CINEMA 4D R14, nové funkce (08) – shadery Normalizer a Zvětrání - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


3D grafika

CINEMA 4D R14, nové funkce (08) – shadery Normalizer a Zvětrání

5. října 2012, 09.15 | CINEMA 4D mimo hlavních témat dostala do vínku i několik nových shaderů. Není jich mnoho, nejsou možná až tak klíčové, rozhodně ale jsou zajímavé. Normalizer je nativní shader pro interní konverzi vzorků ve škále šedé do tangenciálních normálovách map a Zvětrání je obdobou směrového rozmáznutí, avšak bez destrukce zdroje a podporující i renderované efekty (například Okolní prostředí).

 

Zvětrání

 

Zvětrání je, jak už říká perex, shader, který do značné míry připomíná rozmáznutí v nějakém směru, které asi docela dobře známe z klasických bitmapových editorů. Jenže u nich, například ve Photoshopu, se jedná o efekty destruktivní. Upravující obraz, kdy mimo kroku zpět není jiné cesty. V našem případě se jedná o efekt, který je počítaný až při renderingu, a proto není destruktivní v samotné textuře. Navíc tento efekt umí zpracovávat mnohé, co je také počítáno až při samotném výpočtu...

 

Jaké jsou možnosti? Zvětrání je shader, který v rozměru textury, tedy ve 2D, podle zadaného směru rozmázne vloženou texturu a nebo obecně vzorek a navíc intenzitu efektu rozmáznutí můžeme řídit pomocí dalšího vzorku. K dispozici máme celou škálu parametrů jak kontrolovat intenzitu a také vyhlazení efektu, kdy zejména vyhlazení je velmi důležitý parametr. 

 

Další podstatný parametr je nastavení oříznutí podle UV souřadnic, aby efekt neměl tendenci se „přetočit“ na druhé straně objektu, a také nastavení priority. Rozmáznutí primárně tmavých tónů, světlých a nebo všech (nejrychlejší). 

 

CINEMA 4D R14 – 08A – shader Zvětrání

 

CINEMA 4D R14 – 08A – shader Zvětrání: video.

 

Normalizer

 

Znáte plugin/shader Height2Normal od Chrise Montesana? Ne? Tak to napravte a určitě si jej stáhněte na Biomekk.com. Je skvělý a nikoli neužitečný a to přesto, že CINEMA 4D nyní nabízí nativní shader pro nedestruktivní konverzi map ve škále šedé do normálových map. Shader, který do značné míry nahrazuje zmíněný H2N, ale ne zcela. Proč ne zcela?

 

Výhodou shaderu CINEMY 4D je, že je plně implementovaný do CINEMY 4D a tudíž nemusíte mít obavy s přenosem. Tedy, je vždy a všude po ruce. Jenže, jsou tu i nevýhody...

 

První z nich je, že k dispozici jsou jen tři režimy filtrů (Sobel 2×2, 4×4 a zhuštěno) a navíc je zde, pro mne osobně, poněkud archaicky vypadající nastavení, kdy hodnoty intenzity posuvníku končí na hodnotě 500 a ručně lze zadat ještě více. To, že ručně můžeme „přemoci“ rozsah posuvníku, chápu, ale proč zrovna 500 jako limit, to nevím. 

 

Další, co mi poněkud nedává jasno, je, že nelze zpracovat 3D šumy. A opět, H2N je zpracovat umí, sice ne úplně dokonale, protože je nezpracovává jako 3D, ale konvertuje je interně do 2D podoby a následně mapuje podle UV (ale to je poměrně korektní postup), zatímco Normalizer si s 3D šumem neporadí vůbec. Nabídne nám náhled, ale to je asi tak všechno. Musíme jej ručně nastavit na 2D (UV) režim. Poslední, opravdu poslední, je, že H2N nám umožňuje ukládat mapy rovnou z nastavení shaderu. Normalizer je nutné zapékat, a to není úplně ideální postup, respektive, funguje dobře, ale proces je to podstatně zdlouhavější, než v případě prostého exportu výsledku přímo z H2N. 

 

Tedy moc suchých nití jsem na Normalizeru nenechal. Přesto, v klasickém použití, při UV (kdy už stejně používáme jen plošné vzorky/textury), si své uplatnění najde a bude sloužit velmi dobře. Upřímně, raději mám H2N, ale v R14 je nainstalovaný hlavně proto, abych otevřel starší scény a nemusel je konvertovat. Co je doma, to se počítá. I když nyní úplně dokonalé... 

 

CINEMA 4D R14 – 08B – shader Normalizer

 

CINEMA 4D R14 – 08B – shader Normalizer: video.

 

Pavel Zoch, Ph.D.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 » Tutoriály  

 » Home  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: