez MP3 přehrávače, dražší bude nabízet plnou výbavu. Na CeBITu bohužel není k dispozici funkční kus na testování a ze samplu uzavřeného do vitríny těžko poznat kvalitu výstupu, nicméně podle tištěných ukázek to nevypadalo vůbec špatně. Pochopitelně existují podobné i menší digitální fotoaparáty, ale s 1,6" barevným LCD a takto miniaturními rozměry ne.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: