Adobe Fireworks CS4: kombinovaný grafický editor na vývoj webových stránek a prezentační grafiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


skenerista, osvitář

Adobe Fireworks CS4: kombinovaný grafický editor na vývoj webových stránek a prezentační grafiky

9. června 2008, 00.00 | Stejně jako Dreamweaver CS4 si také novinky v objektově orientovaném grafickém editoru Adobe Fireworks CS4 určitě zaslouží samostatné představení. V článku najdete nejen podrobnější popis nových funkcí a vlastností programu, ale jako obvykle i řadu ukázek z prostředí aplikace.

Osud kombinovaného vektorového a bitmapového grafického editoru Fireworks byl po akvizici Macromedie společností Adobe trochu nejasný. Adobe naštěstí ve vývoji editoru stále pokračuje a po víceméně kosmetických úpravách funkcí Fireworks CS3 konečně přichází na řadu zásadnější novinky. Není jich sice tolik jako u Adobe Dreamweaveru CS4, i tak se ale vývoj Fireworks po několika letech posunul směrem vpřed. Adobe Fireworks CS4 je momentálně k dispozici v podobě betaverze, finální verze editoru bude pravděpodobně uvedena až společně s dalšími aplikacemi balíku Creative Suite 4.

Fireworks CS4 je kombinovací vektorového a bitmapového grafického editoru, který umí pracovat s vrstvami i klasickými objekty, které najdeme například u běžných vektorových kreslicích programů. Zaměření Fireworks CS4 je stejně jako u předchozí verze aplikace na tvorbu designu a grafiky pro webové stránky a také na vývoj designu pro různé prezentace, grafická rozhraní k programům a mimo jiné nově i pro Adobe AIR, Flex a Flash aplikace. Předvolby Fireworks CS4 jsou ostatně nyní podobné preferencím Flash CS3 včetně přehlednějšího nastavení vodící mřížky a vodicích linek v libovolné barvě.

Grafické rozhraní a layout editoru

Stejně jako u Adobe Dreamweaveru CS4 také Fireworks CS4 přináší nové grafické prostředí editoru s upraveným systémem dokovacích palet a do šeda laděnými ovládacími ikonami. Nová je též variabilita vzhledů panelů a editačních oken, jejíž součástí jsou tři přednastavené typy prostředí pracovní plochy editoru s layoutem imitujícím ikonkové ovládání Adobe Flashe. Pracovní plochu lze rovněž přizpůsobit pro dva monitory, což dává stejně jako u Dreamweaveru CS4 výrazně lepší možnosti v oblasti produktivity práce, kdy na jednom monitoru jsou například pracovní palety a na druhém samotné hlavní editační okno s grafickým dokumentem.


Adobe Fireworks CS4 - pracovní prostředí editoru se seznamem vrstev, vlastností objektů, nástrojovými panely a seznamem rozvržení pracovní plochy


Adobe Fireworks CS4 - jedna z několika přednastavených variant prostředí editoru s rozsáhlým kontextovým menu

Import PSD souborů a editace textů

Jednou z nejužitečnějších funkcí Fireworks CS4 jsou nové předvolby a jim odpovídající dialogové okno pro import PSD souborů Adobe Photoshopu, ve kterém lze nastavit vlastnosti vrstev importovaných PSD souborů včetně možnosti zachování vrstev a ponechání vektorových tvarů a ořezových cest ve vrstvách. S tím souvisí i upravené panely Layers, Pages a States, ve kterých se pravým tlačítkem myši dostanete k vlastnostem vrstev, stránek, vlastností objektů aj.

Fireworks CS4 konečně přidává podporu aktuální verze Adobe Text Engine, ovšem v trochu jednodušší podobě než má Adobe Photoshop CS3. Texty můžete nově vkládat do objektových rámečků včetně stylů a ligatur, nechat texty kopírovat křivku uvnitř uzavřených cest a nastavit několik variant vyhlazování znaků.


Adobe Fireworks CS4 - nastavení voleb pro import a zpětný export PSD souborů Adobe Photoshopu


Adobe Fireworks CS4 - další samostatné volby před importem PSD souborů, které je možné importovat včetně zachování vrstev


Adobe Fireworks CS4 - jednou z novinek editoru je kompletně inovovaný modul Text Engine pro práci s texty, jejich vkládáním do textových rámečků a nastavení vlastností písem včetně několika typů vyhlazování znaků


Adobe Fireworks CS4 - nastavení velikosti náhledu písem

Export grafických dokumentů a projektů Fireworks

Další velmi důležitou inovovanou funkcí Fireworks CS4 je export HTML dokumentů s kaskádovými styly například pro účely jejich dalšího zpracování v Dreamweaveru. K dispozici máte například nový typ rozřezání objektů ponechávající celistvé pozadí, zarovnávání celého designu (vlevo, vpravo nebo centrovaně) a automatické ponechání textů a HTML symbolů v jejich editovatelné podobě.
Užitečný by pro někoho mohl být i export dokumentů Fireworks ve formátu PDF včetně automatického převedení odkazů a jiného interaktivního obsahu.

Podobně jako Dreamweaver CS4 podporuje Fireworks CS4 aplikace Adobe AIR, a to na vyšší úrovni. Přímo ve Fireworks CS4 tedy můžete prohlížet a testovat AIR aplikace (ne vše ale v betaverzi editoru korektně funguje) a také exportovat grafické dokumenty Fireworks ve formátu vhodném pro Adobe AIR projekty.


Adobe Fireworks CS4 - rozšířené možnosti exportu dokumentů či projektů Fireworks


Adobe Fireworks CS4 - základní nastavení vlastností exportovaných HTML/XHTML dokumentů
Adobe Fireworks CS4 - dokumenty Fireworks můžete nově ukládat i ve formátu PDF (do verze PDF 1.6 s eventuální volbou hesla pro dokument a komprimace obrazových dat)


Adobe Fireworks CS4 - ve Fireworks CS4 můžete vytvářet projekty i pro platformu Adobe AIR


Adobe Fireworks CS4 - export grafického dokumentu v "balíčkovém" formátu pro Adobe AIR

Editační nástroje a funkce

Mimo nového nástroje pro změnu velikosti objektů a jejich transformace pracujícího i s kombinacemi symbolů, bitmapových a vektorových objektů najdeme ve Fireworks CS4 také vylepšený nástroj na tvorbu základních pravoúhlých tvarů (tzv. primitiv) s možností editace zaoblených rohů objektů. Nové či upravené nástroje dále umožňují tvorbu automatických tvarů objektů, změnu ukončujících šipek a jiných koncových tvarů čar či křivek a také rychlé vizuální měření vzdáleností a velikostí objektů.

Práci s objekty vylepšuje rozšířená podpora symbolů (s kompletně přepracovanou strukturou), jejichž náhledy a editace je opět plně interaktivní a není tedy nutné používat externí náhledový systém. Obdobného vylepšení se dočkali také styly objektů, jejichž sady můžete vytvářet, aplikovat a též měnit či mazat přímo z Property Inspectoru. Editace specializovaných grafických objektů typu barevný přechod, vzor či maska funguje nyní interaktivně přímo v kreslicí ploše (plátně), kde ihned vidíte výsledek editační operace a objekty s aplikovanými přechody či maskami.

Jinou novinkou navyšující komfort editace objektů jsou chytré vodicí linky (dostupné přes klávesu SHIFT) nahrazující v mnoha případech panel Align. Neustále tak máte k dispozici také X a Y souřadnice objektů, které například při přesunech objektů nemusíte sledovat pouze v panelu Property Inspector.


Adobe Fireworks CS4 - bitmapové objekty můžete v editoru zvětšovat a zmenšovat se zvoleným typem převzorkování, bikubická metoda se současným zaostřením jako u Photoshopu CS2/CS3 bohužel není k dispozici


Adobe Fireworks CS4 - souhrn vlastností nového stylu

Skripty a panely příkazů

Skriptovací funkce Fireworks CS4 jsou obohaceny o několik nových makropříkazů na export jednoduchého XML souboru s vloženými odkazy na JPEG soubory pro prezentační účely realizované pomocí Flash Playeru, export FXG vektorové grafiky pro novou generaci Flash Playeru a pořizování screenshotů ve Windows. Upraveny byly i některé stávající skripty například přidávající orámování k obrázkům, prohlížení masek u vektorových i bitmapových objektů a také skripty na tvorbu různých efektů.

Panely příkazů obsahují vylepšené funkce pro usazování objektů v grafickém dokumentu, práci s barvami, vkládání speciálních znaků, úpravu vlastností symbolů a práci s cestami – většinou se jedná o doplněnou podporu ActionScriptu 3 a nové grafické rozhraní jednotlivých panelů.

Závěr

Závěr bude tentokrát stručný. Dobrou zprávou jsou (mimo výše uvedené nové či upravené funkce editoru) opravené problémy s kompatibilitou s Windows Vista, rychlejší nahrávání dokumentů obsahujících větší množství vrstev, stránek a symbolů a především ukládání dokumentů Fireworks na pozadí, kdy současně při ukládání souborů můžete v editoru dále pracovat - kéž by něco takového fungovalo i u Photoshopu! Adobe Fireworks CS4 je zkrátka příjemným překvapením a budeme věřit, že ani v budoucnu nestihne editor smutný osud editoru webových stránek Adobe GoLive, který byl po uvedení své aktualizované verze odsunut do propadliště softwarových dějin a jeho uživatelům je (za příslušný poplatek) už nějaký čas nabízena migrace na Adobe Dreamweaver.

Ke stažení zkušební verze Fireworks CS4 (verze pro Windows cca 367 MB, verze pro Mac OS X cca 634 MB) budete potřebovat Adobe ID, které získáte bezplatnou registrací u společnosti Adobe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: