CES 2004: Dva nové levné digitály od BenQ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

CES 2004: Dva nové levné digitály od BenQ

BenQ DF novinka

19. ledna 2004, 00.00 | Dvě novinky v oblasti digitální fotografie si pro CES připravila i společnost BenQ, jejíž produkty patří u nás mezi oblíbená cenově dostupná řešení. Nicméně BenQ se již nespokojuje pouze s low-endy.

BenQ sice nepatří mezi u nás nejznámější značky v oblasti digitální fotografie, nicméně jde o společnost s dlouhou tradicí, jejíž produkty jsme u nás dlouho znali pod značkou Acer, a která poměrně úspěšně nabízí fotoaparáty i na našem trhu. Zatím se jednalo převážně o low-end kategorii, tedy přístroje s důrazem na minimální cenu. Tomuto trendu se však vymykají obě představené novinky.

BenQ DC C50
Tento fotoaparát byl oficiálně představen již před veletrhem CES 2004, nicméně si zde odbyl svou veřejnou premiéru a to nejen pro americký trh. Jde o model, kterým se BenQ snaží definitivně vymanit z low-end kategorie. Tomu odpovídá jak robustní kovové tělo s tradičním retro kompaktním designem, tak i technická specifikace. Fotoaparát je vybaven plnohodnotným 5MPix CCD snímačem s úhlopříčkou 1/1,8" a citlivostí nastavitelnou v rozsahu 100 - 400ISO. Snímky ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 se ukládají na SD karty a do počítače se přenáší klasickým USB 1.1. Objektiv fotoaparátu se světelností F2.8 - 4.7 nabízí 3x zoom, makro od 9cm a pasivní TTL AF systém. PO expoziční stránce nabízí fotoaparát vše, co bychom očekávali od vyšší střední třídy - P/A/S/M režimy, scénické režimy, volbu systému měření expozice, kompenzaci i nastavení bílé vč. ručního naměření. Nechybí video režim. Fotoaparát je vybaven 1,5" LCD displejem a napájen Li-Ion akumulátorem. O tom, že BenQ to s vyšší střední třídou myslí vážně, svědčí například dioptrická korekce průhledového hledáčku, roller pro snadnější nastavení expozice, 4 režimy samospouště či příjemné rozměry 98x63x35 mm při hmotnosti 180gramů.

Z krátké zkušenosti, kterou jsme s tímto fotoaparátem na veletrhu udělali, můžeme konstatovat několik základních faktů. Fotoaparát je příjemně rychlý a nenarazili jsem u něj na jediný kompromis ani konstrukční, ani funkční. Jde o opravdu příjemný celokovový kompakt s rozumným ovládáním a většinou funkcí, které můžete potřebovat.

BenQ DC S30
Druhou trochu rozpustilejší novinkou je model S30. Ten je určen zejména mladé generaci a to nejen svým designem s výraznými barevnými doplňky, ale i jednoduchostí a multifunkčností. Jde o fotoaparát s 3MPix CCD snímačem, 3x optickým zoomem a vestavěným FM rádiem a MP3 přehrávačem. Po fotografické stránce jde o plně automatický drobný kompakt, na kterém asi nejvíce zaujme výklopný LCD displej.

Tento trochu rozverný fotoaparát je dalším z mnoha pokusů o multifunkční zařízení s vestavěným digitálním fotoaparátem, u kterého multifunkčnost zvítězila nad funkčností. Přístroj je bohužel z pohledu fotografického opravdu jen obrázkovým zápisníkem, přestože zdánlivě nabízí poměrně slušnou technickou úroveň. Ovládání je příliš zjednodušené a provoz příliš automatický na to, aby šlo o příjemný fotoaparát. Je to škoda, protože konstrukčně je docela zajímavý.

Hodnocení
Oba dva fotoaparáty ukazují jednoznačný trend posunu dílenského zpracování a designové úrovně thaiwanských "neznačkových" digitálních fotoaparátů. Oba dva modely mají příjemné celokovové tělo, neutrální design a zejména dotažené ovládání vč. menu a jejich grafického zpracování. Zdá se, že tradičním low-endům bez tvaru a úrovně již konečně zvoní hrana a budou nahrazeny o třídu atraktivnějšími modely. BenQ bohužel zatím nezveřejnil ceny pro evropský trh, ale u obou modelů se dá předpokládat cena pod 10.000Kč.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: