WebDAV a Apache: instalace a konfigurace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Poradna

WebDAV a Apache: instalace a konfigurace

21. března 2002, 00.00 | Zprovozněte si výkonné freewarové řešení pro skupinovou spolupráci, podporované například v produktech Adobe.

Jak jsme si ukázali v předchozích článcích (zde a zde), nástavba komunikačního protokolu HTTP WebDAV představuje velmi zajímavé řešení pro skupinovou spolupráci například v klíčových produktech společnosti Adobe. Velkou výhodou WebDAV přitom je, že se jedná o bezplatně dostupnou technologii, zprovoznitelnou na prakticky každé dnešní počítačové platformě.

Ke svému chodu vyžaduje WebDAV tzv. HTTP server. Z existujících produktů se zde nejvíce nabízí freewarový server Apache, který dnes nejen pro svou cenu, ale především kvalitou jednoznačně vede na poli uvedených produktů.

V našem článku jsme se rozhodli přiblížit praktické zkušenosti, které jsme měli se zprovozněním kombinace Apache serveru s modulem mod_dav na platformě Windows. I když tato platforma nepředstavuje v lecjakém ohledu nejoptimálnější řešení pro provoz internetových služeb, je dnes pro většinu uživatelů nejdostupnější. Náš výklad bude ostatně zaměřen tak, že jej mohou úspěšně zužitkovat i ti, kdo se rozhodnou uvedenou kombinaci zprovoznit na jiné operační platformě (Linux či jiný klon Unixu) nebo již Apache provozují a chtějí do něj WebDAV pouze doinstalovat. Dopředu ovšem musíme upozornit na to, že vzhledem ke komplexnosti uvedeného řešení jsme mohli zůstat pouze u zcela rámcového popisu, který může sloužit pouze jako vodítko při zprovozňování uvedené kombinace a nikoli coby uživatelský manuál použitelný za každých okolností.

Apache

Pro download a informace týkající se serveru Apache je nejvhodnější vypravit se na jeho domovský server. Produkt je zde k dispozici ve stabilní a v současnosti nejlepší verzi 1.3.23 a dále pak v betaverzi 2.0.32. Pro naše účely jsme samozřejmě preferovali stabilní edici a náš další výklad se bude týkat pouze jí.

Windows verze serveru má vlastní stránku, obsahující mnoho důležitých informací. Pokud nechcete trávit mnoho času on-line čtením (potřebná dokumentace je přibalena k instalaci), můžete se rovnou vypravit do download adresáře, ve kterém lze stáhnout buďto zdrojové kódy ke kompilaci (máte-li zájem upravovat a rekompilovat server nebo si jen tak počíst v jeho algoritmech) nebo již připravený spustitelný soubor - tomu jsme pochopitelně dali přednost. Pokud chcete Apache zprovoznit ve Windows NT 4.0, 95 a 98, měli byste si také stáhnout Windows Installer 1.1 (pro NT 4.0 zde, pro 95/98 zde). Uživatelé Windows 95 rovněž potřebují Microsoft Windows Socket 2 Update. Provozovatelé Windows XP pak zde naleznou nepříjemné upozornění na chybu, která bude podle všeho odstraněna až v Apache 2.0.

Po stažení uvedených souborů přichází ke slovu instalace, nejprve se pochopitelně instalují potřebná rozšíření, poté samotný Apache. Průběh instalace je řízen průvodcem, vše probíhá standardním způsobem, za malou chvíli je Apache ve vašem počítači. V průběhu instalace jste dotázáni na doménové jméno a další údaje serveru, který bude provozován Apachem, nejste-li si jisti, klidně ponechte výchozí hodnoty, za chvíli si ukážeme, jak je lze změnit.

Instalační dialog Apache.

Po nainstalování přibude ve Windows skupina Apache HTTP Server. Z ní lze Apache rovnou spustit příkazem "Start Apache in Console". Než tak učiníte, vydejte se do složky "C:\Program Files\Apache Group\Apache\htdocs" (uvádíme výchozí nastavení instalace) a zkopírujte (nebo přejmenujte) v něm soubor index.html.cz na index.html. (Případně si takto zvolte libovolný jiný index podle jazyka, který preferujete - verzi naznačuje poslední resp. předposlední přípona /např. nl pro holandštinu, ru pro ruštinu v nejrůznějších verzích atp./) Pokud navíc budete Apache zprovozňovat v lokálním módu (doporučená volba pro úvodní testy), otevřete textovým editorem soubor "Program Files\Apache Group\Apache\conf\httpd.conf" a nastavte v něm položku ServerName na 127.0.0.1, což je označení pro mod localhost, použitelný pro testovací účely. Nakonec ještě zkontrolujte, zda máte ve Windows zprovozněn protokol TCP/IP. (Nevíte-li zde co a jak, musíte se obrátit na systémového administrátora nebo příslušné informační zdroje.)

Pokud nyní po všech výše uvedených úkonech spustíte Apache server, měla by naběhnout jeho konzola. Pak je možno otestovat chod serveru tak, že v libovolném browseru zadáte adresu http://localhost/, načíst by se měla zmíněná úvodní stránka index.html. Nyní je možno úpravami zmíněného souboru httpd.conf a instalacemi dalších doplňků (PHP, CGI, MySQL aj.) nastavit server podle vlastních požadavků a zpřístupnit jím spravovaný obsah ostatním uživatelům vaší lokální sítě nebo Internetu, uvedená konfigurace je již ovšem mimo rámec našeho článku. Zájemci se zde mohou obrátit na nápovědu Apache, cenné informace poskytují i komentáře ve zmíněném souboru. Nás zde již bude zajímat pouze konfigurování související se zprovozněním WebDAV.

mod_dav

Modul mod_dav je modul serveru Apache, určený ke zprovoznění WebDAV v tomto programu. Pro jeho download je nejlepší vydat se na server standardu (www.webdav.org), kde má vlastní stránku. Na jiné stránce je pak k dispozici popis instalace Windows-modulu, jehož zazipovaná distribuce v nejvyšší verzi je ke stažení zde.

Po rozbalení zjistíte, že se obsah instalačního balíčku sestává ze složek /bin a /doc. Obsahy uvedených složek je potřeba přesunout do odpovídajících složek ve zmíněné složce Apache (tedy "Program Files\Apache Group\Apache" při ponechání výchozího nastavení). Poté je třeba provést následující úpravy souboru httpd.conf:
1. Do sekce Dynamic Shared Object (DSO) Support se vloží (nejlépe až na konec obdobných existujících řádků) řádek
LoadModule dav_module bin/mod_dav.dll
2. Na závěr následující série příkazů AddModule se vloží řádek
Addmodule mod_dav.c
Tím se zajistí nahrání modulu.

Apache s modelem mod_dav.

Zprovoznění přístupu přes WebDAV pro daný adresář (specifikace tagem <Directory>) nebo lokaci (specifikace tagem <Location>) se pak provede vložením řádku
DAV On
mezi tagy vymezující popis dané datové oblasti.
Příklad:
Zápis
<Directory "C:/pokusy">
DAV on
</Directory>

zprovozní WebDAV pro složku Pokusy.

V rámci daného zápisu je pak vhodné stanovit přístupová práva k danému datovému zdroji, tato nastavení již ale opět závisí na konfiguraci dané sítě a je třeba je nastudovat z dokumentace Apache.

Konečně je ještě do httpd.conf potřeba vložit řádek určující umístění adresáře, do kterého mod_dav bude zapisovat své soubory. Obecná syntaxe je
DAVLockDB <název_adresáře>,
kde <název_adresáře> označuje adresář, který existuje a je do něj možno zapisovat. Uvedený řádek musí být vložen do nejvyšší úrovně konfiguračního souboru (tj. mimo jakoukoli directivu <Location> či <Directory>). (Nám fungovalo vložení řádku na samý závěr konfiguračního souboru.)

Pokud nyní znovu spustíte Apache, mělo by se provést nahrání modulu. Jeho další fungování je pak pochopitelně závislé na vašich nastaveních. Využití WebDAV v Adobe Acrobatu a Photoshopu jsme podrobněji popsali v článcích zmíněných v úvodu našeho výkladu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Poradna  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: