Adobe Premiere 5.0 - I. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Adobe Premiere 5.0 - I.

16. března 2000, 00.00 | Seriál článků o digitálním střihu videa na Vašem PC. Nahlédnutí pod pokličku nejznámějšímu softwaru s profesionálními parametry.

Hlavním cílem článku je zaměření na začátky a prohlubování práce ve světoznámém střihovém programu firmy Adobe. Kvalitní střih videa byl ještě nedávno pro většinu z nás nedostupný. Dnes je situace zcela odlišná. Práci, která byla určena jen pro nákladně zařízená televizní studia, můžeme s jistými omezeními dělat i na našem PC. Kromě nutného vybavení potřebným hardwarem je nutné opatřit si i kvalitní software. V současnosti se na trhu pohybují dva důležité produkty, tím je Premiera 5.0 (resp. 5.1) od firmy Adobe a Media Studio Pro 5.2 od firmy Ulead. Některý software je dodáván spolu s kartou na zachytávání videosignálu nebo rozhraním pro DV (digitální video). Přestože se jedná spíše o programy se základním vybavením, můžou skromnějším požadavkům bezproblémů vyhovět. My se ale zaměříme na produkt firmy Adobe.

Premiera je předurčená zejména pro střih, a to pro skutečný profesionální střih videa na vašem počítači. Svědčí o tom i její použití, které nacházíme i v mnoha regionálních televizních společnostech. Hardwarové požadavky se liší od toho jak budeme chtít Premieru používat. Pro samotné spuštění stačí vybavit svého miláčka procesorem Intel Pentium MMX, 32 MB RAM, 60 MB volného místa na harddisku pro instalaci, grafickou kartu a monitor zvládájící 256 barev v rozlišení 640x480, mechaniku CD ROM, systém Microsoft Windows 95, 98 nebo NT 4.0 a vyšší. Pro vážnější práci ovšem doporučuji dnes celkem standardní vybavení s procesorem Intel Pentium II (nebo Celeron 300 Mhz), 64 MB RAM, kvalitní harddisk o kapacitě nejméně 4.3 či 6.5 GB, grafickou kartu a monitor zvládající rozlišení 800x600 ve 24bit true color (16.5 mil. barev), kvalitní zvukovou kartu, mechaniku CD ROM, a samozřejmě i kartu pro převod videa do PC, to vše pod výše uvedenými systémy. Premiera existuje i pro Mac, kde min. požadavky jsou Power PC procesor, 16 MB apl. RAM, 30 MB na HDD pro instalaci, CD ROM mechaniku, to vše pod MacOS Software 7.5.5 nebo vyšší.

   Karet pro převod videa do počítače je mnoho, já bych je rozdělil na dvě základní skupiny. Tou první jsou karty pro převod digitálního videa do počítače tzv. DV karty, které jsou ve většině případů jen obousměrným DV rozhraním pro přenos dat z DV kamery. Druhou skupinou jsou digitalizační karty, které převádějí analogový video signál z klasické videokamery do počítače, a pak převádějí zpět digitální signál z počítače na analogový v požadovaném obrazovém systému PAL,SECAM nebo NTSC. Náš výběr závisí na požadované výsledné kvalitě obrazu a na finančních prostředcích, které můžeme investovat. Pro DV rozhraní potřebujeme i DV kameru, která dnes stojí přibližně dvojnásobek pořizovací ceny klasické videokamery. Nebudu zde rozebírat výhody a nevýhody jednotlivých karet, ale pro příklad uvedu dva mé favority, které se mi zdají v poměru cena/výkon nejlepší. Pro DV formát to je bezesporu Studio DV od Pinnacle Systems za přibližně 13.000 Kč. Za tuto cenu získáte DV kartu se schopností zaznamenat v reálném čase 720x576 bodů v 16.5 mil. barev 25 snímků za sekundu pro systém PAL/SECAM. Dále získáte program Pinnacle Studio CD na střih videa, který je o proti výše uvedeným softwarovým produktům o něco chudší, ale pro základní potřeby dokonale vyhovuje. Výsledný film lze uložit ve formátu DV, z karty ho přehrajete na video nebo kameru se vstupem DV, nebo ve formátu AVI, MPEG-1 a RealVideo na harddisk. K ceně této karty je třeba připočítat náklady na DV kameru, v nejnižší cenové relaci okolo 30.000 Kč. Pro převod analogového záznamu na digitální mohu doporučit kartu Miro Video DC 10 Plus, která za cenu okolo 11.000 Kč dokáže zachytit a digitalizovat video v rozlišení 720x576 v truecolor a 25 - 30 snímcích za sekundu pro systém PAL, SECAM a NTSC. Digitalizovat můžete obraz z klasické videokamery nebo z videorekordéru. I k této kartě je dodáván základní střihový software, který nenáročnému uživateli bude určitě vyhovovat. Výsledný film lze opět převést na analogový a zaznamenat na videorekordér, a nebo ho lze uložit ve formátu AVI a MOV na disk. Tím jsem ale trochu odbočil.

   Vrátíme se zpátky. Hned na začátku je třeba si říci, že Premiera je střihový program. Pro efekty a filmové triky není Premiera určena. Zadávání jednotlivých parametrů efektů a filtrů není příliš dokonalé, a výsledná kvalita je také mnohem nižší než třeba u jejího bratříčka After Effects též od firmy Adobe, který je bezesporu výborným postprodukčním nástrojem. Ale pro střih, titulkování a jednoduší efekty, je Premiera naprostou jedničkou, a to za cenu přibližně 30.000 Kč. Je pravdou, že pro vysoce profesionální práci je třeba uvažovat i s náročnější hardwarovou výbavou, jejíž cena se může vyšplhat až na stovky tisíc, ale na jednoduších pracovištích je Premiera levným nástrojem pro takřka profesionální práci. A pokud je spojena s DV rozhraním a DV kamerou, je nasvětě střihové pracoviště s dostatečnou a neměnnou kvalitou obrazu za celkem slušný peníz.

   Co nám Premiera nabízí. Zejména kvalitní nelineární střih. Offline zpracování obrazu, kdy pracujeme pouze s náhledy v podstatně nižší kvalitě. Práce s takto upravenými snímky, tzv. náhledy, je rychlejší, nezatěžuje tolik systém a sniží se i nároky na velikost diskového prostoru. V konečné fázi se pro výsledný film vytvoří tzv. EDL soubor, který je vlastně takovou tabulkou se jmény jednotlivých klipů s označením jejich začátku a konce, s jejich funkcí a činností, a mnoha dalších informací. Poté je vše přeneseno na výkoné tzv. High-End pracoviště, kde podle našeho EDL souboru jsou klipy nahrány v nejlepší možné kvalitě, a poté automaticky stříhány a upravovány, tak jak jsme si to připravili na našem jednoduším pracovišti a zapsali do EDL. Z tohoto složitého vysvětlení vyplívá, že při střihu a zpracování videa můžeme použít na začátku klipy nahrané se záměrně sníženou kvalitou, se kterými se lépe a rychleji pracuje a po dokončení se tyto klipy nahradí těmi samými, ale v podstatně lepší kvalitě. Konečné zpracování můžeme praktikovat nejen na High End pracovištích, ale třeba i na svém počítači, kterému jsme na začátku jen ulehčili práci. Pro offline zpracování je důležité dodržet všude stejný timecode, stejné číslování pořadí jednotlivých snímků.

   On line zpracování je založeno na zpracování a stříhání videa v plném rozlišení. Z toho vyplívá, že pracujeme s výslednou kvalitou obrazu. Tento způsob je praktický pokud stříháme video na zařízení, které bude i výstupním zařízením hotového filmu. To má samozřejmě mnohem vyšší nároky na hardware.

   Zajímavostí, o které je třeba se zmínit, je existence verze Premiere RT. Zkratka dvou písmen RT znamená Real Time. Tato verze využívá schopností a přidaných funkcí dnešních střihových karet, které se společně s Premierou RT stanou opravdovou v reálném čase fungující střižnou. Premiera RT je přibalena např. ke kartě Matrox RT 2000, nebo Pinnacle ReelTime.

V dalším příspěvku nás čeká první spuštění Premiery, takže nashledanou příště.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: