Adobe spustila testovací verzi služby Acrobat.com Presentations - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Adobe spustila testovací verzi služby Acrobat.com Presentations

18. června 2009, 00.00 | Adobe doplnila služby serveru Acrobat.com o další službu Presentations, která umožňuje tvorbu a sdílení prezentací přes internet. Podrobněji vás s danou službou seznámíme v tomto článku.

Adobe se samozřejmě snaží prosadit své platformy a služby také do kanceláří, v rámci tohoto úsilí 27. května spustila testovací verzi služby Acrobat.com Presentations.

Jak napovídá název, tato služba se týká prezentací. Podle Adobe představuje snazší způsob, jak vytvářet, editovat a sdílet prezentace přes internet. Jde o další rozšíření stávajících služeb Acrobat.com, které se v těchto dnech dočkaly přechodu na ostrou verzi.

Služba nepřekvapivě staví na platformě Adobe Flash, přičemž její webová aplikace svým vzhledem a chováním napodobuje lokální aplikaci, funguje však ve webovém prohlížeči.

acrobatpres1f.jpg

Tak jako ostatní služby Acrobat.com se Presentations zaměřuje především na síťovou spolupráci, na prezentaci může spolupracovat přes síť více uživatelů, o vlastní komunikaci se postarají servery Adobe. Vytvořená prezentace bude dostupná všude, kde bude připojení k internetu, pokud bude třeba použít ji mimo síť, lze ji exportovat do PDF.

Služba nabízí možnost současné editace, každý, s nímž prezentaci sdílíte, se může stát jejím spoluautorem, přidávat text a grafiku, a měnit její prvky. Navíc lze nezávisle na sobě editovat obsah a rozvržení, takže jedna osoba může obstarávat obsah, zatímco druhá se stará o vzhled prezentace. Služba přirozeně informuje o tom, kdo má k dané prezentaci přístup, udává, kdo si ji prohlíží, a kdo na ní pracuje, dokonce i to, který snímek právě kdo upravuje.

Pro tvorbu prezentace se nabízejí poměrně bohaté nástroje, její editor totiž vychází z textového procesoru Buzzword (ten Grafika podrobněji probírala tady). Editor Presentations poskytuje široký výběr motivů a rozvržení, prezentace se dají vytvářet z mnoha předem připravených šablon. Bohaté jsou též možnosti práce s obrázky, editor umí importovat JPG, PNG a GIF soubory, a lze měnit jejich velikost, otáčet je, nebo na ně používat zvláštní efekty.

acrobatpres2f.jpg

Samozřejmě se nabízí mnoho grafických symbolů (kroužky, šipky, odrážky a tak dále) a četné efekty (barevné přechody, stíny, záře a odlesky). Editor rovněž podporuje video, do prezentací můžete zahrnovat videosekvence ve formátu FLV.

Vytvořená prezentace je uložena na serveru Adobe, takže bude přístupná odkudkoli z internetu. Uživatelé mají své osobní pracovní prostory, v nichž si mohou uspořádávat práci a snadno najít tu prezentaci, kterou hledají, služba kromě toho automaticky sleduje, co provádějí spolupracovníci, a informuje, zda provedli nějakou změnu na dané prezentaci.

Editor Acrobat.com Presentations se v mnoha ohledech vyrovná osobním prezentačním programům, proti nim mu ovšem zatím přece jen pár věcí chybí, například animace a přechodové efekty mezi snímky. A dají se používat jenom písma poskytovaná editorem, lokální písma nikoli. To je v současnosti největší kámen úrazu pro české uživatele, stejně jako Buzzword služba příliš nepodporuje českou diakritiku. Resp. české znaky se nám v prezentaci sice zobrazily, ale v případě některých z nich bylo evidentní, že nepatří do dané písmové sady. Do PDF výstupu z prezentace se pak tyto problémové znaky nevložily vůbec.

acrobatpres3f.jpg

Jak již bylo zmíněno, prezentaci lze pouze exportovat pro offline použití do PDF, jiné souborové formáty dosud nepodporuje, Adobe však slibuje, že budoucí verze doplní import a export dalších oblíbených formátů.

Služba Acrobat.com Presentations se používá stejně snadno jako ostatní služby Acrobat.com, stačí navštívit stránku služeb Acrobat.com a klepnout na tlačítko „Sign Up“. Pokud již máte účet Acrobat.com, prostě se přihlásíte ke službě Presentations a budete moci začít pracovat na prezentaci, jestliže ne, musíte si účet zdarma zřídit.

Požadavky služby Acrobat.com Presentations nejsou nijak náročné, vedle účtu na Acrobat.com potřebuje již jen webový prohlížeč a Flash Player 10. Služba podporuje operační systémy Windows (od Windows XP výše) a Mac OS X (verze 10.4 a vyšší), jako prohlížeč lze použít Internet Explorer 6 a vyšší, Safari 3.x či vyšší nebo Firefox 3.x.

První ohlasy na tuto službu jsou spíše příznivé, představuje, podobně jako Buzzword pro zpracování textu, zajímavou alternativu pro přípravu méně náročných prezentací, zvlášť když bude potřeba týmová spolupráce přes síť. Pro české uživatele je ale zásadní překážkou problémová podpora české diakritiky, uvidíme, zda u Adobe tento problém vyřeší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: