Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
15. července 2024
-
9. října 2024
Photoshop
Photoshop tutoriál: Efektní kouřové pozadí
22. února 2008, 00.00 | Pěkně provedené abstraktní pozadí na sebe zbytečně nepřitahuje pozornost,
zároveň ale pěkně dotváří celek a příjemně grafiku vylepšuje. Ať už
se jedná o pozadí na plochu monitoru, mobilního telefonu nebe prezentace,
jistě přijde vhod návod na jednu z možností jeho tvorby v programu Adobe
Photoshop.
Stejně jako v článku Photoshop tutoriál: prskavka aneb PF 2008, i nyní použijeme jako základ fotku - tentokrát fotku kouře. K tomuto nápadu mne přiměla fotka Tomáše Karoly, na kterou jsem úplně náhodou narazil (stačí ale zadat klíčové slovo "smoke" a podobných fotek naleznete spousty, např. povedenou zápalku). Řekl jsem si, že vyfotit kouř přeci nemůže být nic těžkého, a opravdu - hned první pořízenou fotku (resp. její výřez) při naší práci použijeme.
V rychlosti si řekneme, jak pořídit fotku podobnou - jelikož na toto téma je na internetu odkazů spousty, ať už českých (forum.fotografovani.cz) či anglických (photocritic.org), tak opravdu jenom stručně. Stačí k tomu svíčka (či cokoliv, co doutná), foťák a externí blesk. Pokud jde externí blesk dálkově odpalovat bleskem foťáku, je to plus - do jedné ruky můžete vzít blesk, kterým budete na kouř mířit zboku, a do druhé ruky chytnete foťák. Přesně tak jsem to udělal i já. Pokud blesk tímto režimem nedisponuje, je samozřejmě možné nastavit na fotoaparátu delší čas (např. 2 sekundy) a blesk z ruky odpálit ručně v manuálním režimu.
V obou případech je samozřejmě dobré fotit v tmavé místnosti (což, jak je vidět na fotkách, se mi moc nepovedlo), ať je vidět jen kouř, a ne i okolí. Zaostřování přepněte na manuální. Pokud nastavíte dostatečně velkou clonu, je pravděpodobné, že nějaká část kouře zaostřená bude, podobně jako na tomto obrázku, kde samotná svíčka je již rozostřená, ale to nevadí.
Při focení je také vhodné být v místě, kde neproudí vzduch. Jakkoliv více rozhýbaný kouř je již nehezký a připomíná uměle vygenerované fraktálové obrázky - méně je v tomto případě více. Naopak občasné máchnutí ruky do vzduchu zapříčiní zajímavé "kroucení" kouře - jako například na následujícím obrázku. Což bude druhý obrázek, který při práci použijeme.
Oba dva obrázky si tedy stáhneme a začneme tvořit. V Photoshopu v novém dokumentu nakreslíme lineární přechod z tmavě červené (#573131) do černé...
..., přes který nakreslíme ještě jeden přechod - tentokrát Kruhový (Radial) se staženým krytím na 50 %.
Do dokumentu vložíme první obrázek a vrstvě nastavíme interakci na Překrýt (Overlay)...
...a krytí stáhneme na 50 % (aby byl kouř méně výrazný). Protože hlavní motiv (kouřící předmět) budeme chtít umístit do pravého spodního rohu, vytvoříme další vrstvu, do které nakreslíme velkým měkkým štětcem flek (#553738), a interakci vrstvy poté nastavíme na Závoj (Screen). Tím se nám dané (označené) místo prosvětlí.
Poté vložíme i druhý kouř a nástrojem Guma (Eraser Tool) odstraníme některé nejvíce viditelné části pozadí.
Interakci přepneme na Závoj (Screen), výsledek ale není moc přesvědčivý (nehledě na to, že objekty na pozadí fotky jsou stále viditelné).
Proto zkusíme něco jiného a výraznějšího - interakci Zesvětlit Barvy (Color Dodge).
Aby kouř sednul barvou k pozadí, vytvoříme novou vrstvu úprav Odstín/Sytost (Hue/Saturation), které nastavíme ořezovou masku vrstvy předchozí (Alt + Ctrl + G), a první jezdec posouváme do té doby, než bude kouř pěkně oranžový.
Přibližně takto:
A z čeho se to bude kouřit? To nechám na vás, my si místo objektu umístíme pouze světlo. K tomu použijeme buď vhodný štětec, popř. na internetu dohledáme obrázek záře "flare"...
...a opět vrstvě nastavíme interakcí na Zesvětlit Barvy (Color Dodge).
Světlo můžeme dále vylepšit tím, že nástrojem Štětec (Brush Tool) s vhodně nastavenou stopou nakreslíme pár zářících teček okolo. Podrobný popis nastavováním stopy štětce naleznete například v článku Photoshop: Plamen ohně nebo Photoshop tutoriál: Virtuální vánoční pohled.
Poslední krok v úpravě pozadí budeme realizovat v programu Adobe Illustrator. Vytvoříme spoustu křivek, které budou kopírovat tvar kouře na Pozadí, a poté je vložíme zpět do Photoshopu. Proto vytvořte screenshot aktuálního dokumentu (klávesou Printscreen, popř. Ctrl + A a Shift + Ctrl + C) a vložte jej do Illustratoru. Pro snazší kreslení můžete vrstvě stáhnout průhlednost, popřípadě nastavit vlastnost Dim Images to X % (ve vlastnostech vrstvy - dvakrát poklepat na vrstvu).
Stejně jako v Photoshopu, i zde je nástroj Pero (Pen Tool), který nám pomůže v obtahování obrysu...
...a nástroj pro výběr bodu (bílá šipka) pomůže v dolaďování detailů.
Co ale v Photoshopu není, je funkce pro plynulé spojení těchto křivek - Blend. Nástroj je v nástrojové liště zakroužkovaný, práce s ním je jednoduchá - stačí postupně označit všechny objekty, které chceme spojit. Poté dvakrát klikněte na nástroj pro vyvolání volby a změňte počet kroků např. na 20.
Aby se jednotlivé čáry neslévaly do jednolité plochy, vyberte bílou šipkou původní křivky a změňte jejich šířku např. na 0.2, 0.5 a 1 pt. Tím bude tvar velmi nenápadný...
...a zároveň skoro připravený na import do Photoshopu. Protože ale chceme do Photoshopu importovat křivky (ne obrázek), musíme nejprve funkcí Object - Expand..., převést efekt na samostatné křivky...
...a následně ještě jednou stejnou funkcí převést obrysy na výplně. Photoshop totiž neumožňuje mít kolem tvarů obrysy.
Poté tvar zkopírujeme a vložíme do Photoshopu (Ctrl + C/V), přičemž při vkládání zvolíme, že chceme zachovat křivky a vložit tvar jako vrstvu tvaru (Shape Layer).
Vrstvu vhodně umístíme...
...přebarvíme na naší oblíbenou tmavě červenou (#553738), krytí nastavíme na Zesvětlit Barvy (Color Dodge) a můžeme ještě přidat masku vrstvy, které bude určovat viditelnost vrstvy. Do této masky nakreslíme kruhový přechod z bílé do průhledné, takže tvar bude nejvíce vidět v místě zářícího světla a směrem ke krajům bude mizet.
A to je vše. Kliknutím na následující obrázek se můžete podívat na dokument v původní velikosti a já vám už jen popřeji hodně štěstí při další práci!
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024