CES 2004: 2GB Memory Stick PRO od SanDisku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CES 2004: 2GB Memory Stick PRO od SanDisku

MS PRO

13. ledna 2004, 00.00 | Společnost SanDisk představila jako první na světě 2GB verzi paměťové karty MS. Předčila tak ve vývoji těchto karet samotné Sony. Kde hledat příčiny?

CES 2004 kromě jiného je doslova bojištěm mezi jednotlivými aliancemi snažícími se prosadit některý z formátů paměťových médií. Platí to pro DVD disky, magnetická média a zejména flash paměťové karty. Na ploše mezi sebou soupeří asociace podporující SD formát, MS formát, CF formát i xD karty. Nicméně zásadní novinku v této oblasti představil pouze SanDisk, který dokonce v praxi předvedl 2GB verzi karty MS PRO a měl by jí začít dodávat na trh již příští měsíc.


Stánek společnosti SanDisk v jižní hale CES 2004

Memory Stick
Toto paměťové médium uvedl v život koncern Sony, který byl poměrně dlouhou dobu jediným tahounem i producentem těchto karet. Koneckonců je držitelem příslušných patentů a dodnes dodržuje poměrně přísnou licenční politiku. Tato situace se začala výrazně měnit na přelomu let 2002/2003, kdy se Sony podařilo přesvědčit další výrobce, aby začali s vlastní produkcí MS karet. Mezi první patřil právě SanDisk, který je tradičním producentem paměťových médií, a který se snaží nabízet všechny typy médií.

Originální Memory Stick nikdy nepřekonal kapacitní bariéru 128MB, která byla způsobena systémem adresace. Sony sice představilo verzi MS Select, která pomocí mechanického přepínače nabídla 2x 128MB, ale nikdy se příliš neujala. Ve stejný okamžik totiž Sony představilo nový formát MS PRO, který záhy nabídl 1GB kapacitu. Tu dnes nabízí všichni výrobci MS karet Sony počínaje a SanDiskem konče.


Funkční vzorek 2GB karty

Co znamenají 2GB?
SanDisk bude od února nabízet MS PRO paměťové karty s kapacitou 256MB až 2GB. Může to znít poměrně překvapivě, že 1GB kapacitu první nepřekonalo Sony, ale je to poměrně logické. SanDisk vždy vyvíjel své řadiče pro paměťové karty a byl produkčně nezávislý na Sony. Navíc se snažil na trhu působit jako prestižní výrobce, pro kterého je 2GB MS PRO skvělým marketingem. A zejména o marketingu zřejmě 2GB MS PRO bude minimálně několik následujících měsíců. Zdvojnásobení kapacity sice potěší poměrně malou skupinu uživatelů, ale v praxi neznamená nic převratného. Asi největší radost z nich budou mít nový vlastníci nových Sony F828, kterým přijde vhod při ukládání 8MPix TIFF fotografií.

Proč ne Sony?
Možná si kladete otázku, jak to, že s 2GB MS PRO nepřišlo první velké silné Sony, ale poměrně malý SanDisk. Důvodem je s největší pravděpodobností zatím příliš malý zájem trhu a zejména snaha Sony udržet na trhu nižší kapacity karet. 2GB karta za cca 1.000USD, což je cena od SanDisku, pro Sony zřejmě neznamená lukrativní sortiment a její globální uvedení na trh by se v tomto okamžiku Sony nevyplatilo. Zato SanDisk má svou stálou klientelu náročných klientů, kterým 2GB MS PRO dokáže prodat a zároveň jej může použít jako skvělý marketingový nástroj, což by v případě Sony příliš nefungovalo.


Kompletní řada produktů MS PRO

Nejen 2GB MS PRO
SanDisk na CES 2004 předvedl kompletní řadu svých paměťových karet prakticky všech formátů. Nové v nabídce SanDisku jsou MS DUO PROs kapacitou 256 a 512MB, které Sony používá u všech miniaturních zařízení vč. digitálních fotoaparátů řady "U". Dále byly předváděny karty formátů CF, SD i xD, čtečky a další zařízení.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: