Tracker Software: kvalitní řešení pro elektronické dokumenty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


skenerista, osvitář

Tracker Software: kvalitní řešení pro elektronické dokumenty

PDF AppendPDF

6. února 2004, 00.00 | Potřebujete dokumenty z různých aplikací převést do PDF nebo rastrového formátu?
Vyzkoušejte řešení společnosti Tracker Software, jejichž možnosti jsou skutečně
zajímavé.

Převod dokumentů různých aplikací do PDF je stále oblíbenější jak v profesionálním pre-pressu a webdesignu, tak při domácím či kancelářském publikování. Není divu, neboť dokument ve zmíněném formátu je značně nezávislý na platformě a lze jej tedy bez problémů přenášet mezi počítači a operačními systémy nebo archivovat. K prohlížení a tisku takovýchto dokumentů bohatě stačí bezplatně dostupný Adobe Reader, pro zpracování je k dispozici především Adobe Acrobat, ke kterému pomalu začínají přibývat další nástroje.

Velmi rozmanité je pak portfolio nástrojů, s jejichž pomocí lze PDF vytvářet. Kvalitnímu, ale ne právě lacinému Acrobat Distilleru se zejména v kancelářském a domácím prostředí snaží konkurovat celá řada alternativních aplikací. Mnohé z nich, postavené obvykle na freewarovém Ghostscriptu, jsou k dispozici zdarma, nalezneme ale i řadu produktů komerčních. U některých lze být právem na pochybách, zda je vhodné do nich investovat, jiné ale rozhodně za pozornost a vyzkoušení stojí. K takovýmto zajímavým produktům patří i PDF-XChange společnosti Tracker Software. V nabídce téhož výrobce přitom nacházíme i další poměrně unikátní produkty, umožňující obdobným způsobem vytvářet rovněž dokumenty v rastrových formátech. O podrobnější přiblížení zmíněných řešení bychom se proto rádi pokusili v tomto článku.

PDF-XChange

Obdobně jako jiné produkty svého druhu je i PDF-XChange virtuálním tiskovým driverem, použitelným v různých verzích operačního systému Microsoft Windows. Uživatel tedy může s jeho pomocí převést do PDF dokument libovolné aplikace, umožňující tiskový výstup. Poměrně nadstandardní jsou již možnosti základního nastavení výstupu: mimo běžných tiskových formátů lze definovat pro opakované použití formáty vlastní, výstup lze zmenšit či zvětšit, možné je i rozmístění více stránek dokumentu na jeden list nebo výstup v obráceném pořadí. Podporována je přitom i nejnovější verze PDF, tedy PDF 1.5.

Základní nastavení dokumentu

Produkt umožňuje různým způsobem optimalizovat objem vytvářených dokumentů. K dispozici je zde především propracovaná správa komprese, umožňující použít odděleně různé typy kompresních algoritmů pro text a barevnou, šedou, indexovanou či černobílou grafiku. Vzhledem ke kompatibilitě s PDF 1.5 lze přitom pro kompresi využít i nastupující algoritmy JPEG2000 (barvy, odstíny šedi) a JBIG2 (monochromatické resp. skenované dokumenty). Možné jsou také různé transformace obrázků, především převod z barvy do odstínů šedi nebo monochromatického vyjádření a dále downsampling s použitím různých interpolačních metod (lineární, bilineární, bikubická). Plně pod kontrolou je dále vkládání písem: mimo jiné lze určit, která písma se vždy vkládají či naopak nevkládají a vynutit vložení chráněných písem, plně podporována je práce se znaky asijských jazyků.

Volby komprese

Z nástavbových funkcí potěší zejména možnost automatického vytváření odkazů a záložek. Na odkazy se přitom automaticky převádějí ty úseky dokumentu, které odpovídají standardně zapsaným linkům na webovské stránky a e-mailové adresy. V případě bookmarků lze využít poměrně univerzální detekční mechanizmus, vytvářející bookmarky různých úrovní na základě typu, stylu, velikosti a barvy písma. Nastavení převodu je přitom možno pro opakované použití ukládat v podobě šablon. Pestré možnosti využití nabízí razítkovací nástroj, dovolující použít textová i obrazová razítka pro jednu či více zvolených stránek dokumentu. Různé funkce dokumentu (čtení, tisk, kopírování) lze uzamknout heslem.

Nastavení pro tvorbu bookmarků

Všechny parametry vytvářeného PDF lze ukládat v podobě profilů, které je možno snadno přenášet mezi počítači. Součástí dodávky XChange je utilita pdfSaver, s jejíž pomocí lze vytvářet komponované dokumenty. Dále je pak k dispozici funkce pro automatické odeslání vytvořeného dokumentu e-mailem.

Vytvořené dokumenty lze dále zpracovat pomocí produktu PDF-Tools. Některé funkce jsou obdobné tomu, co nabízí PDF-XChange. Konkrétně je to generování bookmarků, vkládání vodoznaků, zabezpečení a odesílání dokumentů (mimo e-mailu i podpora HTTP a FTP protokolu). Další úpravy pak nabízí například funkce pro vložení miniatur či číslování, ořez a rotaci stránek. Možná je rovněž tvorba PDF dokumentů převodem obrázkových souborů či skenováním. K dispozici jsou pak i funkce pro spojování PDF dokumentů a extrahování stránek, obrázků či textu.

Základní nastavení PDF-Tools

PDF-XChange je k dispozici za 49,5 USD, PDF-Tools pak za 29,5 USD. Možný je i zvýhodněný nákup obou produktů současně v tzv. Pro podobě za 69,5 USD, dále se pak nabízí i různě výhodné multilicenční nákupy. Vývojáři pak mohou vlastnosti poskytované v rámci PDF-XChange a PDF-Tools využít ve svých produktech díky odpovídajícím SDK.

TIFF-XChange a Raster-XChange

Na podobném principu jako PDF-XChange, tedy coby virtuální tiskový driver, fungují i TIFF-XChange (29,5 USD jednouživatelská licence) a Raster-XChange (34,5 USD). V prvním případě máme co do činění s produktem pro tvorbu jedno či vícestránkových TIFF dokumentů. Takovýto převod je zajímavý například při přenosech či archivaci technických výkresů nebo faxových a skenovaných dokumentů. Driver přitom umí vytvářet dokumenty různé barevné hloubky (od jednobitových po full-color) a rozlišení (50-600 dpi), využít kompresi (PackedBits, CCIT), použít různý formát stránky a vkládat do generovaného obsahu vodoznaky. Raster-XChange pak k těmto možnostem (TIFF-XChange je součástí dodávky tohoto produktu) přidává možnosti konverze do více než 70 formátů (JPEG, PNG, GIF, BMP aj.) s využitím různých úprav a filtrů (rotace, kontrast, jas aj.). I pro tyto produkty jsou pak k dispozici odpovídající SDK.

TIFF-XChange

Závěrem

Jak jsme řekli již v úvodu tohoto článku, produkty Tracker Software patří ve své třídě k těm povedenějším. Díky škále funkcí i příznivým cenovým podmínkám jsou určitě zajímavou alternativou zejména pro větší kancelářská pracoviště, která provozují nebo hodlají provozovat dokumentové workflow, založené na PDF či případně i rastrových formátech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: