Epson Stylus Photo R1800 – tiskárna pro velké formáty fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Epson Stylus Photo R1800 – tiskárna pro velké formáty fotografií

Epson-R1800-novinka

8. března 2005, 00.00 | Tato nová A3+ tiskárna využívá k tisku výhod 8 inkoustových náplní a tiskové hlavy Micro Piezo s technologií řízení kapek až do velikosti 1,5 pl. S rozlišením 1440 x 5760 umožňuje tisknout od klasických tiskových médií 10 x 15 až po formáty s šířkou 330,2 mm.

Společnost Epson je známá hlavně svými produkty z oblasti digitálního zpracování obrazu a přináší svým uživatelům velmi dobrou kvalitu jak v oblasti skenerů, tak v oblasti tisku. Není tomu tak dlouho, kdy tato společnost představila tiskárnu s označením R800, která využívala 8 inkoustových kazet UltraChrome Hi-Gloss s vysokou trvanlivostí a reálností barevného podání. Tato tiskárna umožňovala tisk na tisková média o maximální velikosti A4. Nyní společnost Epson představuje tiskárnu vybavenou stejnými inkoustovými kazetami, inovovaným designem a možností tisku na tisková média až do velikosti A3+. Tato tiskárna má vysoké horizontální rozlišení 5760 dpi s využitím velikosti tiskové kapičky 1,5 pl. Kromě klasického tisku na tisková média umožňuje tato tiskárna i potiskovat CD a DVD média.


Konstrukce a design
Společnost Epson použila u této tiskárny nového oblého designu, který se skládá ze tří částí. Přední část obsahuje zásobník tiskových médií s automatickým podavačem, ve střední části se nachází tiskový systém společně s uložením tiskových zásobníků a hlav a v zadní části je umístěn kotouč pro možnost tisku z nekonečného tiskového média společně s manuálním podavačem. Zásobník tiskových médií rozděluje přední stěnu tiskárny na dvě části, v jehož pravé části jsou umístěny ovládací prvky. Tiskárna není zrovna nejmenší velikosti, protože má rozměry 619,5 x 320,4 x 231,4 mm a váží takřka 15 kg.Technická specifikace
Jedná se o A3+ inkoustovou tiskárnu, která pro kvalitní bezokrajový tisk využívá 8 oddělených barevných náplní s technologií řízení kapek až do velikosti 1,5 pl. Těchto 8 oddělených tiskových barev se skládá z klasických základních barev cyan, magenta, yellow a photo black, které jsou doplněny o další černou (matte black), dvě doplňkové barvy (blue, red) a optimalizátor lesku (glossy optimizer). Přidaný matný černý inkoust společně se standardní černou lesklou náplní umožňuje tisknout na širokou škálu typů tiskových médií bez nutnosti výměny těchto inkoustových kazet. Dvě doplňkové barvy, modrá a červená, zajišťují v některých případech reálnější zobrazení barev a jejich odstínů. Výhody přidání těchto dvou inkoustů do barevného spektra je zvláště vidět na snímkách krajin, západů slunce, na snímkách s mořem, podzimních scenérií apod. Gloss Optimizer se aplikuje na ta místa tiskového média, který nepokrývá inkoust a vytváří tak dojem vysoce lesklého povrchu.
Tisková hlava Micro Piezo se skládá ze 1440 trysek, při čemž připadá 180 trysek na každou barevnou náplň, a jejich součet definuje maximální vertikální rozlišení. Horizontální rozlišení má tiskárna 5760 dpi a termální tisková technologie využívá pro tisk kapičky o objemu až 1,5 pl. Při takovémto rozlišení a velikosti tiskové kapičky společně s kvalitním tiskovým médiem, je možné získat velmi kvalitní tiskový výstup. Tiskárna Epson Photo Stylus R1800 využívá pro tisk tiskových zásobníků s pigmentovým inkoustem typu UltraChrome, který zajišťuje vysoký lesk a dlouhodobou stálost tiskové kvality.
Tisknout lze na tisková média širokého rozsahu formátů a to až do šíře tiskového média 330,2 mm. Maximální velikost tiskového média, na které dokáže tato tiskárna tisknout je 330,2 x 1117,6 mm. Při použití vyšší gramáže tiskového média je možné použít manuální podavač a při tisku na větší formáty lze použít i tisková média odvíjené z rolí. R1800 podporuje šíři tiskového média odvíjeného z rolí 101,6 mm, 210,82 mm nebo 330,2 mm. Pomocí speciálního podavače umožňuje tiskárna R1800 potiskovat i CD a DVD média, které jsou k tomu určené.
Rychlost tisku je příjemně rychlý a dle výrobce vytiskne fotografii o rozměrech 10 x 15 cm v režimu PhotoMode za 42 s a formát 279,4 x 355,6 mm (11 x 14") za 1 minutu a 51 s.
Pro rychlé připojení k počítači je tiskárna vybavena rychlým komunikačním rozhraním USB 2.0 a IEEE 1394 (FireWire).


Shrnutí
Tiskárna Epson Stylus Photo R1800 představuje zajímavou volbu pro ty, kteří chtějí své fotografie přenést do tiskové podoby. Tato tiskárna umožňuje tisknout od klasických malých formátů až po panoramatické fotografie o maximální šířce 320,2 mm. Technické parametry odpovídají velmi dobré kvalitě v této kategorii fotografických tiskáren, o čemž svědčí nejen rozlišení 1440 x 5760 dpi a velikost kapičky 1,5 pl, ale i rozsah tiskových médií. Bonusem navíc, tak jako i u tiskárny R800 je možnost potisknout CD/DVD a tisk na média z rolí. Doporučená cena pro český trh není ještě známá, ale pro americký trh je 549,- USD, z čehož se dá předpokládat cena okolo 13.000,- Kč.


Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2005 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: