CES 2004: Ohlédnutí a výhled do budoucna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CES 2004: Ohlédnutí a výhled do budoucna

CES 2004

22. ledna 2004, 00.00 | S mírným odstupem bychom rádi zhodnotili nejen průběh tohoto prvního letošního velkého veletrhu, ale trochu se zamysleli i nad tím, jaké trendy ukázal a v čem byl přínosným. Proč jej považujeme za jednu z nejlepších akcí tohoto typu dneška?

CES 2004 skončil ani ne před dvěma týdny, takže máme ještě dostatek živých vzpomínek na tuto akci. Přesto se již dá hovořit o drobném odstupu, takže bychom chtěli zhodnotit průběh a zejména přínos této akce z pohledu digitální fotografie. Přestože jde o veletrh zaměřený na "spotřební elektroniku", s digitální fotografií se návštěvník mohl setkat ve více jak polovině výstavních hal a byla nedílnou, nepřehlédnutelnou a již zcela samozřejmou součástí programu. CES 2004 byl tedy bezesporu velmi významnou akcí pro digitální fotografii, přestože přinesl relativně málo produktových novinek - byl totiž zejména o trendech a integraci.

O CESu jako takovém
Veletrh proběhl v Las Vegaském kongresovém centru, které zaplnil v podstatě do posledního místečka a navíc se mohl pochlubit čtveřicí menších oddělených výstavních ploch v přilehlých hotelech. Již samotný fakt, že akce proběhla v Las Vegas ji velmi pomohl v několika ohledech. V první řadě je toto město zcela nevhodné pro děti a mládež do 21 let, takže i přes mamutí návštěvnickou účast jste na veletrhu nepotkali jediného nezletilého návštěvníka. To je něco ve středoevropských podmínkách takřka nepředstavitelného. Druhou výhodou Las Vegas je jeho mezinárodní atraktivnost, které se jistě do určité míry podepsala pod hojnou účast zahraničních návštěvníků. CES byl díky tomu větší a jeho význam rozhodně překročil hranice USA.

Co bylo pro ročník 2004 charakteristické z organizačního pohledu byla bezpečnost. Důsledná registrace návštěvníků s kontrolou totožnosti, kontroly příručních tašek u všech vchodů a všudypřítomná security a policie nešli přehlédnout. Na druhou stranu tato opatření většina návštěvníků respektovala a neznamenala zásadnější obstrukce s výjimkou neuvěřitelných průtahů na letišti, za které se dokonce pořadatelé veletrhu všem návštěvníkům dodatečně omluvili.

Show se vším všudy
To, co z CESu dělá moderní, rostoucí a úspěšný veletrh je snaha o hledání nových forem komunikace mezi návštěvníky a vystavovateli. CES nabídl nejen klasický veletrh s expozicemi jednotlivých vystavovatelů, ale i bohatý konferenční program, technické zóny monotématicky zaměřená na určitou problematiku, vystoupení předních osobností a řady visionářů z oboru a v neposlední řadě možnost vyzkoušet si řadu technologií v praxi. CES 2004 na doprovodné aktivity kladl extrémně velký důraz a bezesporu se mu to vyplatilo. Šlo o akci živou, akci plnou interaktivity a dialogu.

Své pochopitelně z pohledu pompéznosti akce znamená i mentalita Ameriky jako takové, která má předvádění se v krvi. To znamená, že všichni větší a velcí vystavovatelé se snažili upoutat pozornost návštěvníků nejen svými produkty, ale i netradičními expozicemi a zábavním programem. Naštěstí na rozdíl od některých předchozích ročníků se již, zřejmě díky snaze o úspory, žádné z těchto zábavních show neodehrávala bez přímé vazby a prezentace konkrétního produktu. Pryč jsou doby, kdy Microsoft bavil celé haly návštěvníků programem , který měl s jeho produkty pramálo společného.

CES a digitální fotografie
Na CESu se prezentovala většina velkých hráčů z oblasti digitální fotografie a dokonce i celá řada drobných výrobců. Pojetí prezentace však bylo opravdu různorodé. Počínaje nejskromnější variantou, kterou zvolil například Nikon, který na akci přímo nevystavoval, pouze u její příležitosti představil nové produkty až po například HP s opravdu impozantní expozicí. Ve srovnání s loňským rokem ubylo malých asijských producentů digitálních fotoaparátů, ale k tomu podrobněji až níže.

Pokud měly expozice větších fotografických společností něco společného, pak to byl důraz na ucelená řešení, nikoli jednotlivé produkty. O tom koneckonců do jisté míry současná spotřební elektronika je, protože hledá symbiózu mezi klasikou elektronikou a IT technologiemi. Proto například Fujifilm, Kodak, HP či Canon věnovali relativně malý prostor samotným digitálním fotoaparátům. Většinu expozice tito vystavovatelé věnovali řešením, službám a příslušenství souvisejícímu se vznikem digitálních dat. Navíc společnosti jako Samsung, Panasonic či Sony kladli velký důraz na prolínání jednotlivých technologií v jeden velký funkční celek většinou postavený kolem paměťového média. Čestnou výjimkou, co se týče prezentace, se tak stal Olympus, který svůj stánek zasvětil zejména fotografii jakožto umění, výrazovému prostředku a komunikační platformě a technologii trochu posunul až do druhého plánu.

Trendy
Jak jsme již konstatovali CES 2004 přinesl poměrně málo novinek, což je poměrně logické. Zaprvé se konal těsně na začátku roku, kdy se většinou produktové novinky příliš nepředstavují a zejména o produktech bude PMA, které je za necelé tři týdny. Nicméně CES ukázal obrovský zájem výrobců o propojení digitální fotografie s ostatními částmi světa spotřební elektroniky. Pojítkem a jednotícím prvkem je jednoznačně v tomto ohledu paměťové médium, což vysvětluje ostrý boj o prosazení určitého typu paměťových karet. Nejagresivněji byly prezentovány formáty SD a MS PRO, které za sebou mají silné koncerny pocházející právě z oblasti spotřební elektroniky, což dává těmto dvěma formátům velmi dobré vyhlídky na rozšíření a zlepšení pozice na trhu.

Dobře patrným trendem bylo omezení nabídky "neznačkových" digitálních fotoaparátů z Asie. Je to poměrně logické, protože ceny značkových nejlevnějších modelů se propadly pod 5.000Kč, takže cenový rozdíl proti neznačkové variantě se natolik snížil, že již přestává být tolik lákavým. Nicméně tradiční výrobci jako DXG či Largan ani letos nechyběli.

Třetí postřeh patří oblasti energie resp. akumulátorů a baterií. Ty jsou de fakto spotřebním materiálem většiny dnes používané elektroniky, digitální fotografii nevyjímaje, a boj o jejich úspěšný prodej se stupňuje. Speciální baterie a akumulátory bylo možné vidět na cca každém pátém stánku. Bohužel po technologické stránce v tomto směru CES nepřinesl nic převratného.

Hodnocení
CES 2004 byl bezesporu ukázkou precizní organizace, moderního pojetí a velmi atraktivní návštěvnosti. Jsme přesvědčeni, že musela být spokojena většina jak návštěvníků, tak i vystavovatelů, protože letošní CES opravdu šlapal jak hodinky. Za celý veletrh jsme nezaznamenali jediný technický či organizační zádrhel a servis pro návštěvníky byl na opravdu velmi dobré úrovni. Navíc se bylo nač dívat a s kým diskutovat, takže CES rozhodně měl co nabídnout. Již nyní se těšíme na příští ročník.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: