Adobe zveřejnila prerelease podoby Flash Playeru 10.1 a AIR 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


skenerista, osvitář

Adobe zveřejnila prerelease podoby Flash Playeru 10.1 a AIR 2.0

23. listopadu 2009, 00.00 | Společnost Adobe zveřejnila v minulém týdnu na serveru Adobe Labs prerelease verze svých klíčových runtime nástrojů, tedy Flash Playeru 10.1 a AIR 2.0. Koncoví uživatelé i vývojáři takto nyní mohou otestovat řadu zásadních vylepšení, které dané prostředky přinášejí. Podrobnosti přinášíme v tomto článku.

Společnost Adobe představila poprvé při příležitosti konference Adobe MAX novou podobu přehrávače Flash souborů Flash Player a runtime pro desktopové RIA aplikace AIR. Flash Player 10.1 i AIR 2.0 slibují řadu podstatných vylepšení, jenž mají napomoci zejména dalšímu rozšíření platformy Flash. V minulém týdnu dostali uživatelé poprvé možnost vyzkoušet dané prostředky v praxi, neboť na serveru Adobe Labs byly zveřejněny jejich testovací prerelease, resp. beta podoby. Pojďme se v tomto našem článku podívat, proč stojí za pozornost.

Flash Player 10.1 prerelease

I když označení 10.1 avizuje pouze desetinkový update, je třeba říci, že nový Flash Player přináší oproti předchozí podobě 10 řadu skutečně zásadních změn a rozšíření. Ta se týkají především výkonu: Flash Player 10.1 by měl být podstatně méně náročný na hardwarové zdroje (procesor, paměť, spotřeba energie důležitá zejména při chodu na baterie aj.), dále pak umožňuje podstatně lépe využít hardware daného zařízení, když podporuje hardwarovou akceleraci při interpretaci grafiky a videa (včetně podpory hardwarového dekódování H.264 videa). Doba náběhu, renderingu či skriptingu by nyní měla být podstatně kratší nežli v minulosti, podstatně lépe je řešeno ošetření chyb (nicméně odpovídající Global error handler není v současné prerelease podobě implementován; dále je k dispozici out-of-memory management). Díky tomu by měly být Flash prezentace spuštěné na daném přehravači fungovat podstatně lépe i na výkonově slabším hardwaru, zejména stále populárnějších netboocích. Nová podoba Flash Playeru je dále určena i k provozování na různých systémech mobilních telefonů a dalších obdobných zařízení (Google Android, webOS Palm Pre, Windows Mobile aj.). U mobilních přístrojů poskytuje nový Flash Player mimo různých optimalizací (včetně např. dynamického snížení frame rate podle zátěže procesoru) další podporu jejich specifik, jako jsou například multydotykové ovládání či použití akcelerometru nebo virtuální klávesnice.

Nový Flash Player také slibuje výrazně rozšířené možnosti práce s textovým obsahem, což činí z Flash platformy stále atraktivnější prostředek například pro distribuci a čtení elektronických publikací. Dále se zde nabízí zcela nové možnosti zpracování zvuku (karaoke, vocoder, sonografická analýza, pitch detection aj.), přehrávání videa (zejména se streamingovými technologiemi pro Flash video, jejichž uvedení je přislíbeno na nejbližší dobu, včetně HTTP streamingu a ochrany obsahu před neautorizovaným použitím) a peer-to-peer spolupráce (technologie Stratus). Snazší by měla být tvorba aplikací, jež mění své chování (symbol měny, formát data, způsob třídění textu, převod verzálky-minuskule aj.) podle jazyka operačního systému. Desktopová podoba Flash Playeru 10.1 pak nabízí i browser privacy mode pro lepší ochranu soukromí uživatele. Dále rovněž slibuje opravu řady chyb předchozí verze.

Prerelease Flash Playeru 10.1 je k dispozici pro Windows (včetně Windows 7), Mac OS X (včetně 10.6 Leopard, podpora pro PowerPC Macy je slíbena až pro některou z budoucích prerelease), Linux a Solaris. Hardwarové dekódování H.264 videa je nyní k dispozici pouze na platformě Windows pro vybrané typy videokaret. Ostrá verze Flash Playeru 10.1, včetně podob pro různé mobilní telefony, by se měla objevit v první polovině příštího roku.

AIR 2.0 beta

Beta release se dočkala platforma AIR pro bohaté internetové aplikace, postavené na Flash technologiích, kombinaci HTML/CSS/JavaScript či Adobe PDF, a provozovatelné v desktopovém prostředí a případně i offline modu. AIR 2.0 staví v případě Flash technologií na Flash Playeru 10.1 a přináší tedy všechny výše již zmíněné benefity, tedy především optimalizaci chodu, lepší ošetření chyb a podporu mobilních zařízení (např. notebooků s dotykovým displejem), či též přístup k datům z mikrofonů pro různorodé zpracování zvuku.

Engine pro kombinaci HTML/CSS/JavaScript WebKit byl updatován na podobu dodávanou se Safari 4.0.3. SquirrelFish Extreme JavaScript engine přináší výrazné zvýšení výkonu JavaScriptového kódu. CSS3 Module pak nabízí řadu nových vlastností nastupující nové podoby jazyka kaskádových stylů, dále jsou v rámci WebKitu podporovány mnohé vlastnosti z HTML5.

flashair09beta-1f.jpg

Mnohá vylepšení jsou spojena s fungováním AIR coby runtime pro desktopové aplikace. AIR 2.0 aplikace mohou detekovat mass storage zařízení (fotoaparáty, USB klíčenky) a pracovat s jejich daty. Dokumenty z nich lze otevírat v jejich výchozí aplikaci. Vylepšeny jsou schopnosti AIR aplikací při nasazení v síti (podpora UDP a TLS/SSL soketů, DNS lookup, seznam hardwarových a softwarových rozhraní na daném počítači aj.). AIR aplikaci lze také nyní zabalit do podoby nativního instalačního programu namísto AIR souboru. Aplikace instalované pomocí nativního instalátoru mohou spouštět nativní procesy a také s nimi komunikovat. Na platformě Windows mohou AIR aplikace používat čtecí software určený zejména pro zrakově postižené uživatele.

Beta release AIR 2.0 je k dispozici pro platformy Mac, Windows a Linux, přičemž Adobe ohlásila, že Windows 2000, ani Mac PowerPC již nebudou do budoucna podporovány (což zejména v případě PowerPC Maců poněkud bourá image AIR coby skutečně cross-platformového řešení). K vývoji AIR 2.0 aplikací lze použít odpovídající SDK (případně v kombinaci s Adobe Flex) a dále též Flash CS4 Professional, Dreamweaver CS3/CS4 či Fireworks CS4.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: