Pluginy InDesignu: Novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Pluginy InDesignu: Novinky

Adobe InDesign sazba

12. prosince 2008, 00.00 | Poslední dny přinesly několik zajímavých novinek v oblasti pluginů Adobe InDesignu. WoodWing Smart Image výrazně usnadňuje přidávání popisek k fotografiím zejména při tvorbě periodik, nová verze převodníku Recosoft PDF2ID pro konverze PDF-InDesign slibuje víc jak 200 vylepšení a Markzware Q2ID pro import dokumentů QuarkXPressu do InDesignu nabízí kompatibilitu s QuarkXPressem 8 a InDesignem CS4. Podrobnosti naleznete v tomto článku.

Poslední dny přinesly několik zajímavých novinek v oblasti pluginů Adobe InDesignu. WoodWing Smart Image výrazně usnadňuje přidávání popisek k fotografiím zejména při tvorbě periodik, nová verze převodníku Recosoft PDF2ID pro konverze PDF-InDesign slibuje víc jak 200 vylepšení a Markzware Q2ID pro import dokumentů QuarkXPressu do InDesignu nabízí kompatibilitu s QuarkXPressem 8 a InDesignem CS4. Podrobnosti naleznete v tomto článku. 

WoodWing Smart Image

Společnost Woodwing Software, známá dobře i u nás svými pluginy pro „chytré formátování“ Smart Styles a Smart Layout a dále též nástrojem pro databázové publikování Smart Catalog a redakčním řešením Smart Connection přišla nedávno s novým pluginem Smart Image. Jedná se o řešení určené primárně pro sazeče periodik či katalogů: posláním pluginu je totiž připojit automaticky k fotografii vložené do dokumentu InDesignu její popisek (Caption) a případně též informace o kreditu (Credit).

01mm12122008f.jpg

Příslušné informace kódované ve standardech XMP či IPTC se takto přebírají (extrahují) z odpovídajících metadatových polí vložených do souboru obrázku a naplněných zde například v prostředí Photoshopu či Bridge. Automatické vložení do prostředí InDesignu je pluginem zajištěno prostřednictvím odpovídajících textových rámečků připojených k rámečku obrázku, ty se mohou automaticky zmenšovat/zvětšovat se změnou velikosti obrázku, možné jsou nicméně i obvyklé manuální upravy. V případě, že dojde ke změně obrázku či metadat, lze snadno zajistit update odpovídajících informací.

Plugin dovoluje popisek i kredit vložit samostatně nebo současně, případně i zkombinované dohromady (s použitím separátoru). Možné je též připojení textového prefixu či sufixu k daným informacím. Plně pod kontrolou lze mít formátování daných informací s pomocí znakových, odstavcových či objektových stylů, dále lze použít i rotaci. Možné je přednastavení rámečků pro obrázkové rámečky, nemajících dosud žádný obsah, toto je vhodné zejména u šablon.

02mm12122008f.jpg

Smart Image řeší velmi dobře jeden z nejobvyklejších úkolů sazečské praxe v prostředí vydavatelství periodik či jiných obdobných publikací. Bezesporu může ušetřit mnoho manuální práce a vést tak ke zvýšení pohodlí a efektivity práce či eliminaci chybného zpracování. Za dané benefity nicméně výrobce požaduje plných 149 euro. Plugin je k dispozici pro InDesign a InCopy CS3 (Mac/Win), odzkoušet jej lze díky 30denní trial verzi, zájemcům pak doporučujeme studium příslušného manuálu, který je skutečně zevrubný, rovněž se nabízí i demonstrační videa.

Pro ty, kterým se zdá být cena Smart Image příliš vysoká, je zde například bezplatný skript LabelGraphics Olava M. Kverna, dodávaný spolu s InDesignem, či LabelGraphics_mod Steve Warehama: jejich schopnosti ovšem nejsou pochopitelně tak široké jako v případě Smart Image.

Recosoft PDF2ID 2.0

Svého času jsme již informovali o hodně zajímavém a užitečném (ale také ne právě laciném) pluginu InDesignu PDF2ID společnosti Recosoft (o první verzi jsme psali zde, o updatu na podobu 1.1 pak zde). Jeho posláním je zajistit převod PDF dokumentů do podoby dokumentů InDesignu, plugin si přitom dokáže poradit nejen s rozmanitými nastaveními textu a grafiky, ale též poznámkami v PDF dokumentech. Užitečný může být zejména při zpracování dokumentů, pro které již nejsou k dispozici jejich zdrojové soubory, přenosu dokumentů mezi aplikacemi (zejména tam, kde chybí odpovídající importní filtr pro InDesign), skupinové spolupráci (korektury v PDF) nebo též k úpravám dokumentů, připravených původně nevhodným způsobem (export z kancelářských aplikací apod.).

03mm12122008f.jpg

V těchto dnech ohlásil Recosoft verzi 2.0 svého produktu (podoby Standard a Professional), která údajně přináší víc jak 200 nových funkcí a vylepšení. Mimo „povinné“ kompatibility s InDesignem CS4 nabízí verze 2.0 zejména vytvoření řetězených textových rámečků v převedených dokumentech pro snazší zpracování komplexních publikací (layout časopisu apod.). Rozšířeny byly schopnosti rozpoznání a korektního převodu vlastností jako jsou vržené stíny či iniciály nebo odstavce v tabulkách. PDF2ID si také nyní pamatuje a ukládá všechny nastavení záměn písem prostřednictvím tzv. Typeface library. Tím eliminuje opakované definování substitucí daného typu, uložená nastavení lze každopádně v případě potřeby nahradit jinými. Užitečná je také schopnost tvorby přednastavení převodů pro opakované užití. Před převodem lze prozkoumat nastavení PDF dokumentu s pomocí nástroje PDF Inspector.

04mm12122008f.jpg

K dispozici je i Professional podoba produktu. Ta k vlastnostem základní verze přidává podporu TIFF obrázků v CMYK módu, kontrolu barvového prostoru u převáděných dokumentů (RGB, CMYK, LAB, PDF Document color space) a výrazné urychlení konverzí (200-600 %) u víceprocesorových a vícejádrových systémů.

05mm12122008f.jpg

PDF2ID 2.0 bude k dispozici v lednu 2009, a to pro InDesign CS3/CS4 na platformách Mac i Windows (Professional verze funguje  pouze s Intel a AMD procesory). Cena je stanovena na 299 USD u Standard verze (129 USD upgrade) a 399 USD u podoby Professional (159 USD upgrade). Není pak bez zajímavosti, že Recosoft nabízí i produkt PDF2Office (různé podoby), určený pro konverze PDF dokumentů do formátu Microsoft Wordu.

06mm12122008f.jpg

Markzware Q2ID v4

Do oblasti importu směřuje i nová verze 4 převodníku Q2ID dobře známé společnosti Markzware. Jak již název naznačuje, jedná se o konvertor dokumentů QuarkXPressu do InDesign podoby. Plugin staví na kvalitní technologii rozpoznání dokumentové struktury, kterou Markzware využívá zejména ve svých vlajkových produktech pro preflight FlightCheck. Při převodech by se měly rozpoznat a adekvátně převést mnohé zásadní prvky a charakteristiky z dokumentu XPressu, jako jsou text a jeho formátování, obrázky, vrstvy, prolínání, ukotvení a řetězení rámečků, umístění objektů na stránkách, barvy (barvové prostory i přímé barvy Pantone) aj.

07mm12122008f.jpg

Nová podoba Q2ID dovoluje konvertovat dokumenty XPressu ve verzích 3.3-8.x - připomeňme, že zabudovaný importní filtr InDesignu CS4 (a nižších verzí) podporuje pouze QuarkXPress 3.3-4.1. Podpora QuarkXPressu 8 je novinkou a znamená možnost snadného zpracování nejnovějších dokumentů vytvořených v daném programu (jinou možnost představuje použití výše zmíněného PDF2ID, další pak třeba převod přes XML či s pomocí EmSoftware Xtags).

Q2ID lze provozovat v InDesignu CS3/CS4 na Macovi i ve Windows. Cena pluginu není právě nejnižší, činí 199 euro (99 euro upgrade), v současnosti přitom není k dispozici demoverze dovolující vhodnost pluginu odzkoušet s vlastními soubory, nabízí se pouze možnost zaslání vlastního dokumentu Markzware k převodu a následnému posouzeni.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: