Photoshop: Plamen ohně - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:fotograf

Photoshop: Plamen ohně

16. června 2005, 00.00 | Chcete vytvořit oheň v Photoshopu jedním tahem, bez složitých postupů, pluginů a i bez použití nástroje Smudge? Přesně o tomto je dnešní článek.

Většina návodů na to, jak udělat v Photoshopu simulaci ohně, je založena na principu "rozmazávání" obrazu, aby připomínal plameny. Ať už filtrem vítr, nebo nástrojem prst, všechny tyto metody jsou závislé na tom, jak dobře ovládáte myš. Jeden tah špatně a celý efekt je pryč. Přitom to jde i jinak - a jednoduše.


Zkusíme vytvořit štětec, aby rovnou jeho tah připomínal plameny, bez nějakého rozmazávání. Následně výsledný tah obarvíme, a plameny budou na světě. Ale nebudeme předbíhat - nejprve ten štětec.


Vytvoříme nový kulatý štětec vhodné velikosti (například 35px), s prokladem 1% a nejměkčí tvrdostí - hardness na 0%:Tím máme základní stopu. Nyní potřebujeme, aby oheň postupně slábnul - tedy, aby se stopa zmenšovala. Toho docílíme tím, že zapneme Shape Dynamics a Size Control nastavíme na Fade. Do políčka zadáme počet kroků po kterých má stopa zmizet úplně, a aby opravdu zmizela úplně, nastavíme Minimum Diameter na 0%. Vzhledem k tomu, že oheň je nepravidelný, nastavíme ještě Size Jitter na 100%, čímž se bude velikost náhodně zmenšovat a zvětšovat:Nyní potřebujeme, aby stopa šla náhodně malinko do šířky. To obstará záložka Scattering, vlastnost Scatter, kterou nastavíme například na 86%, a aby byla stopa hustší, dáme ještě count na 2:Poslední věc, která je potřeba, je, aby oheň mizel. Zde jsou dvě možnosti jak toho dosáhnout, buď nastavením přechodu do barvy pozadí, nebo zprůhledněním stopy. My - vzhledem k tomu, že musíme brát ohled i na jiné tahy - zvolíme druhou variantu. V záložce Other dynamics nastavíme Opacity control na Fade a zadáme stejný počet kroků jako v případě zmenšení stopy. V našem případě tedy 300:Zkuste štětcem udělat tah. Mohl by vypadat například takto:Připomíná oheň? Tvarem možná, ale je potřeba změnit barvy. Klikneme tedy pro Gradient Map, a přechod nastavíme na ohnivé barvy. Nejsvětlejší místa v ohni jsou bílá, a poté přes žlutou, oranžovou a červenou pokračují do tmavě červené a nakonec skončí v černé:A co to udělalo se stopou?Oheň je na světě!


Nyní je na čase malinko experimentovat. Co se například stane, nastavíme-li náhodnou průhlednost na cca 50% ?Plamen je hned o trochu zajímavější. Takto vypadá bez barevného přechodu:Malinko jej ještě zvýrazníme, a to tak, že vytáhneme křivky:A výsledek:Měnit můžeme dle libosti jakoukoliv hodnotu stopy. Co takhle tvrdost? Postupným zvyšováním hodnoty Hardness lze dosáhnout zajímavých výsledků - vlevo je nejměkčí stopa, vpravo Hardness 100%:
Oranžový oheň už není to pravé? Nevadí, stačí změnit přechod a hned tu máme modrý:A dál už je to jen na vaší fantazii, hodně štěstí při experimentování!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: