Corel R.A.V.E. – Problém: rotace objektů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Corel R.A.V.E. – Problém: rotace objektů

5. března 2001, 00.00 | Rotování objektů patří k základům animace. Corel R.A.V.E. má s otáčením občas problémy, ale když víme jak na to, všechno jde hladce.

Ještě než se dostaneme k problému rotace objektů, musím splnit svůj slib, který jsem dal v minulé části tohoto seriálu. Na úvod si proto vysvětlíme možnosti exportu animace.

R.A.V.E. nabízí dvě možnosti, přičemž obě najdeme v menu File. Jednak je to položka Export, nebo druhá varianta Publish To The Web. Konkrétně druhou možnost pravděpodobně moc nevyužijeme. Flashové animace jsou v drtivé většině součástí nějakého HTML dokumentu a není proto důvod k vytváření samostatné stránky HTML, obsahující pouze „naši“ animaci tak, jak to dělá funkce Publish To The Web.
Při zadání Export (Ctrl+E) nám R.A.V.E. dává na výběr ze čtyř různých formátů. Kromě SWF je tady animovaný GIF, dále formát Quick Time – MOV anebo AVI, tedy klasické „avíčko“. Nás samozřejmě zajímá hlavně SWF, proto se pojďme podívat, jaké možnosti nám při exportu program nabízí. Po zadání názvu souboru R.A.V.E. zobrazí dialogové okno Flash Export.

V části Bitmap setting jsou kromě rozlišení, které bude pravděpodobně vždy 72 dpi, také parametry komprese a vyhlazování bitmap. Zde nelze doporučit nějaké konkrétní hodnoty, spíše bude třeba podle charakteru vložených bitmap jednoduše vyzkoušet různá nastavení.
Pro vzhled samotné animace je důležitá sekce Bounding Box Size. Vcelku pochopitelné ikonky napovídají, že když označíme položku Stage, bude animace ohraničená rozměry nastavené stránky. Pokud zadáme volbu Objects, vyexportuje se soubor v takové velikosti, aby byly viditelné všechny objekty, i když třeba v průběhu animace „odpochodují“ mimo stránku.
V pravé části dialogového okna s názvem Optimization řídíme konverze parametrů obrysu a výplní. Osobně doporučuji všechna tři políčka ponechat vypnutá. Zvláště pokud používáte nejrůznější deformace obrysového pera, je u prvních dvou položek volba „vypnuto“ nanejvýš žádoucí.
Parametr File Protection form Import asi nemá cenu komentovat. Při jeho aktivaci zajistíte, aby soubor SWF nebylo možné importovat do jakékoliv aplikace pracující s Flashem – jde tedy o jistou ochranu autorských práv. Ve spodní části dialogového okna pak nalezneme dvě položky týkající se zvuku. Jestliže tedy v animaci zvuk využíváte, lze pomocí těchto parametrů volit kvalitu komprese zvukové složky. Poslední rozbalovací menu Presets nabízí několik předdefinovaných parametrů exportu, přičemž pomocí tlačítek plus a mínus, umístěných vpravo vedle ní, samozřejmě můžeme definovat vlastní předvolby nebo mazat stávající i nové nastavení.
Nemáte-li nainstalován prohlížeč Flash animací, poslouží dobře tlačítko Preview. Po jeho aktivaci se spustí internetový prohlížeč s vloženou animací. Tolik tedy k exportu hotové práce a nyní pojďme k avizovanému problému rotace.

Mnozí uživatelé už asi zjistili, že R.A.V.E. se nechová zrovna korektně při požadavku rotace vpravo - ve směru hodinových ručiček. Zkusme si to na jednoduchém příkladu. Do prázdné pracovní plochy vložíme libovolný objekt. Natáhneme animační linku v Timeline a na konec přidáme keyframe. V tomto bodu objekt myší pootočíme ve směru hodinových ručiček, například o 90 stupňů. Po spuštění přehrávání očekáváme, že se v tomto směru také bude objekt otáčet, jenže ouha! Místo aby se otáčel o 90 stupňů vpravo, točí se o 270 stupňů vlevo. Příčina je prostá. Corel R.A.V.E. totiž nezná rotaci se záporným znaménkem. Zjistíme to jednoduše tak, že když v Property baru zadáme zápornou hodnotu, v našem případě -90°, program tuto hodnotu automaticky přepíše na (+)270.

Jak ale zajistit, aby rotace probíhala námi požadovaným směrem – vpravo, ve směru hodinových ručiček? Program je třeba lehce obelstít. Indiánskou lest si ukážeme na příkladu.
Vytvoříme nový soubor o velikosti 250 x 250 pixelů a uprostřed plochy nakreslíme například spirálu. Natáhneme animační linku na délku cca 20 snímků a na konec umístíme klíčový snímek. Předpokládejme, že během animace požadujeme otočení o 180 stupňů. Logicky tedy na koncovém snímku v Property baru zadáme hodnotu 180. Spustíme přehrávání animace a co se stane? Samozřejmě se spirála neotáčí vpravo, nýbrž vytrvale směřuje na druhou stranu. Lest je tedy na místě, tudíž pojďme na věc: v Timeline označíme první klíčový snímek a změníme hodnotu rotace z původní nuly na 359,99 stupňů (kdybychom zadali hodnotu 360, R.A.V.E by ji změnil na 0, což samozřejmě nechceme). U koncového keyframu původně nastavených 180 stupňů ponecháme. Spustíme přehrávání a... Funguje to! Zde je důkaz.

Z výše uvedeného vyplývá jasné pravidlo: chceme-li objekty rotovat vpravo – ve směru hodinových ručiček, nesmí být počáteční úhel rotace rovný nule, nýbrž baťovských 359,99 stupňů. Na koncovém keyframu sekvence pak zadáváme hodnotu rovnající se rozdílu 360 mínus požadovaný úhel otočení (perfekcionisté samozřejmě budou počítat místo 360ti přesných 359,99). Chceme-li tedy objekt otočit o např. 45 stupňů, lehce si spočítáme: 360 - 45 = 315. Na koncovém keyframu proto zadáme hodnotu rotace 315 stupňů. Požadujeme-li otáčení objektu o celých 360 stupňů, zadáme na koncovém keyframu hodnotu 0.

K problematice otáčení o 360 stupňů mi ještě dovolte malý postřeh. Jestliže vytvoříme jednoduchou animaci s parametrem přehrávání Loop – tedy neustále opakovanou reprodukci, objekt se v krajním bodě „zadrhává“ tak, jak to vidíme na následující ukázce.

Abychom tuto negativní vlastnost eliminovali, změníme úhel u prvního keyframu z 359,99 stupňů na cca 345 – 350 stupňů. Tím jsme začátek sekvence mírně pootočili o úhel, který animace „uběhne“ za okamžik, jež uplyne mezi „najetím“ od konce k novému začátku. Výsledný pohyb je pak plynulý bez zadrhávání. Natočení počátečního úhlu je samozřejmě odvislé od nastavené snímkové frekvence a délky samotné animační sekvence.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: