Začínáme s Photoshopem (4) - text - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotograf

Začínáme s Photoshopem (4) - text

15. září 1999, 00.00 | Photoshop disponuje již vyspělými možnostmi psaní textu. Jak tedy na text?

V minulém dílu seriálu jsme se stručně seznámili s vrstvami, představující základní prvek práce v Photoshopu. Dnes se zaměříme na psaní textu, který s vrstvami aktivně pracuje.

Základní nástroj pro psaní textu představuje nástroj Text. Ten najdeme v paletě nástroje. Klikneme-li na nástroj text a podržíme-li levé tlačítko myši přibližně dvě vteřiny, rozbalí se celé menu textových nástrojů, mezi které patří jednak běžný nástroj text, nástroj svislý text, nástroj textová maska a svislá textová maska.

Máme-li zvolený nástroj Text, můžeme kliknout levým tlačítkem myši na tu část obrázku, kam chceme nově psaný text vložit. Zobrazí se dialogové okno nástroje pro vkládání textu.

Zde máme k dispozici několik voleb:

  • zaškrtnutím volby náhled se bude psaný text zobrazovat v reálném čase přímo na ploše obrázku
  • nastavení prokladu, čímž se mění velikost mezer mezi jednotlivými řádky (od účaří k účaří). Tj. větší proklad znamená větší mezery mezi řádky.
  • nastavení prostrkání, čímž se vkládají stejné mezery mezi více než dva znaky vybraného textu. Tj. větší číslo znamená větší mezery mezi znaky. Hodnoty lze použít i záporné.
  • nastavení účaří, čímž se text posunuje nahoru a dolů vůči účaří. Lze tak vytvářet například horní nebo dolní index.
K dispozici jsou dále ještě volby automatické vyrovnání párů a vyhlazení. Při zapnuté první funkci program sám nastaví velikost mezer mezi dvěma znaky (je-li vše v písmu správně definováno) a při zapnutém vyhlazení bude písmo vypadat hladší. Počítač totiž obrazové body na okrajích vyplní různými stupni šedi. Většinou se při psaní vyhlazení používá, jinak písmo vypadá příliš uměle a počítačově. Velmi malé znaky jsou naopak čitelnější bez vyhlazování.

Při psaní svislým písmem lze označit volbu Otočit pro otočení písma o 90°.

V dialogovém oknu lze navíc pochopitelně volit velikost, řez, barvu písma a zarovnání textu.

TIP: Pro změnu barvy písma klikněte na pole Barva. Zobrazí se dialogové okno Výběr barvy, kde lze barvu vybrat buď v poli barev nebo ji zadat číselně. Pokud však při zobrazení tohoto okna "vyjedete" kurzorem myši ven z dialogového okna Výběr barvy nad vlastní obrázek, změní se kurzor v kapátko a barevnou informaci můžeme získat z kteréhokoliv objektu.

TIP: Řadu parametrů lze aplikovat pouze na část textu - např. kliknutím levým tlačítkem myši a jejím tažením můžete označit pouze některá písmena věty, které pak lze upravovat samostatně.

Po napsání textu a kliknutí na tlačítko OK se text zobrazí v nové vrstvě obrazu. To je důležitá informace - nový text se ve verzi 5 a vyšší vždy zobrazí v nové vrstvě. Pracujeme-li s nástrojem textová maska, zobrazí se pouze ohraničení námi napsaného textu v aktivní vrstvě (vhodné pro vytváření různých efektů).

Napsaný text je zpětně editovatelný - při poklepání na příslušnou vrstvu s textem (je označena T) v panelu vrstvy se znovu zobrazí dialogové okno pro vkládání textu. Na textovou vrstvu lze aplikovat také některé efekty, kterým se budeme věnovat v některém z příštích dílů seriálů. Text i v takovém případě zůstává stále editovatelný. Okruh efektů je však omezen, proto v případě, že již nechcete, aby byl text ve speciální vrstvě, je nutné jej převést na běžnou bitmapovou grafiku. To se provede příkazem Vykreslit vrstvu v položce Textová vrstva nabídky Vrstvy.

Než však převedete text na bitmapovou grafiku, ukažme si několik krátkých tipů pro rychlou úpravu textové vrstvy bez použití dialogového okna pro jeho editaci. Ujistěte se, že textová vrstva je aktivní, potom:

  • současný stisk kláves Alt a Backspace (šipka zpět) obarví text barvou popředí
  • současný stisk kláves Ctrl a Backspace obarví text barvou pozadí
Další části seriálu Začínáme s Photoshopem:

Začínáme s Photoshopem (3)
Popis základních možností vrstev

Začínáme s Photoshopem (2)
Popis palety Nástroje a základních nástrojů pro práci v Photoshopu - dokončení.

Začínáme s Photoshopem (1)
Popis palety Nástroje a základních nástrojů pro práci v Photoshopu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: