Enfocus Software inovuje své produkty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Enfocus Software inovuje své produkty

18. října 2004, 00.00 | Nové verze řešení Instant PDF a CertifiedPDF.net a nabídka cenově výhodného bundlu PDF
Workflow Suite. Takové jsou novinky v produktovém portfoliu známého poskytovatele řešení
pro PDF workflow, společnosti Enfocus Software. Podrobné přiblížení přinášíme v tomto
článku.

Společnost Enfocus Software je i v tuzemsku dobře známa jako poskytovatel řešení pro nasazení PDF v polygrafických provozech. Za produkty Enfocusu, kterými jsou Instant PDF (řízená tvorba PDF), PitStop Professional (editace a preflight PDF), PitStop Server (serverové nasazení verze Professional) a CertifiedPDF.net (výměna preflightových specifikací prostřednictvím Internetu) přitom stojí ucelená koncepce pro bezproblémové a efektivní zpracování PDF, označená jako Certified PDF. Ta se (spolu se zmíněnými produkty) v poslední době stává stále oblíbenější v nejrůznějších typech polygrafických provozů.

U příležitosti výstavy Graph Expo představil Enfocus několik inovací svého produktového portfolia. Některé jsou poměrně zajímavé, jiné mají spíše jen kosmetický charakter, celkově nelze hovořit o nějakých převratných změnách. Enfocus je nicméně natolik významným výrobcem, že stojí za to představit uvedené novinky blíže v tomto článku.

Instant PDF 3.0

Nejvíce vylepšeny byly možnosti produktu Instant PDF. Připomeňme, že se jedná o prostředek, dovolující řídit tvorbu PDF s pomocí různých aplikací, přičemž parametry vytvářeného PDF jsou určeny prostřednictvím konfiguračních souborů, tzv. PDF Queues. Mimo samotného vytvoření přitom zajistí Instant PDF i následný preflight dokumentu proti zadaným kritériím (využívá se profilů, vytvořených pomocí PitStopu Professional) a další automatické úpravy (pomocí tzv. action lists, vytvářených opět v PitStopu). Zpracovaný dokument je automaticky zařazen do Certified PDF workflow, tj. jsou do něj vloženy informace (výsledek preflightu, preflightový profil, podle kterého bylo provedeno zpracování, kontaktní údaje aj.), dovolující kdykoli později v rámci workflow zjistit s pomocí odpovídajících prostředků Enfocusu status dokumentu (podle jakých kritérií je dokument bezchybný, kdo prováděl preflight či úpravy atp.). To samozřejmě výrazně urychluje zpracování zejména tam, kde PDF dokumenty migrují mezi více pracovišti. (Blíže jsme technologii Certified PDF přiblížili v jednom z dílů našeho seriálu o PistStopu Professional.)

Hlavní novinkou v Instant PDF je možnost synchronizace PDF Queues prostřednictvím Internetu s odpovídající sekcí serveru CertifiedPDF.net (viz dále). Mimo Distilleru dnes umí Instant PDF řídit tvorbu PDF i z prostředí Acrobatu, InDesignu a QuarkXPressu, a to díky integraci do odpovídajících nástrojů pro výstup z těchto aplikací (tisk, export). Uvedenou možnost zřejmě nejvíce ocení uživatelé XPressu, neboť PDF engine jejich produktu postrádá pokročilejší možnost konfigurace, takže nedovoluje například snadno vytvářet PDF/X dokumenty. Dále je možno Instant PDF využívat i k řízení odpovídajících systémových služeb pro výstup do PDF v systému Mac OS X.

enf1004-1f.gif

Základní rozhraní Instant PDF 3.0

V rámci Instant PDF je uživatelům k dispozici propracovaný systém nápovědy. Ten poskytuje komplexní vysvětlení chyb a varování, s kterými se lze při tvorbě a preflightu PDF dokumentu uvedenou cestou setkat. Uživatel má takto jasné vodítko, dovolující mu upravit zdrojové dokumenty tak, aby tvorba PDF podle daných kritérií proběhla následně úspěšně. Souhrnně je tedy možno konstatovat, že Instant PDF ve své současné verzi představuje nástroj, který zaujme uživatele především jednoduchostí, s jakou mohou vytvářet bezproblémové PDF (resp. PDF, splňující určená kritéria) bez toho, že by museli složitě konfigurovat odpovídající prostředky. Produkt je k dispozici za základní cenu 199 USD/Euro, vzhledem k jeho poslání pak výrobce nabízí výhodné multilicence, u kterých cena za jednu instalaci klesá až na 50 USD/Euro. Připomeňme nicméně, že pro vytváření či úpravy preflightových profilů a action lists, používaných v PDF Queues, je zapotřebí ne právě laciný PitStop Professional (599 Euro).

CertifiedPDF.net 2.0

Vylepšení doznal rovněž výše zmíněný server CertifiedPDF.net. Ten Enfocus provozuje coby centrální zdroj preflightových specifikací (určených především pro nástroje Enfocusu), definujících kritéria, která mají splňovat PDF soubory přijímané daným pracovištěm. Příjemci podkladů (vydavatelství, agentury, print-shopy, tiskárny atp. - tzv. přispěvatelé) tedy na server uploadují své specifikace, tvůrci podkladů (tzv. odběratelé) si je pak mohou stáhnout - upload, download a případná synchronizace je přitom možná pomocí odpovídajících funkcí produktů Enfocusu. Tvůrce i příjemce souboru tak mají automaticky zajištěno, že vytvářené PDF soubory budou odpovídat aktuálním požadavkům.

Jednu novou funkci CertifiedPDF.net jsme již uvedli: je to možnost internetové synchronizace Queques pro Instant PDF. Jinou novinkou je možnost integrovat funkce CertifiedPDF.net do prostředí vlastní webovské prezentace daného subjektu (odběratele). Přístup k jednotlivým sekcím odběratelů může být nyní zabezpečen heslem, organizace specifikací je zpřehledněna, mnohé funkce lze konfigurovat podle požadavků daného subjektu (například e-mailové zprávy zasílané odběratelům). Pro odběratele je CertifiedPDF.net k dispozici zdarma, přispěvatelé platí 499 USD/Euro za rok provozu pro maximálně tisícovku odběratelů.

enf1004-2f.gif

CertifiedPDF.net 2.0

PDF Workflow Suite

Enfocus dále uvedl PDF Workflow Suite, což je balík produktů Instant PDF, PitStop Professional a PitStop Server, spolu s licencí na provoz přispěvatelské sekce serveru CertifiedPDF.net. Víc než o inovaci jde v tomto případě spíš o zdůraznění určité koncepce pro konzistentní PDF workflow, které lze s pomocí uvedených produktů realizovat. Suite je navíc nabízena za značně výhodnou cenu 3499 USD/2999 Euro (při samostatném nákupu v online shopu Enfocusu by stejná kombinace stála podle našich výpočtů o asi 800 Euro více).

Závěrem

Jak jsme již naznačili v úvodu článku, nepřináší inovace Enfocusu technologicky nic závratně nového. Vylepšený Instant PDF se každopádně stává podstatně zajímavějším prostředkem pro bezproblémové a snadné vytváření PDF s pomocí různých nástrojů. Souhrnně pak inovace potvrzují dosavadní zaměření Enfocusu na bezpečné PDF v polygrafických provozech. To, že se jedná o zaměření správné a žádoucí, potvrzují mimo popsaných inovací také konkurenční technologie, jako jsou například Creo Networked Graphic Production či OneVision Sealed Document Technology.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: