CES 2004: Casio QV-R51 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CES 2004: Casio QV-R51

Casio QV-R51

9. ledna 2004, 00.00 | Casio na veletrhu CES 2004 v Las Vegas představilo a předvedlo nový velmi jednoduchý fotoaparát s 5MPix snímačem a 3x optickým zoomem. Tento model by se mohl dostat na náš trh s cenou kolem 10.000Kč!

Casio již od roku 1994 aktivně vyvíjí, vyrábí a prodává digitální fotoaparáty. V dnešní době se může pochlubit dvěmi řadami fotoaparátů a to miniaturními Exilimy a standardní řadou QV. A právě ta se na veletrhu CES dočkala doplnění o velmi levný a dostupný fotoaparát s rozlišením 5 mil. bodů. Jaká je QV-R51?

Konstrukce a design
Casio opět vsadilo na osvědčenou jednoduchou kompaktní konstrukci, kterou se mohly pochlubit i předchozí modely nižší cenové kategorie. Fotoaparát s rozměry 88 x 61 x 33 mm a hmotností 168 gramů je velmi příjemným společníkem na cesty. Stříbrnému tělu dominuje na zadní stěně velký 2" LCD displej a co vás jistě na přístroji zaujme je takřka absence ovládacích prvků. Casio vše zjednodušilo maximální měrou díky pětipolohovému ovládacímu prvku.

Technické parametry
Casio QV-R51 je vybaveno CCD snímačem s efektivním rozlišením 5 mil. bodů a úhlopříčkou 1/1,8". Citlivost snímače je uživatelsky nastavitelná v rozsahu 50 - 400ISO. Fotoaparát produkuje fotografie ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2. Ty se ukládají buď do 10MB interní paměti nebo na MMC/SD kartu, která však není součástí dodávky. Casio tak stejně jako řada dalších výrobců snižuje výrobní náklady použitím vestavěné Flash paměti.

Fotoaparát je vybaven zoom objektivem s 3x přiblížením. Při rozsahu ohnisek 39 - 117mm a světelnosti F2.8 - 4.9 dokáže optika objektivu pracovat v makro režimu od 10cm. Fotoaparát je vybaven pasivním autofokusem s možností volby zaostřovacího systému (maticový/bodový) a možností přepnutí na manuální zaostření. Expozice je také založena na plně automatickém provozu, ale také dává uživateli poměrně dost nástrojů pro korekci výsledku. Fotoaparát nabízí tři systémy měření světla, kompenzaci expozice, možnost manuálního nastavení balance bílé barvy a režim Best Shot. Expoziční logika pracuje s dvoupolohovou clonou a časy v rozsahu 1/2000 až 4 sekundy. Kromě toho je uživateli k dispozici i možnost korekce jasu, saturace a doostření, možnost selektivně ukládat nastavení fotoaparátu či používat doplňkové funkce jako je kalendář, otáčení a zmenšování fotografií či budík. Při prohlížení nechybí ani histogram, takže QV-R51 se řadí mezi automaty s velmi slušnou výbavou.

2" LCD displej má překvapivě nízké rozlišení 85.000 bodů, ale v praxi působí poměrně velmi příjemně. Dále je fotoaparát vybaven vestavěným bleskem s dosahem max. 3,2 metru, USB 1.1 rozhraním a je napájen dvojicí AA akumulátorů. Ni-MH akumulátory jsou v ceně fotoaparátu.

Hodnocení
Casio QV-R51 je přesně fotoaparát, který se na CES libí. Elegantní hliníkové tělo, které není zbytečně velké. Velmi jednoduché ovládání, která však nabízí i možnost řady nastavení, pokud o ně uživatel stojí. A zejména atraktivní základní parametry, tedy rozlišení, optický zoom a úhlopříčka displeje. To vše by se mělo prodávat s oficiální cenou pod 400USD a to už od poloviny ledna, tedy zhruba za týden na americkém trhu! Škoda jen, že přestože je fotoaparát vybaven SD slotem a je jinak velmi svižný, podporuje video režim pouze s rozlišením 320 x 240 bodů při 15 snímcích za sekundu.

Naše první dojmy z fotoaparátu jsou velmi dobré. Přístroj je malý, dobře se drží, je rychlý a přes omezené množství ovládacích prvků se s ním dobře pracuje zejména díky velkému 2" displeji. Jde o příjemný automat, který nabízí i řadu doplňkových nastavení a funkcí a přitom umožňuje extrémně jednoduchý provoz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: