Adobe Acrobat 9 k dispozici v české a slovenské verzi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Adobe Acrobat 9 k dispozici v české a slovenské verzi

12. září 2008, 00.00 | Dva měsíce od uvedení anglické verze rodiny produktů Adobe Acrobat 9 se začala prodávat i česká a slovenská podoba Acrobatu Standard a Pro, brzy bude k dispozici rovněž lokalizovaný Adobe Reader. Proč je daná lokalizace zásadního charakteru?

Klíčová sada produktů pro práci s formátem PDF, tedy Adobe Acrobat, se v červnu tohoto roku dočkala nové verze 9. Podrobněji jsme o ní informovali bezprostředně při uvedení a dále se jí na Grafice věnujeme v sérii článků. Dosud byly produkty Acrobat 9 na českém trhu k dispozici pouze v anglické verzi (s možností bezplatného přechodu na podobu českou), v tomto týdnu se nicméně situace změnila a v prodeji je nyní i česká a slovenská podoba daných produktů. Podrobnosti ohledně cenových nastavení u jednotlivých podob Acrobatu jsou již k dispozici na serveru společnosti Amos Software a dále též třeba eShopu Dtpobchod.cz.

acrobat9-5f.jpg

Lokalizace Acrobatu 9 je podle country managera Adobe pro Českou a Slovenskou republiku Michala Metličky přelomová, a to hned z několika důvodů. Na svém blogu o ní M. Metlička píše následující:

"Adobe se rozhodlo zařadit středo a východoevropské jazyky včetně češtiny a slovenštiny do stejné skupiny jazyků, v níž je třeba němčina, franzouzština nebo holandština. To znamená, že lokalizace se dělá stejnými procesy a se stejnámi kontrolními mechanismy jako západoevropské jazyky. Díky tomu by se nemělo v žádném případě stát, že při lokalizaci bude zanesena do programu dodatečná chyba - což se nám bohužel párkrát dříve stalo. Také by se měla zlepšit kvalita překladu. Dále budou daleko rychleji dostupné updaty (většinou v ten samý den jako u anglických verzí) a hlavně již při vývoji produktu a nových funkcí bude brán mnohem větší zřetel na potřeby našich jazyků.

Lokalizace se podařila ve velmi krátkém termínu a máme díky tomu odzkoušené procesy pro přicházející CS4.

Nově jsme rozšířili funkci TouchUp a v Acrobatu můžete nyní editovat text v češtině, slovenštině nebo třeba ruštině. Najednou bude možné dělat korektury na poslední chvíli, aniž byste se museli vracet do zdrojového programu a nově generovat PDF soubor."

Lokalizace se týká Acrobatu Standard (který je k dispozici pouze pro platformu Windows) a Pro (tento je dostupný pro Windows i Mac OS X), trial verze lokalizovaných podob nicméně zatím k dispozici nejsou. Někdy po 20. září by pak měla být dle již citovaného blogu M. Metličky k dispozici rovněž česká a slovenská podoba Adobe Readeru 9 - připomeňme, že daný prohlížeč PDF opět rozšiřuje nástavbové funkce spojené především se skupinovou spoluprací a formuláři u dokumentů, nastavených odpovídajícím způsobem v Acrobatu Pro/Pro Extended, navíc dokáže (stejně jako jednotlivé podoby Acrobatu) přímo interpretovat Flash prezentace vložené do PDF dokumentů a dovoluje pracovat s PDF Portfolii, tedy PDF dokumenty s přílohami, vybavenými atraktivním rozhraním. Blíže jsme o možnostech Readeru 9 psali zde. Na lokalizaci služby Acrobat.com se podle M. Metličky v současnosti nepracuje (i když tuzemské zastoupení Adobe o ni usiluje), nicméně je zde snaha zprovoznit podporu českých znaků v online procesoru Buzzword.

acrocom8-2-7f.jpg

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: