CaslonFlow: dostupný systém pro PDF workflow - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Příslušenství

CaslonFlow: dostupný systém pro PDF workflow

pdf workflow

25. srpna 2003, 00.00 | Jak vypadá systém pro automatizaci tvorby, zpracování a distribuce PDF
dokumentů? A proč vlastně stojí za to do něj investovat?

Pojem PDF workflow systém byl donedávna vyhrazen pro uzavřená řešení, jejichž technické nároky a zejména cena odsouvaly tento typ produktů mimo oblast zájmu běžných uživatelů. (Příkladem nám mohou být například Agfa Apogee či Creo Prinergy, a obecně všechny systémy, postavené na architektuře Adobe Extreme.) S postupným všeobecným rozšířením PDF v předtiskových provozech se nicméně vyskytuje stále více výrobců, kteří ve svých produktech začínají myslet i na menší či různorodě fungující pracoviště. I když ani jejich systémy nepatří k těm úplně nejlacinějším, jsou přece jen cenově dostupnější a mimo to obvykle nabízí možnost velmi flexibilní konfigurace. Jejich fungování přitom nemusí být nutně založeno na vlastních technologiích: cenové dostupnosti i zmíněné flexibility je zde dosaženo tím, že dokáží v maximální míře využít pro tvorbu i zpracování PDF stávajících nástrojů, zejména Adobe Acrobatu.

Mnohý čtenář se nyní může zeptat, co je tedy vlasně na takovýchto systémech zajímavé a proč se do nich vyplatí investovat částku, která je obvykle v řádu desítek tisíc korun. Odpověď na tuto otázku bychom mohli dát v pouze obecné rovině. Jako podstatně prospěšnější a názornější se nám ovšem jeví možnost představit konkrétní řešení uvedeného typu. K uvedenému účelu jsme zvolili systém Caslon Flow společnosti CaslonSoft, který je na trhu již po nějakou dobu a tak mimo teoretického potenciálu nabízí i konkrétní ukázky toho, jak může být řešení uvedeného typu využito v praxi.

Základní přiblížení

CaslonFlow je aplikace, určená pro návrh a provádění workflow toků, spojených s tvorbou, zpracováním a distribucí PDF dokumentů. Jedná se o serverové řešení (Windows 2000 Server), které lze využívat nejen v rámci lokální sítě, ale (zejména s pomocí rozšiřujících modulů, o kterých budeme hovořit dále) i prostřednictvím Internetu. V podstatě tedy nic nebrání jeho globálnímu či okolnímu světu otevřenému (interenetová služba) nasazení.

caslon1f.gif

Rozhraní CaslonFlow.

Ve své základní podobě nenabízí CaslonFlow v podstatě nic jiného než nástroje pro automatizaci a sledování přesunů souborů mezi horkými složkami. V jeho výbavě tedy nenajdeme nic takového, jako prostředky pro tvorbu PDF či preflight. Všechny tyto úkony přenechává CaslonFlow na externích aplikacích. To se může zdát být překvapivě málo, ve skutečnosti se ale jedná o velmi silný a elegantní prostředek, který může, zvlášť tam, kde se s PDF pracuje ve velkém, ušetřit desítky, stovky i tisíce hodin lidské práce. Stačí když si uvědomíme, kolik úkonů spojených s manipulací se soubory uživatel vykonává a jak časově náročná tato činnost je. Podívejme se ale konkrétněji, co se vlastně uvedeným způsobem dá provádět a co se tím tedy získá.

Modelování workflow

První krok, který musí uživatel v CaslonFlow učinit, je navržení workflow toku. Návrh zde probíhá v grafickém prostředí a připomíná svou formou například tvorbu (značně jednoduchých) vývojových diagramů. Workflow tok se skládá ze složek, jejichž obsah CaslonFlow monitoruje a na základě nastavených podmínek různým způsobem distribuuje, aplikací, kterým je obsah složek předkládán ke zpracování a konečně propojení, určujících, jak a kam mají být všechny nebo zvolené soubory ze složky či po zpracování aplikací přesunuty.

caslon3f.gif

Caslon workflow pro zpracování inzerátů.

CaslonFlow nenabízí pro zpracování podmínky v pravém slova smyslu, místo toho ale nabízí překvapivě účinný systém selekce, postavený na tzv. maskách. Jedná se o způsob určení jmen souborů, postavený na zástupných znacích - všechny vytvořené PDF dokumenty lze identifikovat například jako *.pdf, log soubory jako *.log apod. Masky je přitom možno pro dané spojení kombinovat, takže například požadavek na identifikaci všech JPEG a GIF souborů vypadá jako *.jpeg;*.bmp. V rámci definování spojení lze například určit, že z dané složby budou do složky určené k preflightu přesunuty pouze soubory určené maskou *.pdf, zatímco všechny ostatní (např. postcriptové podklady, které byly distillovány, textové protokoly aj.) zde budou ponechány apod. Nastavit lze ale samozřejmě i podstatně sofistikovanější identifikační podmínky - vše zde závisí pouze na tom, nakolik uživatel zná konvence, podle kterých jsou soubory pojmenovány a případně i na tom, jak dokáže kontrolovat odpovídající nastavení v dané aplikaci.

Rozšíření uvedeného principu přináší funkce plánování. Ta umožňuje pro dané přesuny určit, aby byly provedeny až po uplynutí určitého počtu dní. Uvedeným způsobem lze tedy nastavit například automatizované odstraňování podkladových a již nepotřebných souborů nebo archivaci již zpracovaných PDF dokumentů apod.

Moduly

Výše uvedené základní možnosti CaslonFlow lze dále rozšiřovat pomocí modulů. CaslonSoft zde předpokládá do budoucna i řešení dalších výrobců, v současnosti každopádně sám nabízí tři zajímavé produkty uvedeného typu. Prvním je Mail plugin, umožňující k přijímání a distribuci souborů použít e-mail. Druhý plugin nabízí obdobně možnost uploadu a downloadu souborů přes FTP server. Konečně Web plugin umožňuje přístup k workflow z prostředí webovského prohlížeče. Všechna tato řešení tedy významně rozšiřují možnosti CaslonFlow v případě užití Internetu, Mail plugin pak nabízí i velmi zajímavé využití pro automatická upozornění na různé události, které v systému nastaly.

caslon2f.gif

Ukázka Caslon workflow využívajícího FTP a e-mail.

Jinou formou modulů jsou tzv. integrátoři (integrators). Ty nabízejí rozšířené možnosti kontroly chování aplikací, používaných při zpracování PDF. Caslon má v současnosti v nabídce integrátory pro Acrobat Distiller 5 a 6 a Enfocus PitStop Server, do budoucna se opět předpokládá, že se škála produktů uvedeného typu rozroste a to i díky přičinění dalších výrobců.

Provoz a kontrola workflow

Až dosud jsme hovořili o návrhu workflow toků. Nyní bude vhodné říci něco o tom, jak vlastně funguje jejich provádění. Výkonnou složkou je zde tzv. CaslonMover, samostatná aplikace, která provádí přesuny definované v rámci jednotlivých toků a také řídí činnost výše zmíněných modulů. Nastavit lze přitom takové parametry, jako je časový interval, ve kterém se provádí monitorování či priorita, s jakou má Mover na serveru pracovat. Průběh činnosti Moveru je podrobně monitorován formou textového protokolu, což umožňuje například hledat chyby nebo snáze odladit návrh toku.

Příklady fungování

Z našeho obecného výkladu už možná vyplynulo, jak různorodě lze uvedený systém použít. Představit si lze například nasazení v prostředí grafického studia, ve kterém CaslonFlow nejprve zajistí předání postscriptových souborů k distillaci Acrobat Distileru. Vytvořené soubory jsou pak přesměrovány PitStop Serveru, který je podle výsledků kontroly rozmístí do různých složek. Úspěšné soubory je možno předat k archové montáži a následně archivovat, nalezne-li PitStop Server chyby, lze jeho chybový protokol odeslat automaticky na zvolenou e-mailovou adresu. Uvedené workflow je pak možno dále rozšířit například pomocí FTP pluginu o možnost automatizovaného zpracování souborů, zaslaných klienty přes FTP server apod. Vymyslet si pak lze desítky jiných scénářů, některé typické nabízí odpovídající sekce serveru CaslonSoftu.

caslon4f.gif

Caslon workflow pro color management.

Závěrem

CaslonFlow je v základní verzi nabízen za 1999 Euro, o tisíc Euro více pak stojí tzv. Pro verze, umožňující multithreading (souběžné zpracování) úloh. Ceny modulů se různí, začínají nicméně na 299 Euro - podrobnější cenový přehled lze najít zde. Nejedná se tedy opravdu o příliš laciný produkt, na druhou stranu musíme znovu připomenout, že hlavní síla CaslonFlow neleží v nějaké pestré škále málo potřebných funkcí, ale v jednoduchosti a účinnosti, s jakou dokáže automatizovat provádění většiny úloh v PDF workflow. Možnosti produktu lze každopádně vyzkoušet na demov erzi. Za prostudování stojí též případové studie zveřejněné na serveru CaslonSoftu, z kterých se lze dovědět, jak CaslonFlow využívají giganti jako Adobe, Lego či Esco-Graphics. Své místo si nicméně systém uvedeného typu samozřejmě může najít i v podstatně menších provozech, a to především tam, kde je flexibilní automatizace workflow zdrojem významnějších úspor.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: