Postřehy z PMA 2002 (II.) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Reportáže

Postřehy z PMA 2002 (II.)

6. března 2002, 00.00 | Tentokrát se zaměříme na vynalézavost vystavovatelů v oblasti prezentace produktů. Na několika konkrétních modelech fotoaparátů si ukážeme, jak prezentovat třeba i neexistující produkt široké veřejnosti na velkém veletrhu.

Hlavní sponzor zpravodajství
z PMA & DIMA 2002:
Sony

Partneři zpravodajství:
MINOLTA
AARON
DTP Obchod


Mediální podpora:
Digineff.cz
Fotografovani.cz
Neviditelný Pes

PMA je významný veletrh, který probíhá pouze jednou ročně. Proto se k němu směřuje celá řada aktivit a pochopitelně je snahou vystavovatelů představit co nejlépe své produkty desítkám tisíců návštěvníků. A jak to vypadalo v praxi na letošní PMA? Opravdu různorodě, i když je nutno přiznat, že viditelně hodně záleželo na tom, v jakém stavu byl daný produkt.

Neexistující produkty
Kupodivu i prakticky ještě neexistující produkty se dají prezentovat veřejně na tak velké akci jako je PMA 2002. Podmínkou je pochopitelně disponovat specifikací produktu, jeho fotografiemi a alespoň maketou. Na tom, jak kvalitní je maketa, pak záleží vše ostatní.


Plastová maketa - Sigma SD9

Pokud je maketa ve stádiu takzvaného dummy samplu, tedy pouze jakéhosi hrubého modelu vnějšího designu, tak se veřejně nepředstavuje. Pro běžné návštěvníky se vyvěsí hodně velké plakáty s "fotografiemi" produktů často renderovanými v 3D grafickém editoru. Pro vybrané významné klienty a informované klienty je pak k dispozici vzorek skládající se pouze z ovládacích prvků osazeného vnějšího pláště bez vnitřní elektroniky. Na produkt si teda vybraní mohou sáhnout, i když neexistuje. Přesně takto byla prezentována Sigma SD9. Poznáte z fotografie, že jde pouze o maketu?


Fuji S2PRO v prosklené vitrínce

Pokud je k dispozici alespoň alfa verze fotoaparátu, tedy fotoaparát již osazený elektronikou, i když zatím nefungující tak, jak se očekává, volí se jiná strategie. Vzorek se uzavře do skleněné krychle či vitríny a do ruky jej dostane pouze hrstka vyvolených. Takto byla prezentována například Fuji S2PRO. Povšimněte si na fotografii dalšího návštěvníka okukujícího produkt z druhé strany krychle.

Předprodukční vzorky
Pokud vývoj přístroje pokročí natolik, že již splňuje očekávanou funkčnost až na nějaké většinou firmwarové maličkosti, tak se takzvaně pustí mezi lidi. Podle četnosti výskytu chyb jej buď prezentuje zkušený technik, který jej z ruky dává pouze na desítky sekund na osahání, nebo je produkt k dispozici na lanku k libovolnému testování. Libovolnému ve smyslu zapnutí fotoaparátu, nějakého nastavení a zmáčknutí spouště. Důsledně je dbáno na to, aby si fotografii nikdo neodnesl, zejména ne novináři. Takto byl prezentován například Nikon D100 či Canon D60.


Canon D60 na lanku


Vzorek D100ky v rukou prezentátora

Ostrý produkt pro masy
V ideálním případě je fotoaparát opravdu k dispozici z běžné produkce. Pak vše záleží již jen na zacílení a fantazii producenta expozice. Na letošní PMA bylo jednoznačným hitem ve spotřební kategorii fotografování s modelkami. Běžný návštěvník je doslova odchycen, přitažen k modelce, zkušeným zástupcem firmy vyfotografován se slečnou a fotografie je okamžitě vytištěna a předána. Je to emotivní a působivé.


Je libo snímek s Fuji IQ?

Pro stydlivější či zvídavější typy se užívala nejčastěji drobná modifikace. Návštěvník přichází na stánek, ujímá se jej zkušený prezentátor, ukazuje mu fotoaparát v praxi a to samozřejmě nejčastěji tak, že fotografuje modelku. Nakonec samozřejmě přichází i nezbytná vytištěná fotografie, aby si návštěvník něco fyzického odnesl.

Ostrý produkt pro profi oblast
Poslední možností je prezentace profesionálního hi-end produktu, u kterého se pochopitelně nikdy nepracuje ani se vzorky, ani s nějakými nízkými pudy návštěvníků. Na expozici je vždy připraven fotoaparát včetně světelné aparatury a nezbytné propracované statické scény. Modelky se většinou nefotografují, protože práce s živým modelem je náročnější a potenciálně chybovější. Navíc je v ideálním případě u fotoaparátu alespoň středně slavný fotograf, který s ním či jeho bezprostředním předchůdcem má bohaté zkušenosti. Práce s návštěvníkem pak spočívá zejména ve filtraci příchozích na vážné zájemce a ty ostatní. První se dostanou k přístroji a fotografovi, druzí odcházejí s letáčkem a nepořízenou.


Stěna JenOptic s plným konfortem

Závěr
Upřímně řečeno nikdo na PMA nepřišel s nějakou opravdu převratně novou myšlenkou jak prezentovat produkty. Před pompézností, důvtipností a šarmem byla v drtivé většině případů dána přednost prvoplánové působivosti. Na tak velkém veletrhu s tak různorodým spektrem návštěvníků se to však asi jinak dělat nedá.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: