Adobe rozšiřuje významně Acrobat.com - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Adobe rozšiřuje významně Acrobat.com

17. června 2009, 00.00 | Společnost Adobe oznámila, že služba Acrobat.com přechází z betaverze do ostrého provozu. Spolu s tím byly uvedeny dva tarifní programy pro Acrobat.com, rozšiřující dosavadní možnosti bezplatného použití, v experimentální verzi také přibyly nové nástroje pro prezentace a tabulky. Více podrobností přinášíme v tomto článku.

Služba Adobe Acrobat.com přitáhla od svého uvedení, v červnu loňského roku, skutečně významně pozornost uživatelů (podle statistik Adobe má v současnosti okolo pěti milionů uživatelů, s nárůstem 100 000 uživatelů měsíčně). Není divu, neboť poskytuje poměrně silné možnosti sdílení PDF dokumentů a spolu s tím nabízí i nástroj pro online konference ConnectNow, či online textový procesor Buzzword. Dosud byla daná služba k dispozici v beta podobě, přičemž převážná většina jejich nástrojů byla zdarma (výjimku tvoří prostředek pro tvorbu PDF dokumentů, u kterého je pouhých 5 převodů zdarma skutečně snadno vyčerpatelných).

acrobat09upd-1f.jpg

V tomto týdnu se status služby změnil, Adobe oznámila její přechod do ostrého provozu. Spolu s tím přišlo několik významných změn, na které se tímto podíváme trochu blíže.

Komerční tarify

Novinkou jsou především dvě nové placené podoby služby. Premium Basic zde za 14,99 USD měsíčně, či 149 USD ročně, dovoluje využívat nástroj pro online konference ConnectNow v týmech o pěti účastnících, měsíčně pak lze online zkonvertovat do PDF 10 dokumentů (což asi příliš mnoho uživatelů neoslní). Premium Plus pak za 39 USD měsíčně, či 390 USD ročně, dovoluje ConnectNow využít pro konference až o 20 účastnících, konvertovat do PDF lze neomezeně. Oba tarifní programy dovolují neomezené stahování sdílených dokumentů (uložených v úložišti o kapacitě 5 GB), využít lze u nich chat a telefonickou podporu. V současnosti jsou nabízeny pouze pro USA a Kanadu, dá se nicméně očekávat jejich rozšíření i do dalších zemí, zřejmě včetně ČR.

acrobat09upd-2f.jpg

Bezplatná podoba služby zůstává k dispozici. ConnectNow zde lze nadále používat v týmech o maximálně třech účastnících, novým limitem je omezení počtu stažení souboru na 100 měsíčně: tím se poměrně významně redukují možnosti Acrobat.com při bezplatném sdílení a publikování PDF dokumentů.

Presentations a Tables

Mimo Buzzwordu (který zatím stále – alespoň podle našich zkušeností – tvrdošíjně odmítá pracovat s většinou českých znaků) by měly být součástí Acrobat.com i nové nástroje Presentations a Tables, které jsou nyní poskytovány v betaverzi prostřednictvím Adobe Labs. Poslání daných prostředků je jasné z názvů, Presentations takto slouží k tvorbě prezentací, jenž lze ukládat a publikovat, či sdílet, v PDF formátu (bližší podrobnosti o daném nástroji přineseme zítra v samostatném článku). Tables pak nabízí základní funkce tabulkového procesoru, dovolující pracovat s tabulkami (finanční údaje, seznamy úkolů, plány aj.), či jednoduchými databázemi (např. seznamy kontaktů). Oba nástroje fungují přímo ve webovém prohlížeči s instalovaným Flash Playerem a poskytují možnosti skupinové tvorby a editace obsahu. Čeština by v nich měla fungovat korektně, rozhraní daných služeb je nicméně v současnosti k dispozici pouze v angličtině.

acrobat09upd-3f.jpg

Závěrem

Vykročení Acrobat.com blíže k zákazníkům z kancelářské sféry je poměrně logickým krokem. Ovšem k tomu, aby v daném případě dokázal Acrobat.com obstát v konkurenci řešení, jako jsou Google Docs, či Zoho Office, bude Adobe muset vynaložit ještě hodně úsilí. Do blízké budoucnosti ostatně slibuje například rozšíření možnosti spolupráce na dokumentech v reálném čase, podporu pro smart mobilní telefony (iPhone, Blackberry, Nokia, Windows Mobile), import a export pro Microsoft Office, OpenOffice.org a PDF, propojení s desktopovými nástroji Adobe a Microsoftu, či lepší podporu vývojářské komunity Adobe. Zcela jistě by pak Acrobat.com prospělo i posílení jeho publikačních služeb, kterými by se mohl dostat na úroveň řešení typu Scribd.com.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: