Rychlý Ricoh Caplio RR-30 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Rychlý Ricoh Caplio RR-30

21. října 2002, 00.00 | Na veletrhu photokina 2002 se objevil i nový zajímavý digitální kompakt společnosti Ricoh. Caplio RR-30 nabízí dle výrobce nejkratší prodlevu spouště ve své třídě a řadu dalších výhod.

Nový digitální kompakt společnosti Ricoh, Caplio RR-30 byl představen na podzimním veletrhu photokina 2002. Díky svému stylovému tělu, rozumným technickým parametrům a poměrně slušné funkční výbavě je přístroj vhodný pro širokou škálu uživatelů. Navíc nabízí několik unikátních funkcí.

Technické parametry
Caplio RR-30 je klasický digitální kompaktní fotoaparát s optickým průhledovým hledáčkem a 1,6" LCD displejem. Stylové stříbrné tělo má rozměry 114 x 32.5 x 54.5mm a hmotnost cca 160gramů bez baterií a paměťové karty. Fotoaparát má jednoduchý a elegantní design vycházející ze stříbrnošedé barevné kombinace.
Objektiv fotoaparátu složený ze šesti čoček v pěti skupinách nabízí 3x optický zoom s rozsahem ohniskových vzdáleností 5,5 - 16,5 ( 35 - 105mm v přepočtu) při světelnosti f2.6 - 4.7. Objektiv je vybaven hybridním autofokusem, který kombinuje údaje z externího senzoru s údaji získanými na CCD. Optické přiblížení lze doplnit až 3,4x digitálním zoomem.
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 3.24 mil. bodů, úhlopříčkou 1/2,7" a nastavitelnou citlivostí. V auto režimu fotoaparát pracuje s citlivostí od ISO 125, v manuálním režimu lze volit mezi citlivostí 200, 400 a 800ISO. Fotoaparát nabízí plně automatické měření expozice s možností volby ze tří způsobů měření světla(průměrové, bodové a vícebodové), kreativních režimů a kompenzace expozice. Závěrka pracuje s časy od 1/2000s až po 8 sekund.
Snímky se ukládají buď ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 nebo v nekomprimovaném TIFFu. Maximální rozlišení je 2048x1536 bodů a nechybí ani dvě menší alternativní hodnoty. Snímky se ukládají buď do 8MB interní paměti fotoaparátu či na kartu MMC nebo SD. Pro přenos dat do počítače je fotoaparát vybaven klasickým USB.
Zajímavá je možnost volby typu napájení. RR-30 může být napájen buď dvojicí AA baterií či akumulátorů nebo speciálním Li-Ion článkem od Ricohu.

Funkce
Caplio RR-30 je typickým kompaktem pro amatéra. Nabízí možnost jak plně automatického zaostřování, tak i expozice a to vše s velmi rychlými časy odezvy. Navíc u zaostřování lze alternativně použít buď ruční zaostřování s použitím LCD displeje či fixní zaostření pro zrychlení fotografování. U expozice jsou k dispozici kromě plně automatického režimu i kreativní režimy portrét, sport, krajina, text, noční scéna a režim zvýšené citlivosti. I díky možnosti volby způsobů měření světla je AE mechanismus poměrně pružný. Z manuálních funkcí fotoaparát dále nabízí možnost manuálního nastavení balance bílé barvy vč. manuálního změření či volbu jednoho z pěti režimů vestavěného blesku.
K zajímavým funkcím odlišujícím tento fotoaparát od konkurence patří velmi dobrý makro režim s možností zaostření již od 1cm či například sekvenční snímání s rychlostí 8 snímků za sekundu při až 16ti snímcích v jedné sérii. Fotoaparátu nechybí ani záznam videa ve formátu AVI s rozlišením 320x240 bodů.

Hodnocení
Caplio RR-30 je zajímavou novinkou v nabídce Ricohu. Fotoaparát je na Ricoh až poměrně konzervativní jak svou konstrukcí, tak i funkční výbavou. To lze považovat jednoznačně za klad, protože jde o fotoaparát vhodný pro opravdu širokou skupinu uživatelů. Přestože jde primárně o automatický kompakt s jednoduchou obsluhou, minimem ovládacích prvků a omezeným množstvím funkcí, má i několik unikátních vlastností. Těmi jsou zejména makro od 1cm, možnost volby zdroje energie či velmi rychlé sekvenční snímání. Na veletrhu photokina jsme s ním měli možnost krátce pracovat a můžeme potvrdit že jde o opravdu velmi rychlý model, což je další nespornou výhodou. Na český trh přijde s cenou 14.990Kč vč. DPH.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: