Novinky u Adobe: Acrobat 9 a Creative Suite 3.3 v prodeji, velké letní slevy na vybrané balíky z CS3 CZ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Novinky u Adobe: Acrobat 9 a Creative Suite 3.3 v prodeji, velké letní slevy na vybrané balíky z CS3 CZ

27. června 2008, 00.00 | Společnost Adobe začala s prodejem rodiny produktů Acrobat 9 a rovněž balíků Creative Suite 3.3, do kterých je právě nový Acrobat (ve verzi Pro) přibalen. Zároveň bylo oznámeno snížení cen balíků CS3 CZ Design Standard/Premium a Web Standard/Premium o plných 25 %, a to na období od 20. 6. do 20. 8. Podrobněji o všech novinkách informujeme v tomto článku.

Na počátku června - při příležitosti veletrhu Drupa - oznámila společnost Adobe Acrobat 9 (Standard/Pro/Pro Extended), novou podobu rodiny produktů pro práci s formátem PDF, a spolu s tím Creative Suite 3.3, což není v podstatě nic jiného, nežli stávající Suite 3 s Acrobatem 9 Pro (a nikoli 8 Professional jako doposud). Prodej daných produktů byl ohlášen na začátek července, poněkud překvapivě se s ním nicméně začalo již v tomto týdnu. V nabídce jsou přitom zatím jen International English (IE) verze jednotlivých podob Acrobatu 9, CZ verze by se měla objevit někdy v průběhu letošního roku. (Nicméně IE verze je v tuzemských podmínkách dle všeho zcela bezproblémová, chybí ji jen české uživatelské rozhraní.) Bezplatný prohlížeč Adobe Reader 9 je pak slibován na začátek července, přičemž by se u něj dle tvrzení výrobce měli uživatelé dočkat až dvakrát rychlejšího náběhu oproti dosavadním verzím.

acrobat9-5f.jpg

Proč Acrobat 9?

Acrobat 9 si troufáme označit za poměrně zásadní update ve všech oblastech jeho nasazení, tedy i v případě publikačního průmyslu. Souhrnně jsme novinky představili při příležitosti uvedení Acrobatu 9, na tomto místě se proto spokojme jen s připomenutím nejdůležitějších nových vlastností spojených právě s publikační oblastí (o kterých pak budeme podrobněji psát v dalších článcích). Připomeňme přitom ještě, že dále uvedená vylepšení se týkají verzí Pro a Pro Extended (následník podoby 3D) nového Acrobatu.

V případě tiskové produkce je třeba vyzdvihnout poměrně významná vylepšení preflightového enginu, spočívající zejména v rozšířené podpoře standardů (mimo jiné nastupujícího PDF/X-4 a PDF/X-4p), možnosti využití záznamu o provedené verifikaci (něco ve stylu Enfocus Certified PDF) a schopnosti vytvořit vrstvy v PDF dokumentu z objektů vyhovujících zadaným preflightovým kritériím (velmi zajímavé možnosti aplikací nejen při preflightu a editaci, ale též třeba tiskovém či elektronickém výstupu; možné je rovněž vytvoření vícevrstvého PDF složením vícero dokumentů). Vylepšeny jsou možnosti konverzí mezi barvovými prostory, přibyla podpora Pantone knihoven. Velmi užitečná může být funkce inteligentního náhledu přetisků (aktivuje se ve chvíli, kdy je v dokumentu přetisk použit), podporovaná i v připravovaném Readeru 9. Na vyšší úroveň se dostaly možnosti skupinové spolupráce nad dokumenty či nasazení formulářů (obojí zejména díky nasazení s novým serverem Acrobat.com) - oba typy aplikací se přitom dají dobře využít i v publikačním průmyslu (skupinová spolupráce pro náhledy a korektury, formuláře pro sběr dat určených k publikování aj.). Své využití (spolupráce, archivace aj.) by pak mohla mít i funkce PDF Portfolio, dovolující použít PDF dokument coby kontejner k přenášení a uchovávání nejrozmanitějšího obsahu.

acrobat9-1f.jpg

Významné konotace pak má Acrobat 9 i pro elektronické publikování. Kromě již zmíněných vylepšení pro formulářové workflow je zde takto zásadní především úzká symbióza PDF a Flash (SWF) prezentací. Acrobat i Reader 9 nyní mají přímo v sobě integrován Flash Player, takže mohou přehrávat Flash prezentace vložené do PDF dokumentů, odpovídající nástroje Acrobatu Pro/Pro Extended dovolují Flash obsah (včetně Flash videa) různým způsobem vkládat do PDF dokumentů. Dá se říci, že takto vzniká celá nová publikační platforma, zůstává nicméně samozřejmě otázkou, jak moc se ujme.

Acrobat 9 v českém prodeji

Všechny podoby Acrobatu 9 jsou v IE podobě dostupné i v České republice. Cenová nastavení (uváděná bez DPH a při elektronickém nákupu) na stránkách elektronického shopu společnosti Amos Software (která není jediným prodejcem Adobe produktů v ČR, nicméně se dá předpokládat, že cenová nastavení u jiných tuzemských distributorů budou obdobná) jsou následující: Acrobat 9 Standard (pouze pro Windows XP/Vista) 8 873 Kč (2 926 Kč upgrade z verzí 6-8), Acrobat 9 Pro (Windows XP/Vista, Mac OS X 10.4 a 10.5) 14 193 Kč (upgrade z verzí 6-8 4 807 Kč), Acrobat 9 Pro Extended (jen Windows XP/Vista) 20 805 Kč (upgrade z Acrobatu 3D/Pro 6 840 Kč). Ti, kdo by rádi získali až CZ verzi Acrobatu 9, ale potřebují i v současnosti pracovat s PDF, mohou nyní zakoupit Acrobat 8 CZ s možností pozdějšího bezplatného upgradu (podrobnosti lze najít zde).

Creative Suite 3.3

S Acrobatem 9 uvedená Creative Suite 3.3 nenabízí v podstatě nic více, nežli stávající aplikace a Acrobat 9 Pro namísto Acrobatu 8 Professional. Výjimkou je CS 3.3 Design Premium, která nově obsahuje i aplikaci pro tvorbu webové grafiky a prototypování webových prezentací Fireworks CS3.

Creative Suite 3.3 CZ za letní ceny

V období od 20. 6. do 20. 8. bude možno Creative Suite 3.3 CZ v podobách Design Standard/Premium a Web Standard/Premium v tuzemsku u všech prodejců možno získat za cenu nižší o 25 %. Uvedená sleva se přitom týká jak "plných verzí, tak upgradů i upsellů, a to ve formě krabicových verzí i multilicencí" (citujeme z odpovídající tiskové zprávy českého zastoupení Adobe). V rámci daného nákupu získá uživatel Acrobat 9 Pro v IE podobě.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: