InBooklet - jednoduchý pomocník pro brožury v InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Velký formát

InBooklet - jednoduchý pomocník pro brožury v InDesignu

15. ledna 2003, 00.00 | Chybí vám v Indesignu funkce pro přípravu vyřazených brožur? InBooklet je určen přesně pro tyto účely.

Problematice vyřazování v Adobe Indesignu jsme se na Grafice věnovali již několikrát, dnes se podrobněji podíváme na jednoduchý plugin, který však dokáže v řadě případů ušetřit hodně práce. Jde o zásuvný modul InBooklet - nyní nově ve verzi 2.1.1, který umí ve spojení s InDesignem připravovat jednoduché vyřazené brožury a publikace. Na rozdíl od staršího produktu Adobe - PageMakeru - InDesign žádnou vlastní funkci pro jednoduché vyřazování nemá a tak pro InBooklet sahají především ti uživatelé, kteří často připravují nejrůznější brožury a třeba i vícestránkové letáky. Svou cenou a jednoduchým ovládáním je produkt určen právě pro podobné zakázky.

InBooklet umí připravit tři základní druhy vyřazení - šitou brožuru (dvou stránkové vyřazení na stříšku), lepenou publikaci (dvou stránkové vyřazení do složek), postupné vyřazení (dvě, tři nebo čtyři stránky vyřazené vedle sebe v jednom dokumentu určené čistě pro ořez). Program tedy neslouží k přípravě komplikovanějších typů archových montáží na plný formát tiskového stroje (pro tyto účely je určena řada high-end aplikací např. Preps, Scantext Combo nebo i jednodušších pluginů jako Quite Imposer, nebo třeba Alap ImposerPro), jeho nasazení je ideální pro tisk brožur na stolní tiskárně nebo maloformátových tiskových strojích.

InBooklet ve své verzi 2.1.1. pracuje jako zásuvný modul programu InDesign 2 a to na obou platformách PC i Mac. Pracovní prostředí modulu je velice jednoduché a skládá se ze tří záložek - Layout, Printing a Preview.

Většina nastavení se odehrává v sekci Layout definující základní pravidla vyřazení dokumentu. Lze nastavit rozsah vyřazovaných stránek (pracovat lze buď s celým dokumentem, nebo jeho částmi - např. definovaných do sekcí), druh vyřazení a nastavení základních parametrů vyřazení. Jde především o nastavení okrajů, stránkového přesahu, ale i specifik jednotlivých vazeb. Pro vyřazení na stříšku (2-up Saddle Stitch - archy jsou určeny k oboustrannému potištění, ohnutí a spojení sponkami ve hřbetu) i pro vyřazení do složek (2-up Pefect Bound - archy jsou vyřazeny do složek, které se poté spojí v hřbetu lepidlem) je možné nastavit korekci vlivu tloušťky papíru (Creep) a přesah tiskové informace přes okraj papíru (Bleed). Pro vazbu do složek lze navíc nastavit odstup stránek v horizontálním směru (Gap), možný vnitřní přesah stránek "do vazby" (Crossover) a počet stránek v každé složce (Sig. Size).

Jak je patrné z popisu, v prostředí programu se nedefinuje velikost dokumentu - pracuje se s hodnotami aktuálního dokumentu (resp. s velikostí jeho stránky). Aktuální dokument přitom program v žádném směru nemění - skutečné vyřazení stránek je prováděno buď při samotném tisku nebo do nového dokumentu (tato volba je podstatnou novinkou verze 2.1 programu uvedené v listopadu loňského roku).

Jsme-li u výstupu, tak jeho nastavení se věnuje záložka Printing. Zde uvedená nastavení se přitom nevztahují pouze na tisk, ale i na výstup do nového souboru . Jde jednak o specifikaci rozsahu výstupu a především výběr tiskových a ořezových značek.

Kontrolu umístění značek a vyřazení lze provést v okně Preview obsahující náhled na vyřazený arch.

Hodnocení
InBooklet je jednoduchý, více méně jednoúčelový zásuvný modul pro Adobe InDesign. Jeho možnosti se nedají srovnávat ani s vyspělejšími zásuvnými vyřazovacími pluginy (program neumožňuje ani uložit navolené hodnoty pro budoucí použití), natož s možnostmi specializovaných programů, avšak řadě uživatelů InDesignu mohou i tak značně zpříjemnit a zjednodušit práci - například tím, že jim během minuty připraví k tisku na laserové tiskárně vyřazenou brožuru (např. ke korektuře nebo i k finálnímu tisku). Cena pluginu není přitom nijak závratná - na domácím trhu jej lze koupit za cca 2300 Kč. Výrobce navíc nabízí 15 dní plně funkční demoverzi programu, takže není problém si InBooklet předem dostatečně vyzkoušet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: