Corel R.A.V.E. – Animace přechodu objektů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Corel R.A.V.E. – Animace přechodu objektů

13. března 2001, 00.00 | Proměna jednoho objektu v druhý může být efektní součástí animace. Corel R.A.V.E. se tomu nebrání, naopak disponuje rychlými a účinnými nástroji.

Na úvod malé opáčko. Předchozí části tohoto seriálu pojednávaly o tzv. tweeningu. „Pravý tweening“ je, když animační sekvence probíhá mezi jedním objektem, byť má na začátku jiné parametry než na konci sekvence. Jestliže ale např. na koncovém keyframu objekt nějakým způsobem změníme v jiný (stačí např. původní obdélník převést na křivku), Corel R.A.V.E. už ve stavovém řádku nepíše původní „Tween Group on…“, nýbrž „Blend group on…“ „Blendy“, neboli česky řečeno přechody objektů, znají uživatelé CorelDRAW velmi důvěrně. To, co v DRAW funguje takříkajíc staticky, lze v R.A.V.E. rozhýbat. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Přiznávám, že příklad jsem zvolil možná lehce infantilní, ale doufám, že dostatečně názorný.
Nejprve na pracovní plochu cca 200 x 200 pixelů umístíme známý smajlík ze znakové sady Wingdings. Převedeme jej na křivku (Ctrl+Q) a nástrojem pro editaci uzlů vybereme ústa smajlíku. Poté klikneme v Property baru na tlačítko Extract Subpath, čím jednoduše a rychle oddělíme ústa od samotného smajlíku.

Ústa jsme oddělili, protože je následně budeme „morfovat“ do jiného tvaru. Ten si nejdříve musíme nakreslit jako nový objekt. Nakreslíme tedy reálnější rty a umístíme je nad původní křivku smajlíku. Klikneme na nástroj Interactive Blend Tool a způsobem známým z CorelDRAW vytvoříme přechod objektů. Výsledek může vypadat podobně jako na následujícím obrázku.

Všimněte si, že v Timeline jsou všechny objekty značené jako tečky – nenatahovali jsme animační linku, a dlužno dodat, že ani nebudeme. Proč, to bude vysvětlené následně. Nejdříve proměníme Blend group v animovanou sekvenci. K tomu slouží příkaz Create Sequence from Blend, ukrytý v menu Movie. Po provedení tohoto příkazu už vidíme, že se nám animační linka v Timeline sama natáhla na „nějakou“ délku. Tato délka je daná počtem kroků blendu + dva framy navíc, tedy počáteční a koncový. S tímto faktem ale není třeba nějak zvlášť kalkulovat předem, protože délku sekvence si posléze můžeme libovolně měnit tažením za koncový keyframe animační linky.
Pro úplnost je třeba ještě natáhnout animační linku samotného smajlíku na délku sekvence proměny rtů a teoreticky je vše hotovo. Podíváme-li se však na ukázku, není situace až tak úplně ideální.

Rtíky se nám křiví jako po požití kyselých okurek, a s tím by se mělo něco udělat. Opět přichází ke slovu postup známý z CorelDRAW – mapování kontrolních bodů. Klikneme myší v Timeline na animační linku někde mezi keyframy, čímž označíme celou sekvenci. Na Property baru se nám trochu změní obsazení tlačítek, z nichž klikneme na Miscellaneous Blend Options. Rozvine se roletka, v níž nás samozřejmě zajímá hned první položka Map Nodes.

Kliknutím na Map Nodes se změní ukazatel myši na zahnutou šipku, kterou klikneme na jeden ze zobrazených kontrolních bodů prvního objektu. Posléze se zobrazí kontrolní body druhého objektu, přičemž my si vybereme bod nejbližší tomu, na který jsme kliknuli poprvé. Tím zajistíme hladký průběh přechodu z jednoho objektu na druhý.

Takže to bychom měli. Na začátek a na konec animace jsem ještě přidal po jednom keyframu, zajišťujících nepohyblivý úvod a závěr, a výsledek pak vypadá jako na následující ukázce.

Toto byl úvod do problematiky animace tzv. „blendů“. V příštím díle našeho seriálu si probereme pokročilejší nastavení, pomocí nichž lze funkce využít ve větší míře.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: