Kodak DCS PRO 14n – nečekaná bomba - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kodak DCS PRO 14n – nečekaná bomba

Kodak DCS PRO 14n

30. září 2002, 00.00 | Kodak na photokině nečekaně představil novou profesionální digitální zrcadlovku se špičkovým rozlišením 14 mil. bodů a neuvěřitelně agresivní cenou kolem 150 000 Kč. Přinášíme exkluzivní informace o této nové štice na trhu.

Kodak má obrovskou tradici v produkci profesionálních digitálních zrcadlovek založených na tělech klasických SLR fotoaparátů. Řada Kodak DCS má tradici a zvuk, přesto jí vždy chyběl důstojný "cenově dostupný" model. Modely jako DCS 315 a 330 sice splňovaly přijatelnou cenu, ale technologicky neodpovídaly možnostem svých dražších bratříčků. To všechno se změnilo 25. září 2002, kdy Kodak nečekaně oznámil a veřejnosti představil novou DCS PRO 14n. Kodaku se podařilo dokonale utajit všechny přípravy, takže šlo o opravdové překvapení asi takového formátu, jaký má zpráva, že Nikon naopak nepředstavil v profi digitálu nového vůbec nic, přestože se o D2H a D2X již dlouho šušká.

Špičkové rozlišení za neuvěřitelnou cenu
To, čím 14n doslova šokovalo odbornou veřejnost, je kombinace vysokého rozlišení a nízké ceny. Fotoaparát je vybaven CMOS snímačem s efektivním rozlišením 13.8 mil. bodů a přitom jeho oficiální cena je 5000 EURO. Navíc snímač má velikost kinofilmového políčka (full–frame), takže odpadají veškeré problémy se změnou zorného úhlu objektivů.
DCS PRO 14n má v ohledu velikosti snímače a rozlišení potenciálně pouze dva konkurenty. Jedním je Canon 1Ds, který byl také představen na photokině a který má 11 MPix CMOS, nicméně ten by měl oficiálně stát přesně dvojnásobek toho co Kodak. Druhou konkurencí je Sigma SD9 s čipem Foveon, ale konstrukce jejího těla a použité materiály vzbuzují tady na photokině dost rozpaky.
Jakožto zajímavost můžeme uvést, že Kodak není výrobcem CMOS čipu, který použil, přestože patří mezi významné producenty snímačů. Důvod je prostý, Kodak v tomto okamžiku nedisponuje výrobní technologií pro CMOS, pouze pro CCD, takže sice pracoval na vývoji snímače, ale výrobu pro něj zajišťuje jedna belgická společnost.

Nové 35mm tělo ve stylu Nikonu
Další zajímavostí DCS PRO 14n je skutečnost, že Kodak nepoužil žádné existující kinofilmové tělo jako základ fotoaparátu. 14n byla speciálně vyvinuta na základních stavebních prvcích zrcadlovek Nikon. To znamená, že bajonet je Nikon F a od Nikonu pochází i závěrka, zrcadlový mechanismus, horní panel fotoaparátu a vestavěný blesk. To v praxi znamená ovládání ve stylu Nikon a plnou kompatibilitu s objektivy a blesky Nikon.
Dle produkt managera byla důvodem nového vývoje snaha o lepší integraci a o snížení hmotnosti fotoaparátu. Ten přestože je, až na horní kryt blesku, celý vyroben z magnezia, má velmi příjemnou hmotnost pod 1 kg bez baterií. Navíc tělo je na digitální profi zrcadlovku poměrně kompaktní díky použití Li-Ion baterií malého rozměru.
Fotoaparát jsem měl možnost držet v ruce a první postřehy jsou:

  • Velmi dobrá ergonomie při horizontálním i vertikálním úchopu
  • Překvapivě nízká hmotnost kolem 1 kg vč. baterií
  • Osvědčené ovládání ve stylu Nikonu
  • Trochu menší grip, než bývá zvykem u top 35mm zrcadlovek

Řada funkcí pro zvýšení komfortu
Kodak při vývoji tohoto modelu, který trval dva roky, viditelně myslel i na zákazníky z rozhraní mezi amatérskou a profi sférou. Na rozdíl od předchozích modelů podporuje alternativní rozlišení 14, 6, 3 a 1 mil. bodů, a to buď ve formátu RAW či v JPEG. RAW je 12bitový, což je opět trochu krok směrem dolů. Snímky se ukládají buď na CompactFlash I/II, nebo na SD kartu. Jako datové rozhraní slouží FireWire, u kterého se Kodaku údajně daří dosahovat přenosových rychlostí kolem 12 MB/s.
Fotoaparát nabízí automatickou, poloautomatickou či manuální expozici. Pracuje s citlivostí 80–640 ISO ve všech rozlišeních a až 800 ISO v nižších rozlišeních mimo maximálního. Díky spolupráci s Nikonem nechybí 3D Metrix systém měření.

Zakopaný pes
Dost možná si pokládáte stejnou otázku, jakou obsahuje náš titulek. Fotoaparát má samozřejmě i svoje limity. Z pohledu reportážní fotografie je to určitě poměrně nízká rychlost sekvenčního snímání 1,7 snímku za sekundu při osmi do série. Po servisním upgradu vyrovnávací paměti z 256 MB na 512 MB lze dosahovat dvojnásobné délky sekvence.
Dalším limitem může být výdrž na baterie, ke které se Kodak zatím nevyjadřuje, ale baterie je opticky opravdu velmi malá.
A posledním a možná nejvýznamnějším limitem mohou být produkční možnosti Kodaku. Přímo produkt manager přiznal, že Kodak očekával na photokině uvedení nových Nikonů, které by znamenalo větší konkurenci na trhu a očekával i výrazně nižší cenu u Canonu EOS 1Ds. Proto nyní předpokládá problémy s uspokojováním objednávek, které by mohly trvat až do prvního pololetí 2003. Zatím je jisté pouze to, že české zastoupení má přislíbeno několik (neoficiálně 4) kusů v průběhu prosince 2002.

Hodnocení
S fotoaparátem jsme měli možnost pracovat sotva 15 minut, přesto nás nadchnul. Kodak nečekaně posunul cenovou hranici velmi kvalitní digitální SLR zrcadlovky vhodné pro řadu profesionálních aplikací na zcela novou cenovou úroveň. Neoficiálně se hovoří i o cenách kolem 4000 USD, což je pro fotoaparát s takovýmto rozlišením, tělem a parametry věc vskutku nevídaná. Obrazovou kvalitu jsme zatím měli možnost posuzovat pouze podle demo snímků Kodaku, kde pochopitelně vypadala skvěle. Na nějaké závěry je zatím z pohledu hodnocení kvality pochopitelně brzy. Celkově však 14n rozhodně aspiruje na označení bomby letošní photokiny!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: