CES 2004 – první velká akce roku za dveřmi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CES 2004 – první velká akce roku za dveřmi

CES 2004

8. ledna 2004, 00.00 | CES2004 je celosvětově největší letošní akcí věnovaná spotřební elektronice. To mimo jiné znamená, že jde o jednu ze tří nejvýznamnějších akcí o digitální fotografii. Jak blízko má digitální fotka ke spotřební elektronice a co CES napoví?

Digitální fotografie toho má s tou klasickou mnoho společného co se týče fungování a technologií. Co se však týče uživatelské základny a celkového pojetí, začíná se výrazně odlišovat. Digitální fotografie totiž již nepořizujeme jen fotoaparáty, ale i mobilními telefony, kapesními počítači, MP3 přehrávači či digitální videokamerami. To neznamená jen to, že digitální fotografie se dostává mimo tradiční foto/video kanál, ale hlavně to, že se stává z uživatelského hlediska běžnou spotřební elektronikou. To koneckonců platí i pro levnější a stylové modely digitálních fotoaparátů. Není proto divu, že veletrhy jako IFA Berlin nebo CES ve Vegas dávají rok od roku digitální fotografii větší prostor.

Vzhledem k tomu, že u příležitosti veletrhu CES se očekává uvedení letošních prvních novinek v oblasti digitální fotografie, jsme se rozhodli pro vás připravit on-line zpravodajství přímo z veletrhu. Navíc jde o unikátní příležitost setkat se s řadou velmi zajímavých a vlivných lidí z oboru a získat tak řadu trendových informací, o které se s vámi pochopitelně také podělíme. Bude zajímavé srovnat CES, jakožto veletrh spotřební elektroniky, a PMA 2004 - výhradně fotografickou akci, která proběhne v polovině února.

Co je CES?
CES je zkratkou anglického Customer Electronics Show, tedy je akcí prezentující spotřební elektroniku v tom nejširším slova smyslu. Záběr akce pokrývá obory počínaje klasickou audio/video technikou, přes IT obory až po zábavní průmysl. CES se tradičně hodně zaměřuje na nově nastupující technologie, takže letos bude věnovat velkou pozornost bezdrátové komunikaci, HDTV řešením a také digitální fotografii. Za svou čtrnáctiletou historii se pořadatelům CES podařilo již několikrát velmi dobře odhadnout směřování průmyslu a podle názoru mnoha analytiků i letošní zaměření velmi dobře vystihuje aktuální trendy.

Základem CESu vždy byl a stále zůstává veletrh, který letos proběhne od 8. do 11. ledna v Las Vegaském kongresovém centru. V tomto okamžiku je přihlášeno přes 2300 vystavovatelů, což z CESu dělá letos jednoznačně největší akci svého druhu na světě, také díky tomu že největší rival, německá IFA, má dvouletý cyklus a letos není pořádána. Navíc, CES je show v pravém americkém slova smyslu, takže vystavovatelé se snaží představit co nejlépe celé své portfolio produktů, takže se jistě bude nač dívat. Z velkých hráčů v digitální fotografii CES představí například značky Canon, Casio, Kodak, Epson, Fuji Photo Film, HP, JASC Software, Konica Minolta, Microsoft, Olympus, Panasonic, Samsung a Sony.

Nicméně CES se snaží nebýt jen výstavou, ale hlavně místem prezentace technologií a setkání odborníků a fandů. Proto je připraven bohatý konferenční program a takzvané TechZony. Jde o speciální mini akce probíhající jako součást CES, které se zaměřují na jedno vybrané konkrétní téma. Z pohledu digitální fotografie je zajímavých hned několik těchto technických zón, ve kterých bude prezentována nejen aktuálně dostupná technologie, ale zejména nové technologie a vize budoucího vývoje.

První bezesporu velmi zajímavou TechZone bude "Digital Content Storage", neboli sekce zaměřená na technologie a postupy ukládání digitálních dat. Tato zóna bude mapovat všechny typy digitálních dat (audio/video/foto), což je velmi důležité, protože všechna média počínaje magnetickými, přes optická až k Flash médiím pokrývají všechny oblasti. Většina výrobců se snaží integrovat zejména sloty pro Flash paměťové karty do nejrůznějších zařízení, aby umožnila jejich propojení a sdílení dat.

Druhou fotograficky zaměřenou zónou bude "Flash Forward: Bringing Digital Imaging Into Focus", která je pořadateli označována za jednu z nejžhavějších. Opět půjde o globální pohled na digitální fotografii a její trendy fotoaparáty počínaje, přes příslušenství, tiskové technologie, zdroje energií až po související služby. Tato zóna bude mít dokonce speciální centrum předvádějící konkrétní komplexní aplikace současné digitální fotografie v praxi.

A dalšími zajímavými zónami souvisejícími s digitální fotografií budou ty zaměřené na technologii USB, DVD-RAM a DVD+RW. Ty jsou vedeny přímo jednotlivými konsorcii stojícími za těmito standardy a snaží se prezentovat jejich výhody a konkrétní aplikace a nasazení.

CES a osobnosti
K velkým akcím jako je CES dnes již zcela neodmyslitelně patří i významné osobnosti příslušného odvětví, které vystupují se svými vizemi - keynotes. CES v tomto ohledu letos nabídne opravdu špičkovou plejádu osobností zejména z IT segmentu, který hledá ve spotřební elektronice nové oblasti pro svůj další rozvoj. S první keynote vystoupí již den před akcí Bill Gates, majitel Microsoftu. Otvírací keynote se letos ujme pan Fumio Ohtsubo, president společnosti Panasonic, která se na letošním CESu velmi aktivně podílí jako generální partner. Následovat budou další zvučná jména jako Carly Fiorina (HP), Michael Dell (Dell), Gary Forsee (Sprint) či Paul Otellini z Intelu.

Trendy
A co se od CESu očekává? Co by měl předvést a představit? V první řadě je letošní CES jasným signálem, že digitální fotografii již opravdu nelze chápat jako uzavřený odborný segment. Nejde o technologii určenou jen skupině nejbohatších a fandů. Z digitální fotografie se stala bezesporu masová záležitost, která dosáhla nejen masové dostupnosti, ale i masové obliby. Digitální fotoaparáty tady v USA nejsou vidět jen v televizních reklamách, ale hlavně na ulicích a stávají se stále samozřejmější součástí našeho života. Tomu se musí přizpůsobovat i výrobci, kteří budou muset do jisté míry změnit svůj přístup k vývoji nových produktů. Stávající kvalita digitálních fotoaparátů a tiskových technologií pro běžný masový trh je zcela dostačující, ale ovládání a celkový postup práce s digitální fotografií je stále pro mnohé nepočítačové uživatele příliš či zdánlivě komplikovaný.

Právě CES by měl ukázat, nakolik se digitální fotografie dokáže přiblížit stylu práce s běžnou domácí elektronikou, která je součástí našeho každodenního života přeci jen delší dobu. Už samotná skutečnost, že se na CESu nebudou prezentovat jen společnosti, které mají ve spotřební elektronice svoje kořeny (například Panasonic a Sony), ale i tradiční foto společnosti jako Canon, Fujifilm či Olympus svědčí o posunu v myšlení špiček fotografického průmyslu.

Druhým nepřehlédnutelným trendem je snaha nabídnout zákazníkům komplexní řešení, ne jen jednotlivé konkrétní produkty. Tento trend potvrzuje nejen loňská fůze koncernů Konica Minolta, ale i snaha všech významných hráčů o doplnění své nabídky o řešení na zpracování digitální fotografie. Proto většina doposud zveřejněných tiskových zpráv týkajících se CES není věnována jednotlivým digitálním fotoaparátům či tiskárnám, ale i komplexním řešením.

Velkým hitem letošního roku by se zřejmě mohly stát samoobslužné kiosky pro zpracování digitálních fotografií. Ať už půjde o řešení s vestavěnou tiskovou technologií, či pouze objednávkové terminály k centralizovanému zpracování, jejich nabídka i obliba velmi prudce roste. Co je ještě důležitější, podle dostupných informací se v roce 2004 této technologie dočkáme nejen na veletrzích, ale i v každodenní české praxi. Takže CES bude přehlídkou toho, co by se mělo v ČR začít v průběhu roku velmi rychle a masově objevovat.

Máme se nač těšit
Rok 2004 bude v oblasti digitální fotografie jistě velmi zajímavý a to jak produktově, tak i rozšiřováním se nabídky služeb pro uživatele digitální fotografie. CES, díky tomu že je první letošní akcí, by mohl být jakýmsi technologickým okénkem do toho, co se v letošním roce dá od výrobců očekávat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: