Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Reportáže
Toshiba T10 s inspirací z mobilních zařízení
4. března 2002, 00.00 | PMA 2002: Toshiba představila kromě jiných produktů na PMA i zcela novou koncepci digitálního fotoaparátu ovládaného prostřednictvím dotykového displeje a nabízejícího možnost uživatelské výměny krytů. Pro koho ale?
Hlavní sponzor zpravodajství z PMA & DIMA 2002: Partneři zpravodajství: MINOLTA AARON DTP Obchod Mediální podpora: Digineff.cz Fotografovani.cz Neviditelný Pes |
Většina výrobců se snaží při návrhu nových digitálních fotoaparátů vycházet z nějakého již osvědčeného konstrukčního konceptu. Buď jde o nějaký již existující fotoaparát, který se "pouze" doplňuje novými funkcemi či technologií, nebo se občas hledá inspirace i mimo obor. Nejčastěji jsou zdrojem takovýchto "osvědčených" inspirací nejrůznější mobilní zařízení či spotřební elektronika. Nicméně praxe již mnohokrát ukázala, že přenést konstrukční prvky jiných zařízení do fotografie není lehké. Přesto se o to evidentně někteří výrobci pravidelně snaží. Poslední ukázkou je nový model od Toshiby, představený na PMA 2002.
Čtvereček je evergreenem experimentátorů
Nevím, zda jste si toho všimli, ale pokud se některý konstrukční tým rozhodně experimentovat, většinou skončí u čtvercového profilu fotoaparátu. Výhodou tohoto uspořádání je nejefektivnější využití prostoru při snaze vytvořit dobře skladný fotoaparát. Toshiba T10 se také vydala tímto směrem a s rozměry 85.5 x 72 x 27.9 mm přímo svádí k nošení v kapse. Fotoaparát je dostatečně hladký na to, aby byl robustní a odolný i při méně šetrném skladování. Prostě o T10ku se nemusíte zas tolik starat. A pokud by se snad poškrábala, tak jednoduše vyměníte vnější plášť.
Výmenné kryty
Výměnné kryty pro lepší identifikaci s produktem
T10ka není zdaleka prvním fotoaparátem nabízejícím možnost výměny vnějšího krytu, přesto lze tento prvek stále považovat spíš za experiment. Je jasné, že inspirace přichází ze světa mobilních telefonů, ale je otázkou, zda může tento výstřelek pomoci digitálnímu fotoaparátu ke slávě. Problémem je, že pro T10ku je k dispozici pouze 12 různých krytů, což není zrovna bohatý výběr zaručující možnost dokonalé personalizace fotoaparátu. Navíc ani jeden z nabízených vzorů není nijak originální či extravagantní a v základním balení jsou dva "nejserióznější". Jak tato může nabídka oslovit mladou generaci, se kterou se výměnné kryty nejčastěji spojují, je tedy velkou otázkou.
Na konferenci DigitalFocus, na které jsme T10ku měli možnost poprvé fyzicky vidět, jsme udělali mini kviz s několika přítomnými, z nichž si všichni vybrali šedý cover. I to o něčem svědčí.
Dotykový LCD displej s ikonami
Ovládání dotykovým displejem
Asi nejoriginálnějším prvkem tohoto fotoaparátu je použití dotykového 1,6" LCD displeje. Na celém fotoaparátu jsou pouze dva ovládací prvky. Spoušť a POWER. Všechny ostatní funkce i menu fotoaparátu jsou řešeny v podobě ikon zobrazovaných na displeji a zároveň fungujících jako tlačítka. Bohužel Toshiba se rozhodla pro použití pouze piktogramů bez textového vysvětlení, což práci s fotoaparátem spíš komplikuje. Bez návodu jsme jen ztěží u některých ikon hledali jejich přesný význam a ani struktura "nadikon a podikon" nepůsobila příliš přirozeným dojmem. Jde jistě o zajímavý experiment, protože pouhou změnou firmwaru lze doslova od základů změnit ovládání přístroje, ale předváděná verze nebyla z nejslavnějších. Navíc již na předváděném vzorku bylo patrné, že udržet dotykový displej čistý a tudíž i dobře čitelný nebude nijak snadné.
Čelní pohled s min. objektivem
Sporný technologický kompromis
Toshiba se snažila T10ku konstruovat tak, aby šlo o cenově dostupný model. Zatím nebyla přesně stanovena cena pro jednotlivé regiony, ale otevřeně se hovořilo o tom, že nesmí přesáhnout 300 USD. Tomu odpovídá i technická výbava.
Základem je CCD snímač s rozlišením 2,1 mil. bodů, tedy maximálně 1600 x 1200 bodů. Snímky ve formátu JPEG se ve fotoaparátu ukládají na paměť typu SD (o podpoře formátu MMC se nehovoří!) s tím, že v základní dodávce je 8MB karta. Asi nejslabší místem fotoaparátu je objektiv typu fix-focus s fixní ohniskovou vzdáleností 38 mm a fixní clonou. Předváděný fotoaparát nabízel pouze 2x a 4x digitální zoom, i když specifikace hovoří o plynulém digitálním zoomu.
Co se týče expozice, jde o plný automat nabízející pouze kompenzaci expozice a nastavení citlivosti snímače v krocích 100/200/400 ISO. Kupodivu jsme u fotoaparátu nenašli možnost ovlivnit balanci barev, ani sekvenční snímání či video režimu. Pouze je jasné, že fotoaparát je vybaven USB 1.1, je napájen dvojicí AA baterií a váží 120 g.
Hodnocení
Toshiba T10 v Japonsku označovaná jako "SORA" a pro americký trh značená jako PDR-T10 je jakýmsi módním výstřelkem, kterým zřejmě Toshiba sonduje potenciál tohoto typu fotoaparátů. Bohužel při bližším ohledání snadno zjistíme, že T10ka není ani příliš originálním kouskem a nenabízí ani slibovaný "FUN" styl. Konzervativním uživatelům pochopitelně nebude nic říkat už z principu, ale obávám se, že ani "mladým a neklidným" příliš nepřiroste k srdci. Jen stěží totiž bude konkurovat fotoaparátům jako je Fujifilm FP50i či Minolta DiMAGE X nabízejícím elegantnější řešení téhož záměru.
Jediné, co by snad mohlo zvrátit tuto prognózu, byla možnost uživatelsky měnit či doprogramovávat rozhraní něčím jako byla svého času Digita. O tom však na stánku Toshiby nikdo nic nevěděl.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Fujifilm zvyšuje rozlišení: amatérům 6Mp, profesionálům 12Mp
- Jaké novinky přinese první čtvrtletí v digitální fotografii?
- Foveon X3 – revoluce v digitální fotografii či jen velká bublina?
- Fotografie z Orlanda I.
- Mýtus amatérské digitální zrcadlovky zřejmě nebude prolomen
- Canon EOS D60 vs. NIKON D100 - válečná sekyra vykopána
- Nikon CoolPix 2500 ve stylu tornáda
- Sony se třemi novinkami pro začátečníky
- Kyocera na PMA 2002 míří se dvěma novinkami
- PMA 2002: Přípravy po americku
- Canon inovuje řadu low-endů
- Dva nové fotoaparáty s CD-RW od Sony
- Digitální SLR - pouze sladké vábení
- Kodak na PMA 2002 ve velkém stylu
- Konica podporuje MMC/SD i MemoryStick
- PMA 2002: Kam směřují paměťová média?
- Boj o standard - EXIF 2.2, EXIF PRINT nebo PIM?
- Minolta na PMA zazářila i bez novinek
- Toshiba T10 s inspirací z mobilních zařízení
- Postřehy z PMA 2002 (I.)
- Postřehy z PMA 2002 (II.)
- PMA 2002 - Jaké to letos vlastně bylo?
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě