Při jednání s Wall Street Journalem Steve Jobs opět zatracoval Flash - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Při jednání s Wall Street Journalem Steve Jobs opět zatracoval Flash

24. února 2010, 00.00 | Koncem ledna Steve Jobs jednal s vydavateli významných amerických deníků o obsahu pro právě představený iPad a teď vyšly najevo některé jeho další výroky, které přitom pronesl na adresu technologie Flash od Adobe.

Koncem ledna Steve Jobs jednal s vydavateli významných amerických deníků o obsahu pro právě představený iPad a teď vyšly najevo některé jeho další výroky, které přitom pronesl na adresu technologie Flash od Adobe.

Podle webu Valleywag shromažďujícího klepy o dění v Křemíkovém údolí měl Jobs při předvádění iPadu zástupcům deníku Wall Street Journal (WSJ) vyřknout řadu tvrdých odsudků Flashe.

Stejně jako na předchozím setkání se zaměstnanci Applu prohlásil, že Flash hroutí Macy a je plný chyb a v nelichotivých přívlastcích pokračoval dál, je to podle něj „žrout výkonu procesoru“, zdroj „bezpečnostních děr“ a dokonce, to už nasadil ten nejtěžší kalibr, umírající zastaralá technologie.

Podle Jobse Apple na staré technologie neutrácí energii, což se týká také Flashe, jehož by mělo nahradit něco lepšího. Vypuštění podpory Flashe podle něj představuje stejné rozhodnutí, jakým bylo opuštění disketové mechaniky v iMacu.

Podle účastníků zmíněné schůzky Jobs v takovýchto přirovnáních ještě pokračoval, Apple uživatele přiměl opustit mnohé další zastaralé technologie jako například staré datové porty včetně FireWire 400 (Jobs samozřejmě měl na mysli, že ho Macy opustily ve prospěch rozhraní FireWire 800, ovšem majitelé těch modelů Maců, které o FireWire přišly úplně, by za tuto „zastaralou technologii“ byli docela vděční), LCD displeje nepoužívající LED podsvícení a dokonce i hudební CD.

V souvislosti s iPadem měl Jobs říci, že kdyby musel přístroj dekódovat Flash, jeho výdrž na baterii by z udávaných 10 hodin klesla na pouhých 1,5 hodiny, což je ovšem typické Jobsovo přehánění, Flash sice hardware dost zatěžuje, ale takto velký rozdíl by to asi nebyl.

A tak jako předtím měl Jobs zástupcům WSJ doporučit, aby Flash nahradili pomocí HTML 5 a pro video použili H.264, podle něj je obojí „triviální“. S tím ovšem také nebude každý souhlasit, HTML 5 ještě zdaleka nemá vyřešeny všechny otázky a stále zůstává problém, co si počít s prohlížeči, jež ho nepodporují, totéž platí pro H.264 (to je navíc patentovaná technologie).

Valleywag neví, jak na to reagovali zástupci WSJ, avšak asi nebyla náhoda, že brzy poté v tomto deníku vyšel úvodník přirovnávající Apple k Microsoftu a podotýkající, že pro Apple je nebezpečné příliš se zabývat nenáviděnými rivaly.

Důležité ovšem bude hlavně to, zda deníky, s nimiž Jobs jednal, skutečně uvedou varianty svého obsahu pro iPad, které se obejdou bez Flashe. Deník New York Times již uzpůsobenou čtečku, zcela pomíjející Flash, vyvinul, v případě WSJ se teprve uvidí, s čím přijde.

Jak vidět, Flash zůstává nadále jablkem sváru mezi Adobe a Applem a tento spor se zjevně bude dál vyvíjet. Adobe se pochopitelně Jobsově kritice brání a tvrdí, že pracuje na vylepšení implementace Flashe, hodně si slibuje od Flash Playeru 10.1 a platformy AIR 2.0 (jejichž beta verze se objevily již loni na podzim). Adobe díky nim hodlá prosadit Flash na většinu platforem, v mobilní oblasti zejména na Android a webOS. Postoj Applu k Flashi však očividně nadále zůstává zcela odmítavý, konkurenční boj mobilních platforem se tak možná letos bude točit právě hlavně kolem podpory Flashe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: