HP Designjet 120 v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

HP Designjet 120 v praxi

hp designjet 50ps

7. října 2003, 00.00 | „Stolní“ inkoustová tiskárna HP Designjet 120 nabízí tisk do formátu A1+ a přitom v nátiskové kvalitě. Jaká je naše zkušenost s tímto zařízením?

O inkoustové tiskárně HP Designjet 120 jsme na Grafice psali krátce po její oficiální světové premiéře - tedy v dubnu letošního roku. Mezitím jsme měli možnost tiskárnu vyzkoušet jak v redakčních podmínkách, tak v různých produkčních prostředí - aktuálně ji můžete vidět zapojenou do workflow na stánku číslo B103 našeho vydavatelství na veletrhu Invex. Zde je tiskárna připojena k počítači PowerMac dual G5 a slouží pro tisk fotografií připravených v rámci improvizovaného ateliéru.

Připomeňme, že HP Designjet 120 je stolní inkoustová tiskárna, kterou výrobce pozicuje do škatulky "univerzální" - lze na ni tisknout jak barevné nátisky, tak příležitostní velkoformátovou grafiku až do formátu 625 x 1625 mm. Po konstrukční stránce vychází tiskárna z modelů Designjet 10/20/50ps, od kterých se liší potisknutelným formátem. Základní informace o tiskárně a výsledky testů naleznete tak v naší recenzi HP DesignJet 20ps - proklatě levný nátisk

Potiskované formáty
HP Designjet 120 dokáže tisknout na běžné formáty jako A4 nebo A3, ale navíc ve volitelném rozměru od 76 mm x 142 mm do 625 mm x 1625 mm. Maximální rozlišení tiskárny je 2400 x 1200 dpi dosahované technologií PhotoRet III.
K tiskárně lze volitelně připojit automatický podavač papíru odvíjeného z role (ve verzi "nr" je podavač dodáván ve standardu), který umožňuje potiskovat média z role o šířce maximálně 60,96 cm (24") a délce až 30 m. Potiskovaný papír se odřezává automatickou řezačkou, která je integrována do tiskárny. V případě používání podavače z role lze volit mezi založenými archovými médii a média z role bez nutnosti vysunutí média odvíjeného z role.
Pro archová média disponuje tiskárna automatickým podavačem na 150 listů papírů formátu maximálně A3+. Větší archové formáty je třeba do tiskárny zavádět ručně.

Odvíjecí zařízení role se montuje na zadní stěnu tiskárny a připojuje se průchozím konektorem do paralelního portu tiskárny. Médium se do tiskárny zavádí automaticky poté, co tiskárna detekuje okraj média v příslušné štěrbině.
Na fotografii jsou dále vidět další rozhraní, kterými tiskárna komunikuje - USB port verze 1.1 (možnost i USB 2.0) a síťové rozhraní v podobě JetDirect karty, které je ve standardu dodáváno v "nr" verzi.

Technologie tisku a rozměry
Jak jsme se již zmínili, používá tiskárna pro tisk stejný mechanismus jako Designjet 10/20/50ps - shodné jsou i dye-based inkoustové náplně. Těch používá tiskárna 6 - čtyři základní C, M, Y, K barvy a dvě světlejší Lc a Lm pro kvalitnější podání jemnějších barevných tónů. Inkoust je podle výrobce nanášen na médium v kapkách o velikosti 4pl.

Stejně jako zmiňované modely Designjet 10/20/50ps používá model 120 automatickou vnitřní kalibraci. Ta spočívá ve vytištění základních odstínů barev na příslušné médium a jejich denzitometrické změření integrovaným čidlem tiskárny. Naměřené výsledky jsou použity jako korekce při dalším výtisku, čímž se odstraňují jemné nuance mezi výrobními sériemi papírů.
Jediným zásadním rozdílem, kterým se Designjet 120 výrazně odlišuje od modelů 10/20/50, jsou jeho fyzické rozměry. Verze "nr" zabere 1050 x 520 x 220 mm prostoru a váží 21 kg.

RIP a rychlost tisku
S tiskárnou je dodáván základní RIP velmi podobný tomu od Designjetu 10/20/50ps. V podstatě jediným zásadním rozlišením je podpora tisku na médium odvíjené z role a ovládaní řezacího nože. Mnoho uživatelů RIPu by jistě v této souvislosti uvítalo rozšíření možností programu např. o automatické skládání menších formátů na tištěný arch/roli, což bohužel program nenabízí a uživatel je tak odkázán na jiné nástroje.
V zásadě tak RIP umí především tiskové zakázky řadit do fronty a řídit chod tiskárny s ohledem na použitý papír, zvolený profil (RIP zvládá pracovat i s novými profily) nebo výsledky automatické kalibrace. Ripování nových souborů a tisk může probíhat paralelně.

Co se rychlosti tisku týče, udává výrobce 4 minuty v režimu Best na stránku A3, resp. 2 minuty na stránku A3 v režimu Normal. Stránku formátu A1 vytiskne tiskárna v režimu Best za 13 minut. My jsme tiskárnu testovali zejména s použitím papíru označovaném u HP jako "HP hlazený papír s vyšší gramáží", což je univerzální médium, které podává dobré tiskové výsledky pro nejrůznější aplikace včetně fotografií (i když pochopitelně pro tisk fotografií v té nejvyšší kvalitě je třeba zvolit fotopapír - i ten dodává HP v roli). Tiskárnu jsme testovali ve všech třech režimech - Draft, Normal a Best s tím výsledkem, že pro běžný tisk plně dostačuje režim Normal, který podává od režimu Best jen nepatrně horší výsledky při výrazně vyšší rychlosti. Režim Draft je skutečně pouze náhledový. Motiv o formátu A1 vytiskla tiskárna při našich testech v režimu Best za přibližně 16 minut, v režimu Normal za přibližně 8 minut. Čas je udaný bez RIPování, které však probíhá paralelně. Tiskli jsme motiv zobrazený na horním snímku - plnobarevnou obálku publikace. Formát A2 "naplocho" (tedy v podstatě celá šíře potiskované role) vytiskla tiskárna v režimu Best za přibližně 8 minut, v režimu Normal v průměru za cca 3,5 minuty.

Cena a hodnocení
Tiskárna je na trhu prodávána za doporučenou koncovou cenu 48 000 Kč, resp. 68 000 Kč za model 120nr (ceny jsou uvedeny bez DPH). Podle našeho názoru je řešení zajímavé především pro ty uživatele, jejichž hlavním nárokem je univerzálnost - tu Design 120 nabízí ve velké míře. Uživatel může na tiskárně připravovat jak barevné nátisky podobně jako s Designjetem 10/20/50ps, velmi kvalitně tisknout běžnou barevnou grafiku a čas od času i velkoformátové tisky až do formátu A1+. Cenou jsou za to především prostorové nároky zařízení a samozřejmě vyšší cena, než u A3 modelu Designjet 10/20ps.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: