Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Reportáže
Boj o standard - EXIF 2.2, EXIF PRINT nebo PIM?
DF Praxe rezimy
28. února 2002, 00.00 | PMA 2002 naplno odhalila skrytý boj o nový standard v oblasti doplňkových informací ukládaných do digitálních fotografií. Která z nabízených variant zvítězí a co vlastně uživateli přinese?
Hlavní sponzor zpravodajství z PMA & DIMA 2002: Partneři zpravodajství: MINOLTA AARON DTP Obchod Mediální podpora: Digineff.cz Fotografovani.cz Neviditelný Pes |
Když před necelým rokem přišla společnost EPSON s oznámením, že hodlá změnit svět digitální fotografie svojí technologií P.I.M., jen málokdo bral toto smělé prohlášení vážně. A co se nestalo. V současnosti v podstatě všechny nové modely digitálních fotoaparátů PIM podporují a dokonce se objevila i konkurenční varianta v podobě EXIFu 2.2. Proč najednou takový zájem? Co to všechno znamená pro uživatele?
Co je EPSON PIM?
Zjednodušeně řečeno, úkolem technologie P.I.M. je zajistit optimální tisk digitálních fotografií. V praxi vše funguje tak, že při pořízení snímku digitálním fotoaparátem je do souboru zapsána nejen fotografie jako taková, ale i celá řada doplňkových informací o scéně, expozici a hlavně práci s barvou. Barva je totiž to, oč tady běží, protože korektní a barevně 100% věrná reprodukce digitálních fotografií z amatérských fotoaparátů je dnes spíš utopií než realitou. Díky informacím doplněným PIMem může ovladač tiskárny lépe reprodukovat barvy bez zásahu uživatele a tím pádem je dosaženo lepšího výsledku se stejným hardwarem. Navíc uživatel do celého procesu vůbec nemusí vstoupit a podpora PIMu je pouze otázkou softwaru, takže nevyžaduje žádné fyzické úpravy ani fotoaparátu, ani tiskárny.
Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že vše je ideální a PIM se stal bez problémů přijímaným standardem v digitální fotografii. Bohužel tomu tak úplně není. PIM má jednu drobnou nevýhodu v očích většiny výrobců. Jde totiž o technologii patentovanou EPSONem a tudíž o technologii potenciálně ovládanou EPSONem. Proto jakmile se ukázalo, že myšlenka PIMu je dobrá a komerčně zajímavá, začali konkurenti EPSONu hledat cesty, jak obejít nutnost získávat licenci na technologii PIM.
Alternativou PIMu se v současnosti stal formát EXIF 2.2, na kterém usilovně pracuje skupina JEITA. JEITA je významným sdružením většiny výrobců digitálních fotoaparátů, a tudíž vše, co z JEITy vzejde, lze považovat za "veřejné vlastnictví", protože k tomu má neomezený přístup drtivá většina výrobců. Navít JEITA chytře vyšla z již existujícího formátu EXIF 2.1 a doplnila jej o technologii velmi blízkou PIMu.
Co je EXIF 2.1?
EXIF je všeobecně uznávaným standardizovaným formátem pro ukládání doplňkových informací do digitálních fotografií. V podstatě všechny fotoaparáty na trhu dnes podporují verzi 2.1, která umožňuje do snímku uložit informaci o fotoaparátu, kterým byl snímek pořízen, o expozici a datu pořízení. Tyto informace slouží spíš pro uživatelský komfort, než pro další zpracování. Většina prohlížečů fotografií je schopna tyto informace zobrazit a mohou sloužit například pro zdokonalování fotografické techniky jednotlivých fotografů.
Co je EXIF 2.2 neboli EXIF PRINT?
V první řadě je důležité zdůraznit, že formát EXIF 2.2 je zatím pouze ve fázi návrhu a je připomínkován členy sdružení JEITA. Jeho schálení se předpokládá až někdy v průběhu Q2/2002. Přesto jeho hlavní rysy jsou již dány. Verze 2.2 obsahuje vše, co bylo ve verzi 2.1 a doplňuje ji o možnost záznamu informací užitečných pro další zpracování snímků a jejich tisk. Obsahuje tedy cosi, co je velmi podobné PIMu, plus další informace o scéně a technologii záznamu.
Podpora pro EXIF 2.2 bude s největší pravděpodobností opravdu masová. Již nyní někteří výrobci oznámili podporu a dokonce implementaci totoho řešení do svých nových fotoaparátů. Protože verze 2.2 de facto ještě neexistuje, například Canon ve svých tiskových zprávách hovoří o technologii EXIF PRINT, což je zřejmě ekvivalent stávajícího návrhu EXIFu 2.2.
Kdo z koho?
Epson ve své tiskové zprávě před PMA 2002 prohlásil, že EXIF 2.2 vychází z technologie PIM, ale dle všeho se nehodlá soudit kvůli této "podobnosti". JEITA vydala prohlášení, že EXIF 2.2 je logickým rozšířením verze 2.1 a sice má podobné prvky jako PIM, ale rozhodně jde o původní řešení. Tato slovní přestřelka proběhla až překvapivě poklidně, na to, jaký význam mohou obě technologie mít v budoucnosti. Na druhou stranu je zřejmě možná i jejich koexistence. Podpora obou formátů je pouze otázkou příslušené úpravy firmwaru fotoaparátů a potenciálně je možné ukládat snímky tak, že budou obsahovat podporu obou formátů. Je tedy na výrobcích jak se zachovají a to bude dost možná záležet na tom, jaký další přístup zvolí EPSON.
Z čistě uživatelského pohledu je důležité, že tisk digitálních fotografií bude zřejmě jednodušší a kvalitnější v poměrně blízké budoucnosti. Navíc nebudeme omezeni pouze na společnosti, kterým EPSON poskytne licenci, protože EXIF 2.2 bude přístupný všem výrobcům. To je důležité zejména co se týče podpory ze strany tiskáren, kde zatím není situace slavná ani s PIMem.
Kéž by jsme se dočkali podobného vývoje i v dalších oblastech. Ohledně EXIFu totiž viditelně zvítězil zdravý rozum nad slepým konkurenčním bojem. Bez takto základních standardů totiž nemůže nikdy digitální fotografie dosáhnout rozumného rozšíření.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Fujifilm zvyšuje rozlišení: amatérům 6Mp, profesionálům 12Mp
- Jaké novinky přinese první čtvrtletí v digitální fotografii?
- Foveon X3 – revoluce v digitální fotografii či jen velká bublina?
- Fotografie z Orlanda I.
- Mýtus amatérské digitální zrcadlovky zřejmě nebude prolomen
- Canon EOS D60 vs. NIKON D100 - válečná sekyra vykopána
- Nikon CoolPix 2500 ve stylu tornáda
- Sony se třemi novinkami pro začátečníky
- Kyocera na PMA 2002 míří se dvěma novinkami
- PMA 2002: Přípravy po americku
- Canon inovuje řadu low-endů
- Dva nové fotoaparáty s CD-RW od Sony
- Digitální SLR - pouze sladké vábení
- Kodak na PMA 2002 ve velkém stylu
- Konica podporuje MMC/SD i MemoryStick
- PMA 2002: Kam směřují paměťová média?
- Boj o standard - EXIF 2.2, EXIF PRINT nebo PIM?
- Minolta na PMA zazářila i bez novinek
- Toshiba T10 s inspirací z mobilních zařízení
- Postřehy z PMA 2002 (I.)
- Postřehy z PMA 2002 (II.)
- PMA 2002 - Jaké to letos vlastně bylo?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024