Seybold Seminars Amsterdam 2004: Hot Picks - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


skenerista, osvitář

Seybold Seminars Amsterdam 2004: Hot Picks

Seybold2002

26. dubna 2004, 00.00 | Automatizace či internetová správa pre-pressového workflow, publikování z XML a
elektronické formuláře: Takovýto široký záběr publikačních funkcí pokrývají produkty,
které byly vyhlášeny jako Hot Picks amsterdamských Seybold Seminars. Jejich podrobnější
představení naleznete v tomto článku.

Při příležitosti Seybold Seminars bývá zvykem vyhlašovat ocenění Hot Picks, které získávají produkty či technologie, jež nějakým inovativním způsobem mění tvář současného publikačního průmyslu. Nejinak tomu bylo i u příležitosti Seybold Seminars Amsterdam 2004, které proběhly od 18. do 21. dubna letošního roku v holandském Amsterdamu. (Naše zpravodajství z uvedené akce lze najít zde a zde.) V tomto našem článku bychom se rádi na oceněné produkty podívali podrobněji.

Callas Software: process|aggregation

Německá společnost Callas Software je dobře známým poskytovatelem software, určeným především k preflightu, profesionálnímu výstupu a automatizaci v pre-pressovém workflow, opírajícím se o rozšířené sázecí aplikace (QuarkXPress, InDesign) a formát PDF (resp. PDF/X). I u nás jsou takto dobře známy produkty jako AutoPilot (automatizace) či MadeToPrint (vylepšený tisk) a v neposlední řadě i preflightový engine, který převzala Adobe od Callasu do svého Acrobata 6 Professional nebo modul pro archovou montáž, využívaný v řešeních jako je KIM PDF či CaslonFlow.

Ocenění Hot Pick získal produkt process|aggregation (v nové verzi 2.5), patřící do rodiny řešení process, s kterými přišel Callas poměrně nedávno. Každý z produktů uvedené řady je vlastně sadou pluginů Acrobatu, z nichž některé pocházejí od Callasu (jádrem všech řešení jsou Autopilot a MadeToPrint) a další od jiných výrobců (například Quite A Box Of Tricks či Heidelberg SuperColor). Tyto pluginy běží v automatickém módu na serveru, kde jsou jim soubory ke zpracování předávány prostřednictvím horkých složek. Aggregation je přitom řešením, které zajišťuje archovou montáž z postscriptových či PDF souborů. Přijaté soubory jsou nejprve zkontrolovány, nalezené chyby (například nesprávný barevný mód, chybějící písma, vlasové linky apod.) jsou v rámci možností automatizovaně opraveny. Poté je proveden převod do PDF/X formy, z které příslušné moduly provedou automatizovanou archovou montáž, řídící se přednastavenými šablonami a vyřazovacími schématy. Svým posláním je Aggregation zaměřen především na potřeby provozů digitálního tisku.

ams04hp-1f.gif

Dialog pluginu Autopilot, který je základem řešení Callas process|aggregation

Redaktorům Seyboldu se na Aggregation líbí skutečnost, že se jedná o řešení, které do pre-pressových provozů přináší skutečně plnohodnotnou automatizaci v každé fázi PDF workflow. My pak musíme dodat, že sada pluginů Acrobatu, pocházejících od různých výrobců, může být konzistentní vždy pouze z části a plně automatizovaný preflight je (v každém ze současných produktů uvedeného typu) zatím spíše zbožným přáním než realitou. Nasazení Aggregation může nicméně opravdu přinést až neskutečné úspory práce a eliminovat chyby jak při archové montáži, tak samotném výstupu.

Digilink: PuMa

Řešení holandské společnosti Digilink PuMa (dříve ProofIt) bychom mohli stručně charakterizovat jako systém správy obsahu, určený pro editorská workflow zejména při vydávání magazínů a obdobných typů publikací. Jedná se o internetové řešení, k jehož všem funkcím je přístup pomocí standardního webovského prohlížeče. Správce systému vytváří tzv. pracovní plochy (workspaces), k jejichž sdílení pak přizývá jednotlivé účastníky publikačních projektů, tedy například autory, inzerenty, fotografy aj. Přístup k workspace je autorizován a každá osoba může disponovat jiným stupněm přístupových práv. Prostřednictvím workspace komunikují jednotliví účastníci o jednotlivých úkolech daného projektu, nahrávají podklady ke zpracování či provádějí korektury. Příslušné nástroje systému pak dovolují sledovat přesně stav zpracování daného vydání publikace pomocí odpovídajících miniaturních náhledů (archy pro osvit/výstup) a automaticky ve vydání rozmístit PDF dokumenty přijaté od designerů. Časový plán umožňuje kontrolovat deadlines, odpovídající monitorovací funkce upozorňuje na každou změnu provedenou v systému (například upload opraveného článku).

PuMa je ukázkou jednoho z nastupujících systémů pro redakční workflow, postaveného plně na Internetu. Jeho nasazení může přinést podstatné zrychlení produkce různých typů periodik. Donedávna byla takováto schopnost poskytována pouze řešeními typu enterprise (ve stylu Unisys Hermes). Je ale samozřejmě otázkou, nakolik právě systém Digilinku obstojí před konkurencí.

ams04hp-2f.gif

Základní rozhraní systému Digilink PuMa

Van Gennep: Plan System

I řešení jiného holandského výrobce, společnosti Van Gennep, pojmenované jako Plan System, má obdobné zaměření jako PuMa. Jeho základem ovšem není správa publikace a využití PDF, ale spíše "tradičnější" koncepce, opírající se o nasazení InDesignu či QuarkXPressu. Systém přitom jako jediné řešení svého druhu umožňuje v téže publikaci využívat layouty navrhnuté v obou zmíněných produktech. Nabídka funkcí Plan Systemu pokrývá plánování, zpracování i správu workflow, v nové verzi systému přibyly rovněž funkce pro správu obsahu a management publikace. Ve své současné podobě je Plan System řešením, které podle názorů redaktorů Seyboldu nejlépe simuluje tradiční postupy a terminologii, použité v publikování, v kombinaci s moderním databázovým systémem (SQL, Oracle), poskytujícím rychlý přístup ke všem zdrojům publikace. Otevřená struktura Plan Systemu umožňuje jeho snadné provázání s jinými systémy. Výstup ze systému lze směřovat jak do tiskového provozu, tak na Web.

Editoři Seyboldu považují Plan System za velmi zajímavou alternativu Quark Publishing Systemu (QPS), který si získal silnou pozici zejména v menších vydavatelstvích magazínů či katalogů. Mimo nabízených workflow a content funkcí činí Plan System nejvíce konkurenceschopným zejména výše zmíněná podpora InDesignu.

ams04hp-3f.gif

Plan System v akci

Advent3B2: Pure

Společnost Advent3B2 je po dlouhá léta známa svým publikačním systémem 3B2, který výkonností i cenou patří do třídy high-end. Nová produktová řada v nabídce zmíněného výrobce, označená souhrnně jako Pure, přináší značně inovativní přístup jak k samotnému publikování, tak i ke zpoplatňování produktů uvedeného typu.

Základem řešení Pure je sada prostředků pro stránkový zlom z XML dokumentů. Sazba je přitom založena na šablonách, vytvořených v tzv. Pure Publishing Stylesheet Language (PPSL), což je jazyk stylů, jehož vyjadřovací schopnosti dostačují pro nejrůznější typy publikací, od obchodní korespondence či marketingových materiálů až po periodika či technické manuály. Sestavení stránek přitom probíhá v batch módu a mělo by být velmi rychlé.

Označení Pure v názvu technologie má naznačovat, že základem je "čisté XML", k jehož vytvoření lze použít libovolný produkt, pracující s uvedeným standardem. Formátovač Pure by tedy měl být schopen zpracovat nejrozmanitější podklady, jako jsou například dokumenty XML procesorů, obsah exportovaný z kancelářských aplikací (Microsoft Office, Open Office), databázové výstupy, formulářová data a mnoho dalšího. Založení na XML pak rovněž umožňuje vývojářům vytvářet nejrůznější moduly, rozšiřující činnost Pure.

Jak jsme již naznačili výše, Pure se vyznačuje zajímavým cenovým modelem. Základní moduly tohoto systému jsou na stránkách výrobce coby tzv. Pure View ke stažení zdarma. Výstupy jsou ovšem jen v nízkém rozlišení (do formátu PNG) a lze je použít pouze při elektronickém publikování. Je-li zapotřebí pre-pressová kvalita, resp. výstup do PostScriptu či PDF, musí být zakoupena Pure Plus, poskytující odpovídající moduly. Zvýšeným nárokům (WYSIWYG tvorba šablon aj.) pak odpovídá nejdražší licence Pure Professional.

Technologie Pure i její komerční model jsou určitě zajímavé. (Jiné formátovače uvedeného typu, pomineme-li TeX, jsou nabízeny jen za velmi vysoké částky.) K využití XML v oblasti publikování se dnes ovšem nabízí tolik různorodých přístupů a nástrojů, že Pure určitě zůstane pouze jednou z alternativ.

Microsoft: InfoPath

Naši poslední větu z předchozího profilu nepřímo potvrzuje pátý oceněný produkt, kterým je update aplikace Microsoft InfoPath (bude distribuován coby součást Office 2003 Service Packu v červnu). InfoPath je totiž řešením, které využívá XML coby prostředek k výměně informací pomocí elektronických formulářů. Zájem Microsoftu o formuláře přitom naznačuje, že časy, kdy uvedená technologie byla pouze doplňkem webovských stránek (HTML formuláře) jsou nenávratně pryč. Pozornost uživatelů z bonitní enterprise oblasti hodlá k formulářům přitáhnout i Adobe svými odpovídajícími řešeními, své může říct rovněž nastupující open-source standard XForms. Všechny výše uvedené platformy přitom dovolují nejen sběr elektronických dat, ale také jejich výstup v tištěné podobě. (InfoPath používá k uvedenému účelu technologii XSLT.)

ams04hp-4f.gif

Návrh formuláře v aplikaci InfoPath

Novými funkcemi, poskytovanými uvedeným updatem, jsou například podpora elektronického podpisu či ručního psaní na Tablet PC nebo lepší kontrola layoutu tiskového výstupu formuláře. Vylepšena je rovněž podpora vývojářských technologií (ActiveX kontrolní komponenty, XML schemata). Uvedení poměrně výrazného updatu naznačuje, že Microsoft hodlá do oblasti elektronických formulářů opravdu významně směřovat své úsilí. V oblasti skutečně profesionálního tiskového výstupu mají ovšem PDF formuláře stále navrch.

Závěrem

Amsterdamské Hot Picks naznačují, jak rozmanitá je tváře dnešního publikačního průmyslu. Je jasné, že heslovité přiblížení nemohlo oceněné produkty ani zdaleka přiblížit. K alespoň některým z nich se proto hodláme v brzké době vrátit podrobněji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: