Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
Punch inovuje, nová verze Xeikonu přichází na trh
punch xeikon
27. srpna 2003, 00.00 | Na veletrhu Invex si odbude svoji premiéru nový barevný digitální tiskový stroj Punch GSS 320 D, vycházející z koncepce archového digitálního tiskového stroje Xeikon. Mj. je stroj zajímavý i tím, že se vyrábí na Slovensku.
O vývoji digitálních tiskových strojů Xeikon informujeme pravidelně. Připomeňme, že původní belgický výrobce, společnost Xeikon, byl jedním ze dvou hlavních inovátorů, který stál na počátku komerční éry barevného digitálního tisku. Ve svém počátku se Xeikon zaměřoval na výrobu především kotoučových digitálních tiskových strojů řady DCP s možností oboustranného plnobarevného tisku na role v šíři 32 cm nebo 50 cm, tj. jak pro skoro libovolně dlouhé formáty, tak pro archy formátu až B2. Enginy Xeikonu používalo a stále používá řada třetích výrobců - dnes především Man Roland, Xerox a IBM, dříve pak ještě Agfa, která posléze své plány na výrobu digitálních tiskových strojů opustila. V období veletrhu Drupa 2000 představila společnost Xeikon další model svých digitálních tiskových strojů, tentokrát pro tisk z archů. Stejně jako kotoučové stroje Xeikon, také archový model tiskl s pomocí toneru, který však byl nově přenášen nejprve na transferový pás, ze kterého byl najednou přenesen na obě strany potiskovaného média. Stroj měl označení Xeikon CSP 320 D a tisknul ve formátu A3+ rychlostí 960 oboustranně plnobarevně potištěných archů A4 za hodinu. Xeikon tak ucelil svoji řadu digitálních tiskových strojů jak v oblasti kotoučového, tak archového tisku, nicméně pak přišel pro firmu těžký rok 2002, kdy byl Xeikon N.V. nejprve nucen vyhlásit ochranu před věřiteli a nakonec vyhlásit bankrot. Ukázalo se, že přestože byl Xeikon v oblasti digitálního tisku z pohledu konkurence vždy velkým a úspěšným bojovníkem (a i v ČR je kotoučových Xeikonů v současné době provozováno řádově deset, což je výborné číslo), investice do nových technologií byly na soukromou firmu příliš veliké. Připomeňme, že podobný osud potkal i velkého rivala Xeikonu - společnost Indigo, která však stihla včas přejít pod křídla koncernu Hewlett-Packard.
Nový majitel
Nicméně ani Xeikon nezůstal dlouho bez silného majitele - v podstatě obratem po vyhlášení konkurzu převzala beglické závody na výrobu barevných digitálních tiskových strojů včetně továrny na tonery, 235 z původně 900 zaměstnanců a samozřejmě i nehmotné know-how a patenty Xeikonu společnost Punch International, která dnes pokračuje nejen ve výrobě, ale i vývoji digitálních tiskových strojů pod značkou Xeikon. Z pohledu tuzemského průmyslu je zajímavé, že finální montáž strojů provádí Puch ve slovenském Námestovu. Digitální tiskové stroje se tak montují nejen ze součástek zahraničních dodavatelů, ale výrobce se podle tiskové zprávy snaží zaměřovat zejména na slovenské a české dodavatele.
"Na grafickém trhu měl Punch sice zastoupení už před akvizicí Xeikonu, kdy prostřednictvím své dceřinné firmy Strobbe Graphics vyráběl v Belgii CTP zařízení pod vlastní značkou a také pod značkou Agfa, převzetím Xeikonu se však situace zásadně změnila" uvádí vedoucí oddělení marketingu a logistiky divize Graphic Systems Slovakia Pavol Brezovský. "V roce 2002 se Punch rozhodl, že na Slovensku se divize Professional Electronics změní na Graphic Systems Slovakia, a že vývoj a výroba archových digitálních tiskových strojů bude pokračovat na Slovensku. Xeikon, který se stal součástí skupiny Punch, přitom pokračuje ve výrobě digitálních tiskových strojů typu DCP, ve kterých je lídrem na světovém trhu a nemá v podstatě konkurenci".
Společnost Punch vznikla v roce 1982 za účasti soukromého kapitálu v belgickém městě Gent. Dnes podniká v mezinárodním rozsahu a výrobní pobočky má v Belgii, na Slovensku, ve Velké Británii, Francii, USA, Mexiku, Jižní Koreji a Číně. Mezi hlavní oblasti činnosti společnosti patří vývoj a produkce ucelených systémů, komponent a subsystémů pro největší světové výrobce značkové elektrotechniky jako je Sony, Philips, LG Philips, Panasonic či Flextronics. Podniky skupiny se zabývají také vývojem, výrobou a poskytováním služeb i v dalších odvětvích - např. grafickém průmyslu, kancelářské technice nebo automobilovém průmyslu, kde spolupracují mj. s firmami Agfa, Xerox, Škoda a Rover.
Celkový obrat skupiny Punch byl vloni 150 milionů eur a o dynamické růstu hovoří i to, že v tomto roce očekává skupina obrat 230 milionů eur. Od roku 1998 je společnost kótovaná na Burze cenných papírů v Bruselu.
Na slovenském trhu působí Punch již od roku 1993, kdy v společnost otevřela v Trnavě závod zaměřený na montáž komponentů pro společnost Grundig ve Vídni. Dnešní Punch Products Trnava se zabývá montážemi s vyšší přidanou hodnotou a dodává komponenty pro elektrotechnický průmysl. Dalším milníkem vývoje společnosti na slovenském trhu byla v roce 1998 akvizice holandské firmy United Electronics a vznik podniku Punch Assemblies Námestovo. V roce 2000 zde pak belgická skupina začala budovat průmyslový park Punch Campus Námestovo. "Námestovo, kde se finalizuje digitální tiskový stroj Punch GSS 320 D, si belgická skupina vybrala kvůli kvalifikaci místních lidí a tradici v elektrotechnickém průmyslu" vysvětluje P. Brezovský. Na Slovensku zaměstnává Punch více než dva tisíce zaměstnanců.
Punch GSS 320 D
Nový stroj
V těchto dnech navíc Punch ohlásil, že ze Slovenské pobočky vyjedou v září tohoto roku inovované modely zmiňovaného archového tiskového stroje (jehož vývoj byl po bankrotu přerušen). Nové zařízení bude mít označení Punch GSS 320 D a na první pohled se od svého předchůdce liší designem. Stroj přijal firemní barvy společnosti Punch a vyráběn tak bude v modré barvě. Vývoj samozřejmě probíhá i na vnitřních součástech stroje. Podle výrobce pracuje v továrně na stroji přibližně deset vývojářů, kteří vylaďují jednotlivé části stroje - např. mechanické součásti, proces tisku a software. Od června 2003 pracuje stroj ve zkušebním provozu v tiskárně ER-Print v Senici. Další stroje je možné si prohlédnout v Námestove, kde je umístěné i democentrum. V současné době je podle výrobce vyrobeno 14 strojů. Oficiální premiéra na tuzemském trhu proběhne u příležitosti veletrhu Invex, kde bude stroj vystaven na stánku výrobce. Pro podrobnosti se vydáme v nejbližší době přímo do výrobního závodu a zprostředkované informace naleznete na Grafice v nejbližším možném termínu.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024