Kaleidoskop z domácí a světové polygrafie (45. týden) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Kaleidoskop z domácí a světové polygrafie (45. týden)

12. listopadu 2001, 00.00 | Co nového se stalo v domácí a světové polygrafii v poslední době? Sledujte náš pravidelný kaleidoskop a budete v obraze.

Vzhledem k tomu, že v hlavním denním zpravodajství Grafiky On-line se chceme postupně zaměřit zejména na komplexnější analýzy, tutoriály a recenze, budeme kratší zprávy přinášet v souhrnném článku vždy začátkem týdne. Přes označení v nadpisu nepůjde pochopitelně o přehled jen těch událostí, které se staly jednoznačně v týdnu předešlém, ale naším cílem je shromažďovat informace tak, aby vám při čtení Grafiky neunikly žádné podstatné zprávy ze světového ani domácího dění.

Novinky ze světa

Významný průkopník na poli tzv. elektronického papíru, společnost E-Ink představila na konferenci e-Book 2001 prototyp zařízení využívající coby displeje "elektronický papír". Jde o lehké zařízení s celkovou tloušťkou cca 1 cm osazené monochromatickým 7" displejem napájeným dvěmi tužkovými bateriemi. Zařízení bude disponovat výměnou paměťovou kartou, USB a paralelním portem, pomocí kterých budou uživatelé moci synchronizovat informace s počítačem. E-Ink jej plánuje uvést na trh v roce 2003 za cenu okolo 300 dolarů. Společnost E-Ink také letos na podzim otevřela specializovanou továrnu (viz fotografie), zaměřenou čistě na výrobu flexibilních displejů a udává, že její současná technologie umožňuje výrobu tenkých, energeticky nenáročných, displejů do rozměru 18". Bližší informace o společnosti E-Ink můžete nalézt v našem článku "Philips bude vyrábět elektronický inkoust".

Océ koupilo divizi "professional imaging" firmy Gretag. Součástí obchodu jsou společnosti Raster Graphics, Onyx Graphics, Cymbolic Sciences a Anagraph. Divize vyrábí součásti pro velkoformátový barevný inkoustový tisk a barevný fotolaserový tisk.

Společnost Indigo oznámila ve svém třetím čtvrtletí končící 30. září čistou ztrátu 7 milionů dolarů, což je výrazně více, než ve stejném období loňského roku (zde společnost skončila se ztrátou 2,4 milionů dolarů). Společnost odůvodňuje tento výsledek jednak událostmi v USA a především pak náklady spojenými se slučováním s firmou Hewlett-Packard (blíže viz náš článek ZDE). Přes celkovou ztrátu nicméně výrobce výrazně zvýšil o 14 % obrat na 44 milionů dolarů. Hlavním prodejním tahounem byl nový stroj Platinum (viz Indigo představilo Platinum), který představoval v období od července do září de facto polovinu prodaných zařízení.

Heidelberg dosáhl v první polovině svého fiskálního roku (1. 4. - 30. 9.) nárůstu pouze 5 %, což je výrazně pod očekáváním. Nižší ekonomické výsledky jsou podle zveřejněných informací zapříčiněny především situací vzniklou teroristickými událostmi v USA. Celkový objem obchodů za první polovinu fiskálního roku udává Heidelberg ve výši 2,3 miliard Euro, což je o 5 % více, než ve stejném období loňského roku. Zisk po zdanění představoval 62 milionů Euro, což je však o 20 milionů Euro méně, než ve stejném loňském období. Podle Bernharda Schreiera, CEO společnosti, byly například obchodní příjmy v září přibližně o 100 milionů Euro nižší, než společnost očekávala. Největší propad zaznamenal výrobce v oblasti kotoučových tiskových strojů (29 % oproti loňskému roku). Propad zaznamenala také divize digitálního tisku, která vygenerovala ztrátu 69 milionů Euro (loni to byla ve stejném období ztráta 46 milionů Euro). Na druhou stranu začal Heidelberg prodávat v září svůj nový digitální tiskový stroj NexPress (Blíže viz náš článek Heidelberg NexPress 2100 na Drupě) a Bernhard Schreier věří, že pro firmu nebude problém splnit letošní plán 100 instalací do konce roku (nyní udává 80 prodaných strojů). Divize dokončovacích zařízení si vedla v podstatě stejně, jako loni, kdy se navíc konala Drupa (zisk 7 milionů Euro oproti 11 milionů Euro v loňském roce). Nejlepších výsledků pak dosáhla divize archových strojů, kde obchody vzrostly o více než 16 %. Společnost zaměstnávala ke konci roku 26 000 zaměstnanců po celém světě.

Společnost Extensis prodala známý portál Creativepro.com věnující se grafice a prepressu. Kupcem je společnost provozující portál PrintingforLess.com. Cena nebyla zveřejněna. Kupec získal všechny služby a informace vztažené k portálu. Společnost Extensis se nadále bude zabývat prodejem svého software - např. Suitcase 10, Portfolio, Preflight Online a pluginů pro Photoshop a QuarkXPress.

V souvislosti s rychlým nástupem systémů Computer to Plate oznámila Agfa snížení poptávky po klasických tiskových deskách v Evropě. Výrobu tak Agfa plánuje částečně přesunout do Číny, kde je v asijském regionu poptávka po klasických deskách stále vysoká a stabilní. Nová továrna by v Číně měla zahájit provoz v polovině roku 2003. V souvislostí s touto konsolidací však výrobce uvažuje o razantnímu omezení výroby v bývalé továrně DuPont-Howson v Leedsu. Všechna evropská produkce klasických analogových tiskových desek by tak nakonec mohla být zajišťována v německém Wiesbadenu, kde má Agfa své výrobní závody. V Leedsu by se pak vyráběly pouze materiály nutné pro výrobu digitálních tiskových desek Lithostar. V současné době zaměstnává Agfa přibližně 22 000 lidí po celém světě.

Společnost Xeikon má stále problémy s financováním. 9. listopadu ohlásila, že v Belgii požádala o ochranu před věřiteli. Také francouzská pobočka je ve stejné situaci. Společnost hledá od 18. června investora. Získá-li Xeikon příslušnou ochranu před věřiteli od belgického soudu, čeká společnost restrukturalizační plán.

Domácí novinky

V souvislosti s oznámením změny vlastnické struktury ve společnosti Indigo a změny jejího distributora v ČR a SR, kterým je od letošního roku spol. Macron Systems, informovala společnost Macron Systems na svém webu o uzavření sporné kauzy mezi bývalým distributorem digitálních ofsetových tiskových strojů Indigo se spol. Astron studio. Z webu citujeme: "Tento spor byl zdrojem neoficiálních informací a fám, které poškozovaly dobré jméno uvedeného systému digitálního tisku a nepřispěly k objektivní informovanosti odborné veřejnosti. Výše uvedená kauza byla uzavřena pravomocným rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1, č.j. 8T 131/2000, resp. Městského soudu v Praze, č.j. 5To 342/2001, kterým byl jednatel spol. Astron studio, s.r.o. Ing. T. N. odsouzen za spáchání trestného činu podle § 249, odst.1) trestního zákona k peněžitému trestu ve výši 350 000 Kč s náhradním trestem odnětí svobody v trvání jednoho roku a k náhradě škody poškozené firmě MACRON, spol. s r.o."

Společnost Ospap a.s. otevřela svou vzorkovou prodejnu speciálních a exkluzivních papírů Svět papíru (web se chystá na adrese http://www.svet-papiru.cz, kde naleznete mj. adresu a prodejní dobu prodejny. Ospap zde prodává široké spektrum speciálních papírů, které lze nakupovat i po jednotlivých arších.

Společnost Eclipse instalovala ve svém pražském výrobním závodu již šestý velkoformátový inkoustový tiskový stroj. Ke dvěma strojům Vutek 5300, dvěma strojům Vutek 2360 a jednomu stroji Scitex Idanit přibyl v Eclipse NUR Blueboard HiQ+. Podle Eclipse ulehčí Blueboard především strojům Vutek 5300 se zakázkami na síťovinu a také s oboustranným tiskem do prosvětlených boxů. Pětimetrové Vuteky se tak budou moci věnovat převážně zakázkám na plachtovinu a samolepící folie ve větších formátech a také vlajkám a dalším textilním materiálům. Dvoumetrové Vuteky jsou rezervovány na tisky menších formátů s vysokým rozlišením na většinu nabízených materiálů a Idanit představuje v Eclipse nejvhodnější technologie pro malé série billboardů na papír.

Novým prezidentem Svazu polygrafických podnikatelů byl na mimořádné valné hromadě zvolen ing. Jan Sochůrek. Ten již tento post zastával v letech 1993 - 1999.

Společnost Schneidersöhne Papier Praha otevřela nový sklad s plochou 5 500 metrů čtverečních. Budova je součástí distribučního centra vznikajícího v Říčanech-Jažlovicích v okolí dálnice D1 směrem na Brno.

Novým nejvyšším generálním ředitelem kolínských Obchodních tiskáren a.s. se stal Mgr. Václav Novák, M.B.A., který tak vystřídal stávajícího ředitele ing. Miroslava Halouzka, CSc.

Společnost Grafitec spol. s. r.o. se v rámci provádění integrace dceřiných společností Grafitec, spol. s r.o. a Dobrušských strojíren, a.s. přejmenovala dočasně na Pollygraphics, spol. s r.o. Současně společnost oznámila, že k realizaci své komunikační strategie a veškerého reklamního servisu si vybrala firmu Magic Seven.

Máte zprávy týkající se vašich produktů či společnosti? Nezapomeňte nám je poslat do .

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: