Pluginy InDesignu: Novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Pluginy InDesignu: Novinky

Adobe InDesign sazba

31. října 2003, 00.00 | V poslední době se objevilo několik zajímavých pluginů, rozšiřující schopnosti
sázecího programu Adobe InDesign. O jejich přiblížení se pokoušíme v tomto článku.

Na stránkách Grafiky se mimo jiné snažíme průběžně přibližovat zajímavé pluginy, rozšiřující schopnosti nejzavedenějších pre-pressových aplikací. V rámci takovýchto přehledů jsme samozřejmě nemohli pominout doplňky InDesignu, sázecí aplikace společnosti Adobe. Od doby, kdy jsme uvedli příslušný přehled nicméně uplynulo poměrně dost času, během kterého byla uvedená nová řešení, zajímavá svými možnostmi a mnohdy i příznivou (někdy dokonce nulovou) cenou. Není tudíž divu, že jsme se rozhodli v tomto článku podívat na to nejzajímavější, co se v uvedené oblasti za poslední období objevilo. Jsme si přitom vědomi, že se na trh dostává InDesign ve verzi 3, se kterým leckterý z dále popisovaných pluginů nemusí být kompatibilní. Najde se ale zřejmě dost uživatelů, kteří nebudou s upgradem své stávající (tedy obvykle druhé) verze InDesignu spěchat. Navíc se dá očekávat, že většina z dále popisovaných produktů se záhy dočká odpovídajícího updatu.

A Lowly Apprentice Production, Inc.

Ti, kdo volali po profesionálním řešení pro archovou montáž v InDesignu, se dočkali díky společnosti A Lowly Apprentice Production, Inc. Ta totiž po jednodušším InBookletu převedla do InDesign formy i své pokročilé řešení Imposer Pro (399 USD, možnosti upgrade z InBookletu). To nabízí montáž až osmistránkových archů se zohledněním specifik plochého i kotoučového tisku a možnosti flexibilní práce s tiskovými značkami či pruhy barevné škály.

Imposer Pro: pokročilá archová montáž v InDesignu.

Arcadia, Inc.

Dosud neznámý ruský výrobce Arcadia poskytuje uživatelské komunitě freewarový plugin Arcadia Paste Files. Tento doplněk nabízí zajímavou alternativu ke stávajícímu příkazu Place InDesignu. Jeho pomocí lze totiž jediným příkazem vkládat do dokumentů InDesignu obsah jednoho či více souborů, zkopírovaných v prostředí souborového systému do schránky. Odpadá tedy nutnost výběru souboru prostřednictvím odpovídajícího dialogu či funkce drag&drop.

Cacidi System

Produkty společnosti Cacidi System zaujmou především ty, kdo se zajímají o publikování katalogů. K uvedenému účelu totiž Cacidi poskytuje hned čtyři řešení, mající společné označení Catalog Extreme. Základní převod textu a obrázků, importovaných z databází, zde zajišťuje verze Basic (699 USD). O možnost updatování vytvořených publikací ji rozšiřuje verze Update (699 USD). Sazba rozsáhlejších publikací je zajištěna ve verzi PageQue (699 USD), automatizovaný zlom pak ve verzi AutoCalc (699 USD). Tvorbu čárových kódů různých typů v dokumentech InDesignu (s možností propojení na produkty Catalog Extreme) nabízí BarCodes (298 USD), k tvorbě obrázkových aršíků je určen Contact Sheet Pro (149 USD). Vkládání ořezových a skládacích značek umožňují Cropmarks (20 USD), automatizovaný převod dokumentů QuarkXPressu a PageMakeru do InDesignu (s použitím příslušných zabudovaných exportních funkcí InDesignu) zajišťuje Q-to-InDesign Batch (65 USD).

Základní dialog pluginu Cacidi Catalog Extreme Basic.

Ctrl Publishing Systems

Švédská společnost Ctrl Publishing Systems se specializuje především na řešení, umožňující integraci produktů InCopy a InDesign (CrossTalk, Ctrl Print aj.). Freewarový plugin CtrlAttributeStrip téhož výrobce může být nicméně použitelný i mimo rámec takovýchto řešení. Umožňuje totiž z textu kopírovaného přes schránku odstranit jeho formátovací atributy. To samozřejmě zjednodušuje import textového obsahu do prostředí InDesignu. Volit lze přitom mezi automatickým odstraněním nebo odstraněním na dotaz.

Knowbody

Pestrou kolekci nových pluginů InDesignu, spolu s netradičním cenovým modelem (produkty jsou pronajímány, nikoli prodávány, ceny nám ovšem přijdou ve většině případů zbytečně vysoké), nabízí společnost Knowbody. Pro vylepšení práce s kerningem je určen Cool Kerning (199 euro ročně). Kerningové páry lze v této aplikaci vytvářet pro libovolnou dvojici znaků. Nastavení v podobě kerningových tabulek je možno ukládat, což dovoluje použít rozdílná kerningová nastavení v rámci téhož fontu při různých úlohách nebo přenášet kerningové charakteristiky mezi pracovišti. Obdobným způsobem lze díky pluginu Cool Tracking (119 euro) pracovat s automatickým prostrkáním.

Kopírování textu přes schránku je možno kontrolovat pomocí pluginu Smart Paste (39 euro). Ten dovoluje zvolit charakteristiky, jež mají být při přenosu vypnuty (styl, podtržení apod.). Uživatelé, kteří si potřebují udělat přehled o souborech obrázků, použitých v rámci dokumentu, přivítají plugin Label It (39 euro). Jeho pomocí lze totiž automaticky ke všem obrázkům v dokumentu připojit textový popisek, informující o názvu jejich souborů (včetně možnosti vypsání úplné cesty). Ke sledování modifikací, uživatelů či písem dokumentu i dalších obdobných charakteristik je určen plugin Stamp It (39 euro), zajišťující uvedený úkon pomocí automaticky aktualizovaných textových razítek.

Knowbody Stamp It umožňuje do dokumentů InDesignu vkládat dynamicky updatovaná razítka.

Triple Triangle

Uživatelé, kteří potřebují sledovat čas, strávený nad zakázkou v prostředí InDesignu, dostávají do rukou poměrně výkonný plugin Tick Tock (59 USD). Jeho pomocí lze zaznamenat datum, čas a dobu práce, spojené s jednotlivými zakázkami. Měření probíhá s pomocí virtuálních stopek, přičemž je možno různým způsobem využít pauzu (při minimalizaci dokumentu, po určený čas apod.). Určit lze rovněž druh zaznamenané aktivity (stránková montáž, korektury apod.), v rámci sledování je možno mezi jednotlivými aktivitami přepínat. Ke každé aktivitě lze připojit poznámku. Záznamy aktivit je možno prohlížet, upravovat a exportovat do textového souboru s oddělovači pro zpracování v jiných aplikacích (tabulkový procesor, databáze aj.).

Virtuální stopky pluginu Tick Tock.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: