CES 2004: Budeme fotografovat na hard disky? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

CES 2004: Budeme fotografovat na hard disky?

14. ledna 2004, 00.00 | Většina digitálních fotoaparátů dnes používá paměťové karty, založené na technologii Flash obvodů. Přesto existuje alternativa v podobě miniaturních hard disků. Mohou hard disky udělat dobrou službu v digitální fotografii?

Většina majitelů digitálních fotoaparátů si uvědomuje, že existuje celá řada různých typů paměťových karet ( CF, MMC/SD, xD, MS, SM, …), ale příliš netuší, jak tyto paměťové karty fungují uvnitř. Realita je taková, že drtivá většina těchto karet, bez ohledu na výrobce a typ, je uvnitř principielně stejná. Jedná se o flash obvody, které jsou schopny udržet uloženou informaci, i když nejsou napájeny. Tyto většinou křemíkové obvody se liší uspořádáním, kapacitou a rychlostí zápisu a čtení, nicméně mají shodné vlastnosti. Jsou velmi dobře odolné vnějším vlivům jako je elektromagnetické vlnění, vibrace či teplota, ale jsou také velmi drahé. Zejména při velmi vysokých kapacitách (1-2GB) stoupá jejich cena do tisíců dolarů. A proto stále nevymizela alternativa v podobě miniaturních hard disků.

Poslední cca 3 roky prudce roste poptávka po flash paměťových kartách. Je to logické, používají se v digitálních fotoaparátech, kapesních počítačích a mobilních telefonech, kterých se prodává čím dál víc. Proto mnoho analytiků již loni předpovídalo, že flash paměti ve velmi blízké budoucnosti zcela vytlačí hard disky.

Nicméně Hitachi mnohé překvapilo nečekanou novinkou uvedenou právě na CES 2004. Zatím bez bližších technických informací předvedlo v praxi miniaturní hard disk s průměrem disku 0,85". Tyto nejmenší hard disky na světě budou vyráběny již v letošním roce s kapacitou 2 nebo 4GB a měli by zasáhnout právě oblasti jako jsou kapesní počítače apod.

Hitachi není v oboru nováčkem, právě naopak. Hitachi v tomto okamžiku vyrábí jediné u nás dostupné hard disky formátu CF II, dříve známé jako IBM Microdrive. Hitachi odkoupilo jejich vývoj a výrobu od IBM a velmi brzy by mělo dojít k přejmenování produktu na Hitachi Microdrive. Nové disky jsou menší než Microdrive a přitom mají vyšší kapacitu než dnes nabízený největší 1GB Microdrive. Hitachi již koncem loňského roku oznámilo, že kapacita Microdrivů poroste, při dalším snížení ceny za jeden uložený MB. To jistě potvrzuje i oznámení nových diků, které bylo možné na CES vidět v provozu, takže nové Microdrive diky jsou již zřejmě na spadnutí.

Proč Microdrive?
Možná si kladete otázku, proč používat hard disk? Ano, tato technologie není pro digitální fotografii zrovna ideální, ale nabízí nejnižší cenu za uložený MB a to výrazně nižší než v případě flash pamětí. Uživatel za to zaplatí vyšší spotřebou, pomalejší reakcí na čtení i zápis a navíc rizikem, které v sobě skrývá pohybující se magnetický disk, ale cena by v případě 2GB verze měla být několikanásobně nižší než v případě flash pamětí.

Jak do budoucna?
To je otázka, na kterou zatím nikdo nedokáže přesně odpovědět. S tím jak prudce roste produkce flash pamětí, klesá jejich cena. Tudíž se snižuje jejich jediná nevýhoda. Zároveň však roste potřeba vysokokapacitních karet s tím jak roste kvalita záznamu digitálních fotografií a to zase nahrává hard diskům. Jak se zdá Hitachi má před sebou ještě několik let, kdy si hard disky zachovají nižší cenu než flash obvody. Nic to však nemění na tom, že nejde o příliš praktické řešení a výrobci, včetně Hitachi, hledají zcela nové technologie pro ukládání velkého množství dat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: