Pluginy InDesignu: Novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:skenerista, osvitář

Pluginy InDesignu: Novinky

Adobe InDesign sazba

28. prosince 2007, 00.00 | Náš přehled novinek na poli pluginů InDesignu budeme nejprve věnovat pluginům konverzním. K dispozici je totiž nová verze řešení PDF2ID pro převod PDF dokumentů do InDesign podoby, novými konverzními prostředky jsou Markzware PUB2ID pro převod Publisher-InDesign a DTP Tools MIF Filter pro převod FrameMaker-InDesign. Objevila se také beta podoba nové verze řešení Page Control pro použití různých velikostí stránek v jednom dokumentu InDesignu a k dispozici je rovněž kuriózní plugin HTTPBrowser, rozšiřující InDesign o webový prohlížeč.

Recosoft PDF2ID 1.1

Plugin PDF2ID (249 USD; Mac/Win, InDesign CS2/CS3) je produktem, který již ve své první verzi vzbudil značnou pozornost. Jedna se totiž o řešeni, jenž umí do podoby dokumentu InDesignu zkonvertovat více či méně věrně obsah PDF dokumentu s převodem textového obsahu, obrázků i layoutu. Využiti pluginu muže byt rozmanité, stačí takto zmínit možnost zpracovaní archivovaných dokumentu, pro které již neexistují jejich podkladové soubory, přenos podkladů mezi pracovišti či zpracování dokumentů, činících v nativní podobě potíže.

PDF2ID 1.1 nyní plné podporuje OpenType fonty, tj. lze je využit při porovnávání a substitucích fontu. K dispozici jsou nové volby využité při automatické tvorbě znakových a odstavcových stylu.

pluginyid08-1f.jpg

Významné byly rozšířeny možnosti přejímání anotaci, vložených do PDF dokumentu s pomoci Adobe Acrobatu: každá anotace (umístěná na lokaci odpovídající pozici v PDF dokumentu) muže byt převedena do samostatné vrstvy výsledného InDesign dokumentu, možné je nastavení fontu u převedené anotace. Dále je k dispozici převod PDF anotací na InDesign poznámky (využívají se jinak zejména při redakční spoluprací).

Řada změn se tyká samotného převodu PDF do InDesignu, přesnější má byt nyní generování odstavců, layoutu, grafiky i tabulek. Výrobce rovněž slibuje zvýšenou stabilitu na všech podporovaných platformách, nova verze je rovněž kompatibilní s Mac OS X 10.5 Leopard.

pluginyid08-2f.jpg

Markzware PUB2ID

Novinkou v nabídce dobře známého dodavatele preflightových řešení, společnosti Markzware, je plugin PUB2ID. Jedna se o nástroj sloužící k převodu dokumentu Microsoft Publisheru do podoby dokumentu InDesignu. Připomeňme na tomto místě, ze Publisher je alternativní řešeni pro počítačovou sazbu, které Microsoft nabízí zejména coby doplněk jeho Office aplikaci těm uživatelům, kteří mají vyšší požadavky na podobu dokumentů určených k tiskovému výstupu. Novy konvertor dává šanci převést dokumenty Publisheru do kvality odpovídající profesionálním měřítkům a zpracovat je i na pracovištích, které Publisherem nedisponuji, což muže byt leckde zajímavou možností.

Plugin je kompatibilní s InDesignem CS2 a CS3 na platformách Macintosh a Windows, umí konvertovat soubory Publisheru 2002-2007. Podle výrobce zachovává PUB2ID při převodu velikost stránky, pozici, barvový model, fonty a styly, textové atributy, tabulky, vrstvy, zarovnání, linkování textových rámečků i obrázky. Řešení má pak i své limity, dané odlišnými způsoby zpracování sazby u daných aplikací, k ověření kompatibility s určitým workflow ovšem není (zatím) k dispozici příslušné volně stáhnutelné demo, zájemce si je nicméně může vyžádat u výrobce. Podrobnosti ohledně omezení lze dohledat v odpovídající dokumentaci.

pluginyid08-3f.jpg

Na zajímavosti dle našeho názoru danému řešení především v tuzemských podmínkách ubírá poměrně vysoká cena 199 euro. Pro leckoho může být takto zajímavější variantou konvertovat nejprve soubor Publisheru do PDF (či si tento převod vyžádat od tvůrce dokumentu) a poté použít výše zmíněný Recosoft PDF2ID.

DTP Tools MIF Filter

Konverzi slibuje i nedávno uvedený nový plugin společnosti DTP Tools MIF Filter 1.0. V daném případě se jedná o převodník z Maker Interchange Formatu, tedy formátu programu pro tvorbu rozsáhlých a komplikovaných, zejména technických dokumentů Adobe FrameMaker, do InDesignu CS2 a CS3 (Mac/Win). Podle výrobce bylo u převodů dosaženo - i díky tomu, že řešení bylo více jak rok testováno coby betaverze - vysoké věrnosti, která mnohdy dovolí použít převedené dokumenty bez dalších úprav. Při převodech jsou takto zachovány layout, odstavcové a znakové styly, barvy, ukotvené rámečky, tabulky i postranní boxy. V případě převodu do InDesignu CS3 je navíc možno zachovat i automatické číslování a proměnné. Při použití pluginu DTP Tools Cross-References lze převést i křížové reference, k dispozici jsou rozsáhlé možnosti substituce fontů a podpora různých kódování (západoevropské, středoevropské, hebrejština, arabština, ruština aj.).

Plugin přijde vhod zejména při migracích z FrameMakeru na InDesign ve vydavatelstvích či na pracovištích korporátního designu, a dále při jednorázových pre-press zakázkách vyžadujících zpracování FrameMaker souborů. V dané souvislosti je zajímavá cenová politika výrobce: uživatel může používat plugin zdarma pro převody bez uložení výsledku, platí se za uložené stránky. Platba je na bázi předplaceného kreditu, cena se zde přitom pohybuje podle množství předplacených stránek od 0,35 do 0,18 euro za stránku. Posoudit, zda je to příliš mnoho pak musí uživatel sám na základě konkrétního projektu, který prostřednictvím MIF Filteru hodlá realizovat.

DTP Tools Page Control 2.0 public beta

Společnost DTP Tools přišla před časem s pluginem Page Control, jež je mnohými označován za revoluční řešení. Umožňuje totiž v jednom dokumentu InDesignu používat stránky o různých velikostech a orientacích. Ti, kdo mají zájem přispět k dalšímu vývoji daného produktu, či se alespoň dozvědět, co přinese jeho příští verze, si mohou stáhnout public beta verzi Page Control 2.0. Ta je k dispozici zatím pouze pro InDesign CS3 (Mac/Win), výrobce nicméně slibuje v budoucnu i podporu starších verzí.

pluginyid08-4f.jpg

Z novinek, které beta přináší, lze uvést zejména podporu vertikálních dvojstránek, kterou využijí především tvůrci kalendářů. Dále je podporována rotace stránek, zvětšovat/zmenšovat a rotovat lze stránky prázdné i s obsahem. Do oblasti popisu je nyní možno umístit informaci o rozměrech dané stránky, k dispozici je rovněž výpis seznamu dimenzí jednotlivých stránek. Základní vlastnosti byly dle výrobce přetvořeny pro vyšší spolehlivost a efektivitu.

MetaDesign Solutions HTTPBrowser a DropPlus

Náš přehled zakončíme dvěma pluginy společnosti MetaDesign Solutions, které lze rozhodně označit za originální. HTTPBrowser (35 USD) daného výrobce totiž dovoluje přímo v prostředí InDesignu (CS2/CS3, pouze Windows) procházet webové stránky, FTP servery a lokální souborové struktury. Brouzdání je možné ve více panelech (tabs), podporován je systém záložek, k dispozici je použití textového výrazu označeného v InDesignu k hledání textů či obrázků prostřednictvím služby Google. Zdroje zobrazené v browseru lze přetáhnout do dokumentu InDesignu.

pluginyid08-5f.jpg

Poslání pluginu je poměrně jasné: poskytnout sazeči rychlý přístup ke zdrojům, dostupným prostřednictvím Internetu a rovněž lokálního souborového systému. Možnosti využití takového prostředku mohou být značné, zejména u projektů, kdy jsou podklady nahrány na Webu, na druhou stranu jsme trochu skeptičtí ohledně možnosti nalézt právě prostřednictvím Google ty pravé obrázky pro profesionální pre-pressové využití (kvalita, licence).

pluginyid08-6f.jpg

Naznačenou myšlenku každopádně v nabídce MetaDesign Solution rozvíjí plugin DropPlus (17 USD, v bundlu s HTTPBrowserem za 44,99 USD), s jehož pomocí lze do dokumentů InDesignu či InCopy přetahovat obrázky z images.google.com či images.yahoo.com. To, že myšlenka stojící za danými produkty není až tak zcestná, pak potvrzuje například i existence řešení Andromeda Software GetFrom (79 USD), umožňujícího do prostředí InDesignu přebírat snímky (včetně jejich metadat) ze služby Flickr.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: