Pětice nových digitálních fotoaparátů Fuji - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Pětice nových digitálních fotoaparátů Fuji

Fujifilm FinePix 3800

5. srpna 2002, 00.00 | Společnost Fujifilm představila pětici nových modelů digitálních fotoaparátů podporujících paměťové karty xD Picture Card. Vyplatí se na tyto novinky čekat až do konce září nebo ne?

Minulý týden jsem informovali o představení nového standardu paměťových karet pro digitální fotoaparáty s označením xD Picture Card. Společnosti Olympus a Fujifilm prezentovaly 30.7. pouze koncept paměťových karet bez představení konkrétních fotoaparátů, ve kterých se budou používat s tím, že fotoaparáty přijdou až v září na veletrhu photokina 2002. Nicméně již dva dny poté Fujifilm Japonsko uvolnil informace o pětici nových modelů digitálních fotoaparátů s tímto novým paměťovým médiem. Takže jak budou vypadat první digitální fotoaparáty Fujifilm s paměťmi xD, které by se měly dostat na trh v září 2002?

Pro celou pětici platí, že k fotoaparátu bude dodávána 16MB karta xD Picture card, takže z pohledu kapacity si uživatelé nepolepší. Kartičky budou menší, novější, ale stejně nedostatečně kapacitní, jako tomu je u všech ostatních výrobců, škoda.

FinePix A202 - technické parametry
Tento model nahradí i u nás prodávanou A201čku, se kterou si je vzhledově i konstrukčně velmi blízký. Na první pohled jako by si fotoaparáty z oka vypadly a není se čemu divit, rozměry mají totožné - 99 x 65 x 41 mm. Nicméně i skutečnost, že A202 je o 10g lehčí naznačuje, že uvnitř došlo k několika změnám. Tou nejviditelnější je samozřejmě přechod na xD karty, který jistě pomohl snížit hmotnost fotoaparátu. Další zásadní změnou je přechod od objektivu s fixním zaostřením k autofokus objektivu. Ohnisko zůstalo fixních 36mm. Další poměrně nenápadnou změnou je zmenšení LCD displeje z 1,6" na 1,5" bohužel provázené snížením počtu zobrazovaných bodů. Zde zřejmě Fuji trochu šetřilo. Naopak přibyla podpora EXIFu 2.2 a až 80sec. videa.
Celkově A202 stále zůstává tím nejjednodušším a nejlevnějším v nabídce Fuji. S rozlišením 2 mil. bodů, napájením pouze dvojící tužkových baterií a novou nižší cenou cca 180USD si jistě své kupce najde.

FinePix A204 - technické parametry
Druhá novinka pro změnu nahrazuje model FinePix 2600 a na americkém trhu bude nabízena pod označením FP2650. Design a konstrukce jsou u A204 i FP2600 v podstatě identické, přesto hmotnost novějšího modelu je o 25g nižší. Snímač i objektiv jsou původní, i když Fuji vyčarovalo u novinky lepší makro režim od 8cm (původně 10cm). Opět platí podpora xD karet, EXIFu 2.2 a 80sec. videa. Navíc u tohoto modelu nahradil 1,5" LCD displej s 55.000body dříve používaný 1,8". To už není kosmetická úprava, ale citelné zhoršení parametru. Navíc zůstává i oficiální cena 250USD, takže je otázkou, zda se nový A204 opravdu vyplatí koupit. Jedině snad kvůli vyšší maximální kapacitě xD karet.

FinePix A203 a A303 - technické parametry
Modely A203 a 303 jsou dvojčata, která jsou novinkou v nabídce Fuji. Ve srovnání s A204 jsou tyto fotoaparáty o trochu menší a zejména o centimetr štíhlejší (99 x 65 x 41 mm), což se pozitivně projevilo i na hmotnosti, která klesla na 180gramů. Verze A203 je vybavena CCD snímačem s rozlišením 2.1mil. bodů, verze A303 nabízí o milión bodů víc. Jinak je použit stejný objektiv s 3x optickým zoomem jako u A204 a v podstatě většina parametrů je také shodná. Pouze u LCD displeje si Fuji již nedovolilo tolik šetřit na kvalitě a přestože i zde jsou použity LCD s úhlopříčkou 1,5", mají již rozlišení 60.000bodů. Tomu odpovídá i vyšší cena. Za A203 by se v USA mělo platit cca 280USD a za model A303 350 USD. Zejména v případě vyššího modelu je zarážející fixní citlivost snímače s hodnotou 100ISO. To je na fotoaparát s rozlišením 3,1 mil. bodů nezvyklé.

FinePix 3800 - technické parametry
Poslední novinka nahradí model 2800Z, ze kterého konstrukčně vychází. Designově jsou fotoaparáty v podstatě shodné, rozměrově až na nějaký ten milimetřík také, ale hmotnost u nového modelu překvapivě vzrostla na přesných 400gramů. Po technické stránce je významnou novinkou vyšší rozlišení snímače (3.1mil. bodů) ovšem stále s fixní citlivostí ISO 100!! Objektiv zůstal stejný, jde tedy 6x optický zoom s rozsahem 38-228 mm.
Další novinky se opakují: xD karta, EXIF 2.2 a video až 200sekund. Mimochodem LCD displej zůstal 1,8" s rozlišením 62.000bodů a cena také zůstala na 450 USD.

Hodnocení
Co přinesla tato pětice novinek pro uživatele? Kromě již totálního zmatku ve značení produktů a jeho neustálém měnění je to pochopitelně podpora xD karet. U nižších modelů došlo ke snížení ceny, což je jistě pozitivum. U vyšších modelů cena zůstala a je tedy otázkou, zda se vyplatí čekat na příchod nových modelů. Vzhledem k tomu, že všechny fotoaparáty nenabízejí nekomprimovaný formát a maximální rozlišení je 3 mil. bodů, mohla by SmartMedia většině uživatelů stačit a pak se vyplatí buď nečekat, nebo koupit starší modely se slevou až se budou vyprodávat. Ono těch dalších novinek je u všech pěti modelů relativně málo.

:: Porovnání všech nových modelů

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: