Jaké novinky přinese první čtvrtletí v digitální fotografii? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Reportáže

Jaké novinky přinese první čtvrtletí v digitální fotografii?

7. února 2002, 00.00 | Jaké novinky na nás chystají výrobci digitálních fotoaparátů na největší americkou fotografickou výstavu? Jaké trendy očekáváme od PMA 2002?

Hlavní sponzor zpravodajství
z PMA & DIMA 2002:
Sony

Partneři zpravodajství:
MINOLTA
AARON
DTP Obchod


Mediální podpora:
Digineff.cz
Fotografovani.cz
Neviditelný Pes

Letošní rok je poměrně bohatý na fotografické akce. Na podzim proběhne v Německu photokina a již tradičně koncem února v americkém Orlandu PMA. Letošní ročník veletrhu PMA je spojen s konferencí DIMA, zaměřenou na digitální fotografii, což ještě více podtrhuje stále silnější orientaci fotografického segmentu na digitální technologie.

Protože PMA 2002 přitahuje nemalou pozornost médií i uživatelů, začínají pomalu prosakovat nejrůznější polooficiální či zcela neoficiální informace o tom, co se dá ne největším americkém fotografickém veletrhu očekávat. Grafika nepatří mezi rummor servery, které šíří neověřené informace, ale díky přípravě on-line zpravodajství jsme nashromáždili již celou řadu velmi zajímavých informací. Co z nich vyplývá? Na co se můžeme těšit?

Low-end digitální fotoaparáty
Druhá polovina roku 2001 byla velmi bohatá na nové modely v cenově dostupných hladinách. Stačí se jen podívat na současné produktové portfolio nejvýznamnějších značek a snadno zjistíme, že nabídka v nejlevnější kategorii je bohatší než kdy předtím. To však neznamená, že výrobci ztratili soudnost a budou obměňovat tyto produkty co tři měsíce. Na PMA 2002 očekáváme uvedení několika nižších modelů digitálních fotoaparátů, ale žádné převratné změny se v tomto ohledu očekávat nedají. Fuji, HP, Nikon, Olympus či Sony mají v tomto směru produkty poměrně nové. Snad jen od Canonu se dá čekat něco zásadnějšího v tomto segmentu. Tedy toto tvrzení platí pro renomované společnosti. U menších výrobců a asemblerů naopak stále převládá maximální zájem o masový trh s levňoučkými fotoaparáty. Dá se proto předpokládat, že nabídka plastových cca 1Mp fotoaparátů od tchajwanských a amerických firmiček bude opět bohatá.

Střední amatérská třída
Ve střední třídě určené pro amatéry dochází k jisté plíživé revoluci. 2Mp fotoaparáty se pomalu přesouvají směrem k low-end kategorii a nastupují buď 2Mp modely s ultrazoomem či 3Mp fotoaparáty s výrazně nižší cenou než loni. Proto se dají jistě očekávat nástupci fotoaparátů jako je oblíbený Olympus C700UZ. S nějvětší pravděpodobností se trochu zúží počet různých nabízených modelů, zato se dá očekávat vylepšení funkčnosti a hlavně pokles cen 3Mp modelů. Zcela nepochybně se dočkáme nových ultrazoomů, protože stále více uživatelů touží po něčem lepším než jen 1:3.

Vyšší amatérská třída
Pokud někdo tvrdil, že honba za rozlišením skončila, tak se šeredně mýlil. Uvedení fotoaparátů FP601 a FP602 opět Fuji přitvrdilo ve své snaze prosadit technologii SuperCCD s výstupním rozlišením kolem 6 mil. bodů. Stále častěji se spekuluje o tom, že by Fuji mohlo prodat licenci na tuto technologii i některé další značce a hodně se v tomto směru zmiňuje například Nikon. Nicméně až PMA v tomto směru udělá jasno.

Digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy
Opravdové žně se letos čekají na rozhraní amatérské a profesionální třídy. Amatérští fotografové sní o cenově dostupné digitální zrcadlovce s výměnnými objektivy a profesionálové tuto techniku považují za samozřejmost. Podle dosavadních prohlášení, stavu dodávek a neoficiálních informací se dají očekávat nové zrcadlovky s výměnnými objektivy od Canonu, Fuji, Nikonu, Olympusu a možná ještě dvou dalších společností. Je na pořadu dne představit rozumnou zrcadlovku s rozlišením 4-6Mp s vyšší uživatelským komfortem než bylo dosud zvykem. Vše by se mělo odehrávat v cenové hladině 100 - 200.000 Kč, takže je stále nutné očekávat jisté kompromisy, ale například na následovníka EOS D30ky se již po světě těší hodně uživatelů. I v souvislosti s touto technikou se hodně spekuluje ohledně snímačů. Čeká lepší budoucnost CMOS, interlaced CCD, progressive CCD nebo SuperCCD? Na tuto otázku s největší pravděpodobností PMA 2002 odpoví.

Digitální stěny
Ani u nejvyšší techniky rozhodně nevládne klid zbraní. Všichni významní výrobci připravují na PMA nějaké novinky. Sice se nedá očekávat překročení hranice 16Mp fyzického rozlišení snímače, ale uživatelský komfort a kvalita obrazu jistě poroste. Navíc do tohoto segmentu se stlačí i nové značky, takže PMA bude i v tomto ohledu velmi zajímavá.

Klasika neumírá
Jistá renesance klasické filmové fotografické techniky je již neoddiskutovatelná. Po zaslepeném úprku směrem k digitálnu se výrobci opět vracejí ke střídmému pohledu na věc. Na PMA bude představena celá řada "sofistikovaných" kompaktů představujících jistou alternativu k digitální technice. Snad jen v oblasti filmových materiálů trochu ubývá investic do vývoje, ale všichni významní hráči se drží seč mohou a na PMA nebudou chybět.

Závěr
Rozhodně se je nač těšit. DIMA začíná již za dva týdny a přípravy na obě akce vrcholí. Co je důležité, díky podpoře ze strany sponzorů a partnerů, budeme letos přímo na místě a budeme vám přinášet zcela exkluzivní on-line zpravodajství. Můžete se těšit na reportáže, fotografie nových produktů, praktické první zkušenosti a dojmy a s největší pravděpodobností i na nějaké videošoty. Již nyní na adrese https://www.grafika.cz/reportaze shromažďujeme první informace a od 21. 2. s zde rozeběhne maratón novinek a informací. Doufáme, že se těšíte stejně jako my.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: