Adobe InContext Editing: nová cesta skupinové editace webových prezentací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Adobe InContext Editing: nová cesta skupinové editace webových prezentací

21. října 2008, 00.00 | S Creative Suite 4 představila společnost Adobe i preview služby InContext Editing, která poskytuje možnost skupinové online editace webů vytvořených s pomocí Dreamweaveru CS4. V čem může daný nástroj pomoci webdesignerům, správcům webů, editorům či vydavatelstvím? A jaké jsou výhody či nevýhody jeho nasazení oproti samostatné aplikaci Contribute?

Společnost Adobe přinesla v nové generaci svých publikačních nástrojů Creative Suite 4 i značně posílené prostředky pro webové publikování. Mnohé z nových funkcí jsme takto mohli představit již na základě zveřejněných betaverzí aplikací Dreamweaver a Fireworks. Novinku, která se nicméně objevila až s oficiálním uvedením CS4 a je dosud pouze ve fázi testovacího provozu představuje služba InContext Editing. Jedná se zde o řešení, dovolující uživatelům z prostředí webového prohlížeče (a tedy bez nutnosti cokoli instalovat) editovat obsah vybraných částí webové prezentace připravené v Dreamweaveru CS4. Na principy a možnosti daného produktu bychom se rádi podívali v tomto článku.

Jak InContext Editing funguje?

Fungování InContext Editing začíná u webového designu navrženého v Dreamweaveru CS4 (se staršími verzemi daného produktu InContext použitelný není). V jeho rámci určí designér stránky (či třeba též správce webové prezentace nebo jiná osoba) zóny, které mají být editovatelné s pomocí InContext - vyznačení se provádí s pomocí odpovídajících příkazů Dreamweaveru, resp. vložením příslušných div tagů do HTML kódu. Takto nastavený design je nahrán na server dané webové prezentace. Prezentaci pak musí designér zaregistrovat ve své sekci služby InContext Editing, která je hostována na serverech Adobe (samotná prezentace je ale samozřejmě hostována a provozována zcela mimo danou službu). V rámci registrace je zapotřebí především nastavit odpovídající FTP přístup ke stránkám prezentace.

ainctx3f.jpg

Následně jsou správcem dané stránky či prezentace rozeslány uživatelům - budoucím editorům obsahu stránky - rozeslány e-mailové pozvánky zvoucí jej k úpravám. Součástí pozvánky je odkaz, přes který se editor může přihlásit do prostředí služby pod svým Adobe ID (či se takto nejprve registruje) a dále odkaz na odpovídající informační zdroje spojené se službou. Přihlášení a další činnost v systému probíhají v prostředí webového prohlížeče, vyžadován je Internet Explorer (6.x/7.x), Firefox 3.x či Safari 3.1 s instalovaným Flash Playerem (9.0.124.0 a vyšší).

ainctx4f.jpg

Po přihlášení může uživatel buďto stránku prohlížet, nebo se přepnout do módu její WYSIWYG editace. Editační mód samozřejmě dovoluje upravovat pouze úseky odpovídajícím způsobem nastavené tvůrcem stránky. Takto lze měnit textový obsah, včetně jeho formátování a obarvení (i CSS styly), obrázky (náhrada souborem či odkazem, úprava rozměrů, obtékání, tooltip aj.) a odkazy (externí i lokální). Míru povolených úprav určují tagy přiřazené designérem stránky. Do designu pak lze vložit i tzv. repeating regions, tedy úseky, které může uživatel sám přidávat v podstatě obdobným způsobem jako třeba blogové záznamy či řádky tabulky.

ainctx5f.jpg

Upravenou stránku je možno buďto publikovat nebo uložit v rozpracované podobě (a ponechat tak prozatím původní publikovanou podobu nezměněnu) či též duplikovat. Možnosti uživatele jsou zde dány jeho oprávněním, přičemž k dispozici jsou tři úrovně: editor (pouze editace), publisher (i publikování) a administrator (navíc správa prezentace a uživatelů).

ainctx1f.jpg

K čemu je to dobré?

Poslání InContext Editing je poměrně zřejmé: usnadnit proces updatování obsahu webových prezentací, jehož věcná stránka je obvykle v rukách jiných uživatelů nežli jsou webdesignéři. Typicky takto za obsah stránky zodpovídají redaktoři, obchodníci, marketingoví pracovníci, zákazníci a jiné osoby. InContext Editing jim dovolí ve WYSIWYG prostředí a s pomocí webového prohlížeče upravit požadované informace a zajistit tak aktuálnost informací v prezentaci. Na webdesignérech a správcích prezentace pak zůstává starost o vzhled, strukturu a programátorskou část. K hlavním výhodám daného přístupu patří flexibilita, rychlost, s jakou se aktualizace provádí, a samozřejmě též oddělení samotných úprav od nastavení vzhledu.

InContext Editing versus Contribute

K obdobnému účelu jako InContext Editing lze již po nějaký čas používat aplikaci Contribute, jenž je stále součástí nabídky Adobe, a to nyní v CS4 verzi. Mnohé mají daná řešení společného, konkrétně propojení s Dreamweaverem a možnosti kontrolované WYSIWYG online editace stránek webové prezentace. InContext má pak výhodu v tom, že nevyžaduje instalaci žádného dodatkového softwaru, vše se provádí v prostředí browseru. Contribute oproti tomu poskytuje rozmanitější možnosti administrace, offline editaci a podporu multimédií na spravovaných webových stránkách (SWF, FLV, PDF aj.).

ainctx2f.jpg

Závěrem

InContext Editing je v současnosti k dispozici coby testovací preview. Je pak otázkou, nakolik se změní celkové možnosti služby po jejím uvedení do ostrého provozu a jaká budou její případná cenová nastavení. V současnosti představují její možnosti (a možnosti nabízené Contribute) jen jednu z cest, jak komplexněji řešit skupinovou tvorbu webové prezentace: z alternativ stačí zmínit redakční systémy, resp. systémy pro správu obsahu, které v posledních letech udělaly mohutný krok dopředu. Tak jako tak je InContext Editing zajímavým řešením, jehož další vývoj bude dobré sledovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: