HP uvádí na trh Designjet 120 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství

HP uvádí na trh Designjet 120

hp designjet 50ps

1. dubna 2003, 00.00 | Aktualizováno: "Stolní" tiskárna umožňuje tisknout do formátu A1 šestibarevným inkoustovým tiskem v maximálním rozlišení 2400 x 1200 dpi.

Společnost Hewlett-Packard uvádí novou řadu velkoformátových tiskáren HP Designjet 120, která je zajímavá především maximálním tiskovým formátem A1 při vysokém rozlišení a tiskové kvalitě. Minulý týden jsme měli možnost se s tiskárnou podrobněji seznámit ve vedení divize tiskových systémů HP, sídlící ve španělské Barceloně, a tak můžeme původní produktovou informaci, publikovanou na Grafice přibližně před týdnem, doplnit o drobné postřehy a fotografie tiskárny

Designjet 120 plně vychází z modelů Designjet 10/20/50ps - tedy nátiskových inkoustových tiskáren HP, kterým dodává možnost tisku na výrazně větší formáty.
Výrobce pozicuje tiskárnu jako univerzální, protože překrývá mezeru mezi stolními a velkoformátovými tiskárnami díky kombinaci zásobníku na standardní rozměry médií a cesty pro 24" médium. Konkrétně umožňuje HP Designjet 120 tisknout na běžné formáty jako A4 nebo A3, ale navíc ve volitelném rozměru od 76 mm x 142 mm do 625 mm x 1625 mm. U modelu "nr" je možné pomocí automatického podavače z role s řezačkou tisknout také na média o šířce max. 60,96 cm (24") a délce až 15,2 m (50"). Základní model 120 je možné o podavač rozšířit. V případě automatického podavače lze volit mezi založenými médii bez nutnosti vysunutí média odvíjeného z role.


Čelní pohled na tiskárnu dokládá její příslušnost k tiskárnám 10/20/50ps


Detailní záběr na ovládací panel a řezačku


Zadní podavač médi z role

Stejně jako zmiňované modely 10/20/50ps používá Designjet 120 pro tisk 6 barevných náplní - C, M,Y, K, Lc, Lm a tiskne v maximálním rozlišení 2400 x 1200 dpi (na HP Premium Photo paper) s velikostí kapky 4pl. Disponuje také systémem automatické barevné kalibrace se zpětnou vazbou zajišťující konzistentnost barev jak mezi jednotlivými tiskovými úlohami, tak i mezi jednotlivými tiskárnami. Co se kvality tisku týče, neměli jsme tiskárnu zatím možnost déle testovat, nicméně podle několika zkušebních výtisků ji lze plně srovnat s vynikajícími tisky z 10/20/50ps.

Co se rychlosti týče, udává výrobce 4 minuty v režimu Best na stránku A3, resp. 2 minuty na stránku A3 v režimu Normal. Stránku formátu A1 vytiskne tiskárna v režimu Best za 13 minut. RIP je k tiskárně dodáván velmi podobný jako k tiskárnám 10/20ps - jde o HP RIP se základními možnostmi práce s ICC profily. Při použití originálních HP médií dokáže RIP (stejně jako u verze 10/20ps) nakalibrovat tiskárnu pomocí vestavěného systému vnitřní kalibrace. Vzhledem k možnosti zavedení libovolného ICC profilu však lze v tiskárně používat libovolná média.
HP předpokládá, že tiskárna bude zajímavá především pro designéry, kteří v hojné míře používají počítače Macintosh. S Mac OS X tak pracuje nejen dodávaný HP RIP, ale výrobce slibuje i speciální verzi softwarového RIPu Best, který bude umět přímo pracovat s interním systémem kalibrace tiskárny (RIP bude z počátku dostupný pouze pro Macy).

Tiskárna bude dostupná na českém trhu od 1. května 2003 za doporučené koncové ceny: HP Designjet 120 - 45.999 Kč, HP Designjet 120nr (obsahující kromě automatického podavače také síťové rozhraní) - 65.999 Kč.

Závěr

Podle prvních informací představuje Designjet 120 zajímavé řešení pro uživatele, kteří žádají opravdu univerzální tisk - od malých formátů, po občasné velké tisky dosud realizované na "velkých plotrech". S touto filozofií přišlo HP již u modelu Designjet 100 (viz článek HP představilo Designjet 100), který je však určen především pro CAD aplikace, kancelářské tisky a různé náhledy - tedy tam, kde nejsou extrémní nároky na barevnou věrnost, což nečiní problém právě modelu Designjet 120. Je zřejmé, že 120 nemůže konkurovat "velkým plotrům", které dokáží být rychlejší a ekonomičtější. Nicméně jsou také výrazně investičně náročnější a v řadě případů je příjemné mít možnost vytisknout klientovi i větší formát "okamžitě". Designjet 120 tak bude zajímavý pro ty uživatele, kteří dnes používají fotorealistické inkoustové tiskárny, avšak čas od času potřebují vytisknout v plné velikosti a vysoké kvalitě např. nátisk plakátu, baneru atd. Současně jim 120 může sloužit dál stejně, jako nátisková tiskárna - vzhledem ke shodnému spotřebnímu materiálu i řídícímu software bude tento model nabízet stejnou ekonomiku provozu ve všech formátech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: