Xeikon prodán - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Filmy

Xeikon prodán

8. března 2002, 00.00 | Vše nasvědčuje tomu, že významný belgický výrobce barevných digitálních tiskových strojů Xeikon konečně nalezl svého kupce. Kdo je společnost Punch International?

Vše nasvědčuje tomu, že významný belgický výrobce barevných digitálních tiskových strojů Xeikon konečně nalezl svého kupce. Toho, nebo významného investora, hledala společnost velmi intenzivně od listopadu loňského roku, kdy se z důvodu platební neschopnosti musela uchýlit do režimu ochrany před věřiteli. Režim společnosti umožňoval další existenci při omezení splácení existujících dluhů, avšak za podmínky, že Xeikon nalezne nejpozději do čtyř měsíců investičního partnera nebo dojde k celkové akvizici společnosti. V podobné situaci je i pobočka firmy ve Francii (samostatné pobočky Xeikonu v Německu, UK, Japonsku a USA normálně fungují), která však v polovině února dosáhla prodloužení ochrany před věřiteli o další 3 měsíce.

O koupi Xeikonu se ucházelo několik subjektů, i když příliš informací o probíhajících transakcích poměrně pochopitelně k dispozici nebylo. Jedním z nejvýznamnějších kandidátů byl tradiční německý výrobce tiskových strojů MAN Roland, patřící mezi důležité OEM partnery Xeikonu. MAN Roland má na enginech Xeikonu postavenou celou řadu svých digitálních tiskových strojů DICOpage a DICOpress (viz náš článek Digitální stroje firmy Man Roland). Právě toto zaměření na vlastní produkci byl možná důvod, proč MAN Roland firmu Xeikon nezískal - Xeikon byl vždy hodně zaměřen na OEM spolupráci s řadou dalších subjektů podnikajících v polygrafii a mnoho těchto aktivit by v případě převzetí Xeikonu MAN Rolandem patrně minimálně výrazně ochladlo. Navíc je MAN Roland přeci jen zaměřen více na prodej klasických tiskových strojů a prodej digitálních řešení se musí stále učit. Bezvýznamná nebyla jistě ani pochybnost, zda-li by německý výrobce zachoval výrobu digitálních strojů v Belgii. Pro doplnění dodejme, že mezi další známé zájemce o koupi Xeikonu patřil například Yam International - ruský distributor polygrafických zařízení a několik čistě investičních společnosti.

Lhůta ochrany před věřiteli vypršela Xeikonu v úterý 5. března a vzhledem k tomu, že do té doby žádné z vedených jednání nedošlo do závěrečné fáze, vyhlásil Xeikon bankrot, který byl belgickým soudem potvrzen 6. března. Prodeje firmy se ujali likvidátoři, kteří 7. března odsouhlasili prodej podstatné části Xeikon N.V. belgické společnosti Punch International. Ta se již účastnila přecházejících kol jednání a byla v médiích označována spolu s MAN Roland za jednoho z hlavních favoritů. Společnost Punch International za cenu přibližně 20 milionů euro převezme belgické závody Xeikonu N.V na výrobu barevných digitálních tiskových strojů včetně továrny na tonery, 235 z původně 900 zaměstnanců a samozřejmě i nehmotné know-how a patenty Xeikonu. Akvizice se netýká poboček Xeikonu v ostatních zemích.

Belgická společnost Punch International se zabývá výrobou a sestavováním komponentů spotřební elektroniky a zařízení pro polygrafii pro řadu výrobců známých značek (divize Strobbe této společnosti vyrábí např. pro Agfu jednotky CtP pro novinový průmysl). Koncept Xeikonu, který nabízel svá zařízení také jako OEM produkty různým výrobcům (např. Xerox, IBM a další), tak přesně zapadá do její koncepce. Co se velikosti firmy týče, tak Punch International je střední, dynamická firma- zaměstnává přibližně 2000 lidí v 9 zemích (výrobní závody má mj. i na Slovensku) a v roce 2001 společnost dosáhla obratu necelých 110 milionů euro při zisku 8,2 milionů euro.

Změnu vlastníka aktiv Xeikonu v konečné fázi poznají tak patrně pouze věřitelé a akcionáři Xeikonu (jednu z největších ztrát utrpěla společnost Agfa), protože už při prvním oficiálním ohlašování finančních problémů Xeikonu vedení firmy upozorňovalo, že i úspěšný prodej firmy nedokáže uspokojit všechny nároky. OEM partneři a především zákazníci (těch je na světě v současné době cca 2000 a provozují přibližně 2200 strojů, z toho 1700 je jich v Evropě) pocítí změnu spíše v pozitivním směru, kdy se již nebudou muset obávat, jak se situace v nejbližších měsících vyvine - nakonec Punch International ohlásil, že digitální tiskové stroje bude stále dodávat pod označením XEIKON, takže je možné, že někteří zákazníci si změny vlastníka v konečné fázi ani nevšimnou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: