Paint Shop Pro - nástroj webdesignerů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Paint Shop Pro - nástroj webdesignerů

13. ledna 2003, 00.00 | Ve slíbeném a opožděném pokračování krátkého seriálu o zajímavém produktu Paint Shop Pro se zaměříme na funkce specializované na web design a obecnou úpravu grafiky pro ideální publikaci na internetu.

Ve slíbeném a opožděném pokračování krátkého seriálu o zajímavém produktu Paint Shop Pro vás chci provést jeho funkcemi specializovanými na web design a obecnou úpravu grafiky pro ideální publikaci na internetu.

JPG, GIF a PNG export.

Asi nejdůležitější z hlediska grafiky užité na webu je její maximální optimalizace. PSP má v sobě implementovány optimizéry pro všechny tři zmíněné výchozí obrázkové formáty. Všechny jsou samozřejmě s okamžitým náhledem výsledku po kompresi a délkou v bytech. Každý též obsahuje závěrečné orientační výpočty doby stahování obrázku pro klienta podle rychlosti připojení k internetu.

JPG export obsahuje nastavení pro kompresi a verzi JPEG formátu. Nic víc nepotřebuje.

U GIF exportu je zajímavá funkce způsobu využití transparentní oblasti originálního obrázku pro transparentní barvu GIFu. Ta je jen jedna ale v PSP si můžete vybrat způsob, jakým se okraje viditelné oblasti mají prolínat s transparentní oblastí. Je to vynikající, zvláště když mají okraje GIFu dobře zapadat do pozadí webové stránky. Také se mi líbí procentuální nastavení ditheringu, krásně si lze vyzkoušet, kam až se dá zajít, protože jak známo, čím více je obrázek v GIF formátu fragmentován, tím delší soubor vznikne.

PNG export umí víceméně to samé jako GIF export, ale pro jeho speciální vlastnosti tu nechybí žádná z možností, jak pro něj získat masku transparentní oblasti. Dokonce když člověk trochu zakouzlí s počtem barev ve zdrojovém obrázku, může zachovat truecolor a tím pádem i 8 bitový alfakanál s lepším kompresním výsledkem než u GIFu.

Image Slicer

Věnujte prosím pozornost následujícím dvěma obrázkům. Cílem je udělat z nich aktivní klikací menu pro webovou stránku tak, aby se například nápisy "PSP" a "Web" rozsvítily při najetí myši. Ve skutečnosti jde jen o jeden obrázek. Vrchní vrstvu s tmavě modrým textem má v jednom případě zakázanou a v druhém povolenou. Nic víc není v přípravě grafiky pro Image Slicer potřeba.

Doporučuji v Image Sliceru kliknout na "Preferences" a zatrhnout "Prompt for image folder on Save or Save As". Jinak vám uloží obrázky vzniklé rozřezáním do stejného adresáře jako HTML kód. Pak už jen stačí řezat a řezat :) Každý segment obrázku může mít jiný formát i jinou úroveň komprese. "Roll Over" efekty pro Java Script jsou k mání všechny a podporují většinu vedoucích prohlížečů.

Image Mapper

Slouží k definování jednoho nebo více polygonů, které vymezují oblast v obrázku, kam přijde HTML Link. Ovládání je snadné a rovněž nechybí "Roll Over" efekty, tentokrát se přirozeně vztahují na celý obrázek.

Batch Conversion

Je jednoduchá funkce na převádění většího počtu obrázků z formátu do formátu. Umí jen to. Pokud chcete použít filtry, nabízí Jasc Software Inc. zajímavý produkt Image Robot, který opravdu dokáže hodně "makat" za vás.

Anim Shop Pro

Druhá aplikace dodávaná zároveň s PSP v jednom balíku. Její hlavní zaměření je na tvorbu anim GIFů. Umí hodně zajímavých efektů, stíraček jak pro obrázky, tak i pro text, který lze do animace přidat. Výstup je kontrolován optimizérem v duchu PSP a nemusí to být jen anim GIF, ale třeba i DivX;). Použít lze všechny nainstalované kodeky pro windows.

A vůbec,

v jednotě je prý síla. Spojením produktu Paint Shop Pro a webového editoru Namo Web Editor, který je jedním z opravdu zajímavých software nabízených také Jasc Software Inc., se můžete stát ve webdesignu kompletně vybavenou osobou či firmou.

Namo Web Editor vznikl jinde než u Jasc Software, ale nyní je součástí jejich produktů a podléhá tedy i jejich cenové politice. Současná cena je kolem 40 USD. Od té doby, co ho mám k dispozic,i jsem na všechny ostatní web editory zapomněl. A rád.

Zbývá už jen něco pro Macromedia Flash a jste nepřemožitelní :)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: