CES 2004: Budou mít digitální fotoaparáty opět interní paměť? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

CES 2004: Budou mít digitální fotoaparáty opět interní paměť?

16. ledna 2004, 00.00 | Jedním z poměrně nových trendů, které jsme mohli zaznamenat na veletrhu CES 2004 je návrat k používání vestavěné paměti v digitálních fotoaparátech. Kam až může tento trend zajít? Může být užitečný fotoaparát bez paměťové karty?

V dobách začátků digitální fotografie se nepoužívaly výměnné paměťové karty, které jsou dnes takřka samozřejmostí, ale vestavěná paměť typu flash. To znamenalo, že jediným způsobem, jak dostat fotografie z fotoaparátu, bylo připojit jej prostřednictvím datového kabelu k počítači a přenést fotografie pomocí speciálního softwaru. Paměťové karty toto řešení nahradily z několika důvodů, z nichž dominovala jednoduchost použití a možnost snadné změny kapacity výměnou paměťové karty. Nicméně paměťová karta má i své nevýhody, zejména vyšší cenu při stejné kapacitě.

V současnosti se již prakticky zcela přestaly vyrábět digitální fotoaparáty, které by neměly nějaký slot pro paměťovou kartu. Přesto můžeme na trhu najít dvě řešení. První je 100% odkázáno na paměťovou kartu, to znamená, že fotoaparát nemá žádnou vestavěnou paměť, kterou by používal pro dlouhodobé skladování fotografií. Tyto fotoaparáty mají pouze vyrovnávací paměť typu RAM, která slouží pouze pro ukládání snímků v době jejich zpracování, pak neprodleně snímky směřují na paměťovou kartu. Druhým řešením je kombinace typicky 16MB interní paměti a paměťového slotu. Jaká je logika tohoto řešení?


Nový Nikon 3200 vybavený 15MB interní pamětí a SD slotem

Pokud je fotoaparát vybaven jak interní pamětí, tak i paměťovým slotem, zachovává si všechny výhody použití paměťové karty. To znamená, že fotografie z fotoaparátu můžete přenést bez použití počítače a kabelů například ve sběrně digitálního minilabů. Můžete kdykoliv dokoupit paměťovou kartu takové kapacity, jakou považujete za ideální a můžete současně používat několik paměťových karet. Vestavěná paměť navíc dává jistotu, že se vám nikdy nestane, že si zapomenete vzít sebou paměťovou kartu a nebudete moci fotografovat. Vždy máte "v záloze" alespoň interní paměť. Tu také můžete použít pro kopírování fotografií mezi dvěmi paměťovými kartami apod.

Právě veletrh CES 2004 ukázal, že řada výrobců se začíná k řešení kombinujícímu jak interní paměť, tak paměťovou kartu vracet a to zejména u levnějších fotoaparátů. U těch je samozřejmě jedním z motivů i to, že výrobce k fotoaparátu nemusí dodat o něco dražší 16MB paměťovou kartu, ale pouze vybaví fotoaparát 16MB interní pamětí a paměťový slot nechá volný. Z uživatelského hlediska tedy dostanete fotoaparát s 16MB pamětí a můžete si kdykoli dokoupit paměťovou kartu libovolné kapacity. V jistém slova smyslu je toto řešení i uživatelsky efektivnější, protože stejně drtivá většina uživatelů kupuje druhou paměťovou kartu, protože standardně dodávaných 16 nebo 32MB nestačí dnes skoro nikomu. Takže pokud je tento základ řešen jako interní paměť, můžete jej kombinovat s větší kartou místo toho, aby jste museli vyměňovat 16MB a například 256MB kartu.


Kodak je tradičním zastáncem použití interní paměti a na CESu 2004 to opět potvrdil

Nabízí se i otázka, zda by nebylo efektivnější použít interní paměť s vysokou kapacitou a vůbec nepoužívat paměťové karty, protože cena samotných flash obvodů je již poměrně nízká. Naštěstí se této myšlenky neujal zatím žádný výrobce, protože by šlo o zásadní snížení uživatelského komfortu. Navždy by totiž toto řešení zavřelo cestu ke zvýšení kapacity, k snadnému přenosu fotografií a například i k součastnému používání jedné velkokapacitní paměti v několika zařízeních. A to by byla rozhodně škoda.

Závěr
Je pravděpodobné, že se budeme v tomto roce častěji setkávat zejména s levnějšími modely fotoaparátů, u kterých najdeme interní paměť a prázdný paměťový slot. Je to řešení ekonomické, které uživatele v zásadě příliš neomezuje. Pouze se trochu komplikuje ovládání o to, že se uživatel musí orientovat mezi dvěma úložišti dat a tím, kde se aktuálně jeho fotografie ukládají. To je však poměrně přijatelná daň za nižší pořizovací cenu. Navíc toto řešení přináší i drobné výhody popsané výše. Doufejme jen, že se výrobci nepokusí vrátit k řešení bez paměťových karet, které by znamenalo rozhodně krok zpět.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: