Quark zveřejnil QuarkXPress 8.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Quark zveřejnil QuarkXPress 8.1

5. srpna 2009, 00.00 | Společnost Quark uvedla bezplatný update svého sázecího programu QuarkXPress. Verze 8.1 přináší řadu novinek, z nichž některé nejsou rozhodně pouze kosmetického charakteru, zmínit je takto třeba především export do PDF s podporou nativní průhlednosti a vrstev či nástroj pro inteligentní změnu velikosti layoutu. Podrobněji vás s novým QuarkXPressem seznámíme v tomto článku.

Sázecí program QuarkXPress se loni dočkal stěžejní verze 8, která se v mnoha směrech snaží stáhnout náskok konkurenčního Adobe InDesignu. Je ale stále co vylepšovat, a tak se po jarním updatu na podobu 8.02 objevila v těchto dnech verze 8.1 daného produktu. O bližší představení jejich novinek se pokoušíme v tomto článku.

quark81-1f.jpg

PDF: nativní průhlednost a vrstvy

Zásadní novinkou z hlediska tiskových workflow, ve kterých se výstup průhlednosti v PDF podkladech nastavuje až v RIPu, je podpora exportu do PDF s nesloučenou, tedy nativní průhledností (dosud se v XPressu při exportu průhlednost vždy slučovala). Mimo vyšší flexibility zpracování znamená tato forma výstupu i urychlení exportního procesu. Podpora nativní průhlednosti se ovšem nevztahuje na PDF importované do dokumentů QuarkXPressu, verze 8.1 nicméně poskytuje lepší možnosti kontroly rozlišení, do kterého se provádí rasterizace náhledů těchto PDF.

Export do PDF také nyní dovoluje převést vrstvy z dokumentu (sestavy) QuarkXPressu do odpovídajících vrstev PDF dokumentu. Daná funkce může mít poměrně široké využití například u publikací, existujících v různých podobách (jazykové či cenové mutace), kde jednotlivé vrstvy odpovídají změnám obsahu. Vytvořený PDF s vrstvami může tiskárna použít ke snadnému zhotovení všech podob tiskoviny z jediného souboru.

quark81-2f.jpg

Drobným vylepšením spojeným s exportem sestavy do PDF je přiřazení klávesové zkratky Command-Option-P/Ctrl-Alt-P odpovídajícímu exportnímu příkazu. Značky pro bleed, trim a crop box v PDF dokumentech jsou nyní vloženy i do EPS a PostScript výstupu vytvořeného přes tiskový dialog.

Změny v nástrojích

QuarkXPress 8 přinesl významné změny v logice používání nástrojů. Verze 8.1 přichází s novými nastaveními, dovolujícími využívat funkci drag&drop při manipulaci s textem i obrázky preciznější a předvídatelněji. Nová předvolba nástroje dovoluje nastavit toleranci pro vytváření objektů tažením, což by mělo zabránit nechtěnému vytváření objektů (typicky při kliknutí na odkládací plochu s lehkým posunem kurzoru).

quark81-3f.jpg

Verze 8 nabídla uvítací obrazovku – tedy samostatný panel, poskytující přístup k naposledy otevřeným dokumentům, předlohám a dalším zdrojům – poměrně nepochopitelně jen pro platformu Macintosh. Nyní byla tato obrazovka doplněna i do Windows podoby.

Zpracování objektů

Významnou novinkou verze 8 byly nástroje pro objektové styly a hledání a nahrazování na úrovni objektových atributů. Nyní mají tyto nástroje plně integrovánu i podporu vržených stínů, hledání a nahrazování lze dále použít i u masek. Updatování objektového stylu na základě změn provedených v layoutu je možné stiskem jediného tlačítka Update.

Hodně zajímavou novinkou je nástroj Scale (Měřítko), dovolující měnit velikost prakticky libovolného objektu layoutu, tedy nejen obrázků a rámečků, ale rovněž textu, včetně jeho odstavcových stylů či vsazení a dalších atributů (viz příslušný screenshot), obdobně se pak změna velikosti může vztahovat i na ohraničení rámečků, tabulky apod., zmenšit či zvětšit lze naráz celou sestavu se všemi jejími objekty. Chování daného nástroje je přitom plně konfigurovatelné. Prostřednictvím tohoto prostředku může tedy uživatel na poslední chvíli provést plnou změnu formátu stránky, připravit více podob výstupu (např. leták a současně banner) apod. Sluší se ještě poznamenat, že se v daném případě jedná o integraci odpovídající extenze ze sady XPert Tools, kterou Quark získal zakoupením společnosti ALAP (nástroje XPressu 8 pro objektové styly, objektové vyhledávání a práci s vodítky mají rovněž svůj původ v této sadě).

quark81-4f.jpg

Text, tabulky, XML

Zásadního vylepšení doznal nástroj pro kontrolu pravopisu. Jeho rozhraní je nyní k dispozici prostřednictvím nové samostatné palety. Uživatel tedy může provádět kontrolu pravopisu a souběžně s ní upravovat layout. Nový spell-checker také dovoluje kontrolovat související předlohové stránky. Vylepšení kvality sazby by měla napomoci i indikace uměle vytvořené kurzívy a ztučnění. Dále jsou pomocí nové palety Text Overflow indikována přetečená místa v textu, přičemž je odsud možný okamžitý přechod na inkriminovaný úsek dokumentu. Při vkládání textu ze schránky lze zvolit, zda se má či nemá aplikovat formátování. Při sazbě španělštiny lze použít Dieckmannova dělení.

quark81-5f.jpg

Přibyla také vylepšení aparátu pro tvorbu tabulek. Tento nyní dovoluje tabulky rozdělovat do vícero částí, přičemž je možno opakování záhlaví či zápatí.

QuarkXPress 8.1 nyní opět (od časů verzí 7.x) disponuje možností importu XML obsahu do layoutu QuarkXPressu (prostřednictvím palety Placeholders, s možností určení odpovídající definice typu dokumentu – DTD). Danou možnost lze využít pro všechny typy layoutu, tedy tiskový, webový i interaktivní (Flash). Díky této podpoře lze bez nutnosti instalace (a koupě) dodatkových extenzí realizovat například úlohy databázového či cross-media publikování.

K české podobě

Jak jsme již řekli v úvodu článku, plně české rozhraní nabídl QuarkXPress v rámci updatu 8.02, už počáteční podoba verze 8 přitom podporovala české dělení slov. Lepší rozdělování nicméně i ve verzi 8.1 zajistí oprava vytvořená českým distributorem Quark produktů, společností Quentin, kterou si lze stáhnout zde. Daný dodavatel také nadále poskytuje s QuarkXPressem prodávaným v ČR bezplatnou sadu rozšiřujících extenzí XT Set (převodní filtry, doplňování pevných mezer).

Lokalizace podoby 8.02 nebyla Quarkem bohužel provedena příliš šťastně, poměrně dost výrazů bylo převedeno nepřesně a některé dokonce nebyly přeloženy vůbec. Ve verzi 8.1 byly dané nedostatky napraveny jen z části, a nakolik jsme si mohli povšimnout, rozhraní některých nových prostředků nebyla dokonce zatím vůbec počeštěna.

Závěrem

Update na QuarkXPress 8.1 je stávajícím vlastníkům verze 8 k dispozici zdarma, odpovídající download má plných 752 MB pro Mac OS X (10.4/10.5) a 662 MB pro Windows (XP/Vista). Podle tiskové zprávy Quarku je pak daná nová verze XPressu připravena i k chodu v prostředí nových podob Mac OS X a Windows, tedy Snow Leoparda a Windows 7. Spolu s novým XPressem byly uvedeny i příslušné podoby 8.1 redakčního editory Quark Copy Desk, serverové edice XPressu QuarkXPress Server a redakčního systému Quark Publishing System. Bližší podrobnosti lze dohledat v této tiskové zprávě. Na stránkách provozovaných společností Quentin lze dohledat bližší informace týkající se jak koupě plné verze XPressu (letní sleva), tak upgradu z dřívějších podob (výhodná akce pro verze 3-5 platí do konce srpna).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: