Jasc PaintShop Pro - nástroj chudých ? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Jasc PaintShop Pro - nástroj chudých ?

paint shop pro

22. listopadu 2002, 00.00 | PaintShop Pro je plně profesionálním nástrojem, u kterého výrobce našel dobře vyvážený kompromis mezi kreslícím software a nástrojem na úpravu 2D obrazů. Co konkrétně může tento program grafikům nabídnout?

Paint Shop Pro - nástroj chudých? Tak to ani náhodou! Přes všechny chybičky je Paint Shop Pro, zejména ve své poslední verzi, plně profesionálním nástrojem. Jasc Software Inc. už od prvních verzí svého hlavního produktu kladla zřetelný důraz na slovo "paint" a myslím, že našla dobře vyvážený kompromis mezi kreslícím software a software na úpravu 2D obrazů.


Z některých úhlů pohledu je zřejmé, že tvůrci PSP zpočátku trochu "opisovali" od Adobe a jejich Photoshopu. Postupně však začali své dílo posouvat od snahy vyrobit konkurenční nástroj pro tiskovou přípravu směrem k výbornému software na tvorbu webdesignu. Zpracování fotografie ponechali v úrovni přehledných a uživatelsky velmi vstřícných pomůcek, bez ambicí ovládnout jen DTP studia ale hlavně domácnosti a běžné kanceláře. Takže - ať se srovnávání s Photoshopem jeví sebevíc lákavé, není podle mě na místě a toto je poslední odstavec na takové téma. Rád bych PSP představil těm, kdo teprve hledají finančně výhodný, silný software pro webdesign, kresbu a základní práci s klasickou či digitální fotografií. Pro skalní příznivce a profesionály Photoshopu nabízím krátký seznam toho, co by jim mohlo hned po prvním použití PSP vadit, neb tento článek je, doufám, úvod k menšímu seriálu a nerad bych plýtval jejich časem.


1. PSP Nemá makra
2. Nelze spojit jednu vrstvu s nejbližší spodní pouze jedním příkazem (merge down)
3. Nemá ekvivalent pro cesty (paths) 4. Selekce mají společné nastavení a tak při výběru obdélníku nebo čtverce se automaticky nevypne antialiasing

Pro vás ostatní, kteří jste se právě znechuceně neodvrátili od svých monitorů a displejů  mám zajímavé čtení o tom čím PSP naopak vyniká. Používám ho již 4 roky a jsem s ním nadmíru spokojen.  V jeho prospěch asi mluví i to, kolika různým lidem jsem jej už predstavil a jak velice snadno se naučili ho používat. Problémem nikdy nebyla ani jazyková bariéra, které jsem se v takových případech obával - PSP zatím nemá českou lokalizaci. Všechny funkce jsou logicky a přehledně uspořádány, cena je příznivá (cca 80 dolarů) a navíc je v základní instalaci další zajímavá aplikace pro tvorbu animací, zejména AnimGIFů - Anim Shop Pro, šikovně propojená s PSP.

Paint Shop Pro najdete ke stažení na www.jasc.com ve verzi 7.04 Try & Buy (vyzkoušej a kup). Tato verze je plně funkční po 30 dní. Odečítají se pouze dny kdy program používáte, nikoli každý den od instalace. Bezesporu vám tedy vydrží po celý tento krátký seriál a na základní seznámení bude příležitostí až až...

Je načase tento článek přejmenovat a avizovat téma dalšího dílu o PSP:

Paint Shop Pro - Nástroj webdesignerů !

Pro tento titul mám dobrý důvod. Jedním z opravdu důležitých prvků PSP jsou wizardy pro optimalizaci výstupu ve formátech GIF, JPG a PNG. Všechny tři samozřejmě obsahují náhled výstupu s délkou souboru v bytech. U JPG máte pod kontrolou klasicky verzi JPEG-JFIF a úroveň komprese. Pro GIF je k dispozici barevná hloubka, procentuální zastoupení ditheringu, výběr transparentní barvy a několik možností jak pro ni přesně určit masku. Pro PNG je tam také spousta věcí, ale koho takový formát zajímá ?

Další webdesignerskou lahůdkou jsou funkce Image slicer (rozřezávač obrázku) a Image mapper (lze v něm rovnou nadefinovat polygon, resp. oblast která má obsahovat HTML link). Pro ty, kdo jdou cestou nejmenšího finančního odporu a používají jako web editor program Front Page Express, který je součástí standardní licence Windows od verze 98, jsou tyto dva pomocníci životně důležití.

Image slicer poskytuje uživatelsky velmi příjemné rozhraní. Nabízí rozřezání obrázku a k tomu je propojen s GIF, JPG a PNG optimizéry, kde případně pro každý segment obrázku nabízí extra nastavení optimalizace - dokonce každý segment může být v jiném formátu. Aby byl komfort úplný, je možno segmentům dát vlastnosti tzv. Roll Over efektů - prostě akcí, které mají nastat po najetí myši na segment v hotové webové stránce, nebo reakci na způsob kliknutí. Výsledek se dá uložit jako samostatný projekt k danému obrázku, kde zachová všechna nastavení pro rozřezání a vygenerování výsledného HTML kódu. Samotný export v HTML s Javascriptem pro Roll Over efekty a obrázky do určeného adresáře je hračka a funguje na jedničku. Podrobný popis těchto funkcí i dalších souvisejících s web designem tedy najdete v druhém dílu.

Další název který mě napadá pro třetí díl je:

Paint Shop Pro - Nástroj výtvarníků !

Pro toto téma nabízí PSP všechny základní důležité prvky pro kresbu myší i tabletem. Standardní sada štětců s možností tvorby vlastních variací, vektorové objekty pro naprosto cokoliv co vás napadne a samozřemě kompletní sestava retušovacích nástrojů. Většina základních filterů je na svém místě a navíc možnost je importovat jako pluginy ve formátu "8bf" který používá Adobe.  Alfa kanály, masky, vrstvy a tak dále jsou samožrejmostí.

Zmínil jsem vektorové objekty. Těch je k mání nepřeberně a kreslit jejich prostřednictvím přesně podle vlastních představ se dá snadno zvládnout. PSP obsahuje mnoho různých tvarů již předdefinovaných v základní instalaci a zajímavé je, že je lze používat bez nepříjemné pachuti ve výsledku. Mám na mysli srovnání s gigantickou databází klipartů od Corel Draw, jejíž usměvavé servírky či ukazující ručičky už mnoho let zaplavují svět v letácích, reklamách a jídelních lístcích.

Čtvrtou možná poslední část seriálu chci nazvat:

Paint Shop Pro - Nástroj fotografů a to digitálních.

Přístup na digitální fotoaparáty s protokolem Kodak je přímou součástí PSP, s ostatními komunikuje jako se scannery (twain) nebo prostě přes soubory. Prohledávání dlouhých adresářů s fotografiemi usnadňuje Browser generující náhledy. Soubor s nimi ukládá do každého adresáře a při změnách automaticky aktualizuje. Retušování a efekty s pomocí filterů se můžete naučit z dílu "Paint Shop Pro - Nástroj výtvarníků !" Na ostatní, speciálně pro digitální fotografii navržené funkce, si počkejte do vydání čtvrtého dílu o PSP.

Pevně doufám, že jsem vás všechny zaujal tímto zatím povrchním výčtem funkcí PSP. Jsem přesvědčen o jeho kvalitách a pokusím se přesvědčit i věrné čtenáře serveru Grafika.cz

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: