photokina 2002: Contax TVS Digital - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

photokina 2002: Contax TVS Digital

7. října 2002, 00.00 | I pod značkou Contax se na veletrhu photokina 2002 objevila zajímavá novinka. Pokud máte pocit, že postrádáte dobře vybavený 5MPix digitální fotoaparát v retro stylu, pak si nenechte ujít tento článek.

Photokina na rozdíl od PMA nejsou jen futuristické výstřelky nových technologií, ale i řada osvědčených značek, tradičních konstrukcí a neskrývaného konservatismu. Většinu těchto slov v tom dobrém slova smyslu lze použít i pro nový Contax Digital TVS. Ten konstrukčně vychází z Kyocery Finecam S5, ale liší se objektivem a některými dalšími vlastnostmi.

Charakteristika
TVS Digital je klasickým retro kompaktem s rozměry 112 x 60 x 33 mm a hmotností 210g. Objektiv i průzor hledáčku jsou blízko středu pravidelného a notně hranatého těla. Jednoduchý kovově stříbrný plášť je doplněn lesklými chromovými prvky a tmavě šedým odstínem. Design nového digitálního TVSka není jistě pro každého, ale milovníky retra rozhodně potěší.

Technické parametry
Elektronická část je postavena kolem CCD snímače s rozlišením 5 mil. bodů. Na snímači je zajímavá malá úhlopříčka 1/1,8", tedy stejná jako například u Olympusu Camedia C-5050Z. Snímky s maximálním rozlišením 2560 x 1920bodů lze ukládat na SD či MMC karty a do počítače přenášet prostřednictvím USB rozhraní.
To, čím se tento Contax odlišuje od mnoha konkurentů je objektiv se značkou Carl Zeiss. Tuto značku jsme si v poslední době zvykli vídat zejména ve spojení s digitálními fotoaparáty Sony, nicméně i Contax Digital TVS zdobí optika s označením Vario Sonnar. Objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností 35 - 105mm (3x zvětšení) při překvapivě neoslnivé světelnosti F2.8 - 4.6.

Funkční výbava
Fotoaparát nabízí automatické i manuální zaostřování. V makro režimu autofokus pracuje od 15cm, v manuálním režimu nabízí osm fixních poloh. Expozice je opět k dispozici buď v plně automatické či plně manuální podobě. Poloautomatické režimy k dispozici nejsou. Navíc trochu zarážející je rozsah clon. Uživatel může volit v rozsahu pouze F2.8 - F6.7, což je opět velmi netradiční nabídka.
Fotoaparát je vybaven celou řadou funkcí pro kontrolu a ovlivnění procesu zpracování obrazu. Počínaje standardními funkcemi jako je kompenzace expozice, balance bílé barvy, přes expoziční i balanční bracketing až po nastavení doostřování či saturace barev.
Fotoaparát je vybaven vestavěným bleskem, je schopen zaznamenávat video sekvence v rozlišení 320x240bodů a má dálkové ovládání. Zajímavý je i Li-Iontový akumulátor s netradičně vysokou kapacitou 1500mAh.

Hodnocení
Na photokině bohužel nebyla příliš rozumná možnost vyzkoušet tento fotoaparát v praxi. Je nesporné, že jeho konstrukce a design jsou zajímavé, ale některé jeho parametry jsou řekněme trochu zarážející. Uvidíme jaké praktické výsledky bude mít fotoaparát až přijde na trh.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: