Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
15. července 2024
-
9. října 2024
fotograf
Photoshop tutoriál: Virtuální vánoční pohled
18. prosince 2007, 00.00 | Přestože na Vánoce jistě potěší klasický pohled o mnoho více než jeho
elektronická náhražka, vyzkoušíme si v dnešním tutoriálu právě tvorbu
virtuálního vánočního přání. Svou jednoduchou přípravou a efektním výsledkem
jistě potěší každého začínajícího uživatele Photoshopu.
V dnešním článku se budeme snažit vytvořit elektronický pohled s vánočním stromkem vytvořeným pouze z hvězdiček. Ostatně zalistujte na konec článku, ať vidíte, co chceme tvořit.
První krok bude vytvoření vhodné hvězdy, ze které následně vytvoříme stopu štětce, a tou budeme kreslit. Jako základ nám poslouží nástroj Mnohoúhelník (Polygon Tool), ve kterém zaškrtneme možnost Hvězda (Star) a také zapneme Hladké zářezy (Smooth Indents). Vlastnost Vsadit strany o (Indent Sides By) nastavíme na 95% a hvězdu nakreslíme. Velikost je libovolná.
Aby tvar vypadal více jako hvězda, nástrojem Pero (Pen Tool) přidáme další čtyři body, jak ukazuje následující obrázek.
Tyto čtyři body označíme nástrojem pro výběr bodu (bílá šipka)...
...a zkratkou Ctrl + T zmenšíme na přibližně 60 %.
Jelikož jsme spokojeni, označíme hvězdu nástrojem Obdélníkový výběr (Rectangular Marguee Tool) a oblast definujeme jako nový štětec, a to v menu Úpravy - Definovat Stopu (Edit - Define Brush). Aby byla stopa 100% neprůhledná, musí být černá (proto jsme hvězdu kreslili černou). Světlejší odstíny poté určují průhlednost, přičemž bílá barva (v našem případě podkladová) je 100% průhledná. Z toho důvodu jsme se nemuseli na začátku trápit s velikostí výběru - v podstatě bychom mohli označit celou plochu dokumentu (Ctrl + A).
Stopu vhodně pojmenujeme a potvrdíme OK. I zde na náhledu vidíte, že se bílé kraje automaticky "odstřihly".
Než se dáme do dalšího nastavování stopy, nástrojem Pero (Pen Tool) v rychlosti naklikáme základ našeho stromečku - tedy oblast, do které se budeme chtít při kreslení trefit. Není to nic jiného, než prostý trojúhelník, ale vždy je dobré mít nějaký základ, kterého se můžeme držet.
A dáme se do nastavování stopy. Zobrazíme paletku Stop (Brushes) a vybereme naši hvězdu. Jako první zmenšíme Průměr (Diameter) - nám budou stačit malé hvězdičky a zvýšíme Mezery (Spacing). Abychom nemuseli klikat a klikat a klikat...
Na záložce Dynamika Tvaru (Shape Dynamics) zvýšíme hodnotu vlastnosti Kolísání velikosti (Size Jitter) na 100%. Velikost se tím bude náhodně měnit. Stejně tak nastavíme na 100% i Kolísání úhlu (Angle Jitter). Stopa se bude náhodně natáčet. Na ukázce vespod je vše dobře vidět.
Aby byla pozice hvězdiček ještě více náhodná, zapneme vlastnost Rozptyl (Scattering), a vlastnost Rozptyl (Scatter) opět zvýšíme - podle oka.
Jde se na kreslení. Do nové vrstvy začněte štětcem kreslit v místech trojúhelníku. Jak vidíte, vlastnost Rozptyl způsobila, že se občas nějaká ta hvězdička zatoulá bokem, ale to nevadí.
Pokud si myslíte, že hvězdičky už stačí, zkuste skrýt podkladovou vrstvu. Pokud tvar opravdu připomíná stromeček, můžeme pokračovat dál.
Na špičku stromu umístíme velkou hvězdu. Využijeme přitom vektorovou hvězdu, kterou jsme měli připravenou pro stopu štětce. Pouze ji malinko zmenšíme (Ctrl + T).
A pár takových hvězd můžeme umístit i do plochy stromu.
Konečně jdeme přidat barvy. Pozadí vyplníme kruhovým přechodem - nástroj Přechod (Gradient Tool) z barvy světle modré (#63BBD9) do tmavě modré (#036C9A). Hvězdy přebarvíme na bílou barvu - nejrychleji zkratkou Ctrl + I (tím invertujeme černou barvu na bílou). Mimochodem - tento trik byl použit i ve článku Adobe Photoshop: zasněžená dopravní značka. I velkou hvězdu přebarvíme (Alt + Backspace) na světle modrou (#ABDCEA).
Pro ještě hezčí výsledek přidáme do obrázku pár pěkných vektorových vlnek (jak nad strom, tak pod něj). Začneme těmi pod stromem. Nástrojem Obdélník (Rectangle Tool) nakreslíme obdélník přes celou šířku obrázku, a poté do tohoto tvaru přidáme nástrojem Pero (Pen Tool) další čtyři body, jak ukazuje obrázek. Barva je stejná jako u velké hvězdy - #ABDCEA.
Postupně vybereme vždy dva nové body ležící pod sebou (nástrojem pro výběr bodu - bílá šipka), přičemž vlevo body posuneme směrem dolů a vpravo směrem nahoru. Můžeme je také malinko pootočit - zkratkou Ctrl + T.
Úplně stejným způsobem nakreslíme i druhou vlnovku.
A zbývá pouze stromeček. Abychom se přesněji trefili, předkreslíme si podobu budoucích vlnek do nové vrstvy nástrojem Tužka (Pencil Tool). Například takto:
Všimněte si, že se ve vlnovkách opakují pouze dva tvary, takže s tím moc práce nebude. Nástrojem Pero (Pen Tool) nakreslíme první tvar.
A když jsme s jeho podobou spokojeni, tak i druhý tvar.
Zvolíme nástroj pro výběr cesty (černá šipka) a postupně tyto tvary rozkopírujeme (Ctrl + C / Ctrl + V nebo táhnout se stisknutou klávesou Alt) na místa, kde mají být. Vždy je samozřejmě zmenšíme (popř. zvětšíme) a pootočíme, aby správně navazovaly na tvary předchozí a následující. Zkratka je stále stejná - Ctrl + T.
Zde je ještě náhled na druhý rozkopírovaný tvar:
A ještě náhled ve 100% velikosti. Co dál?
Plocha okolo stromečku je nějaká nevyužitá. Proto se opět vrátíme k našemu prvnímu štětci, přičemž zmenšíme velikost a zvětšíme rozestup stopy. Poté doslova "jezdíme" myší okolo stromečku, dokud nemáme dostatečné množství hvězd. Aby byly náhodně průhledné, stačí, když nastavíme tuto vlastnost v nastavení stopy (kolísání krytí). Lze to ale udělat i zpětně - vrstvě přidejte masku (označená ikonka na obrázku), a do této masky nechte vykreslit efekt oblaka - Filtr - Vykreslení - Oblaka (Filter - Render - Clouds). Nakonec vrstvě můžete ještě stáhnout krytí, aby byla více nenápadná.
Obrázek je stále ale "plochý". Ten správný vánoční nádech mu jistě přidá nějaká ta záře. Všechny světle modré vrstvy proto umístíme do nové složky (horní hvězda, pruhy na stromečku a pruhy pod stromečkem), tuto složku zkopírujeme a sloučíme do jedné vrstvy zkratkou Ctrl + E.
Následně tuto nově vzniklou vrstvu rozostříme filtrem Gaussovské rozostření (Gaussian Blur).
Aby navíc zářil stromeček ještě více, najdeme někde v paletce vrstev kdysi dávno vytvořenou podkladovou vrstvu - trojúhelník. Ten také zkopírujeme, přebarvíme na světle modrou barvu a rozostříme.
Úplně poslední krok bude ztmavení okrajů obrázku. Vytvoříme novou vrstvu úprav (za pomocí ikonky na paletce vrstev) Úrovně (Levels) a posuneme prostřední jezdec směrem doprava - obrázek bude celkově tmavší.
Aby byl tmavší pouze na okrajích, nakreslíme do masky vrstvy úprav kruhový přechod z bílé barvy do černé - přičemž černá barva bude uprostřed a bílá na krajích. Ostatně - docela dobře je to vidět i na náhledu v paletce vrstev.
Poznámka na konec: Do posledního obrázku jsem ještě přidal fotku ohňostroje ze serveru imageafter.com. Tu jsem odbarvil a nastavil ji krytí na Závoj (Screen), takže z horní hvězdy "odskakují" světelné pruhy. Zároveň se tím strom ještě více projasnil. A to je již opravdu vše. Hodně štěstí při práci! Mimochodem - i pokud budete posílat přání přes internet, nezapomeňte přidat poštovní známku.
Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024